Minimag - Hírek nemcsak szülőknek

Minimag - Hírek nemcsak szülőknek

8 red flag jel a barátságban, amit ne hagyj figyelmen kívül

barátság red flag

A romantikus kapcsolatokban már rutinosan felismerjük a figyelmeztető jeleket ( remélhetőleg)  – a manipulációtól a túlzó kezdeti rajongásig. De vajon ugyanilyen éberséggel figyeljük-e barátaink viselkedését? Pedig érdemes lenne, hiszen a barátságok ugyanolyan fontosak a jólétünk szempontjából, mint a szerelmi kapcsolatok.

Az egészséges barátság csökkenti a stresszt, javítja az érzelmi megküzdési képességeinket, és pozitívan hat még a vérnyomásunkra is. A toxikus barátságok viszont pont az ellenkezőjét teszik – kimerítenek és lehúznak minket.

1. Csak saját magukról beszélnek

1. Csak saját magukról beszélnek

Van olyan barátod, aki órákig mesél a saját életéről, munkájáról, problémáiról, de sosem kérdezi meg, hogy te hogyan vagy? És amikor végre rád kerül a sor, azonnal közbevág egy „ja, ez eszembe juttatja, amikor én…”?

Egy igazi barát kíváncsi a te sikereire és küzdelmeidre is, még akkor is, ha csak arról van szó, hogy milyen volt a napod. Ha felhívod a figyelmet erre a problémára, egy jó barát bocsánatot kér és változtat a viselkedésén.

2. A barátság egyoldalú

Mindig te vagy az, aki megszervezi a találkozókat? Csak akkor keres, amikor baj van az életében, de amikor te szeretnél beszélni, hirtelen túl elfoglalt? Ez a klasszikus egyoldalú barátság esete.

Természetesen mindenkinek vannak nehezebb időszakai, amikor kevesebb energiát tud a barátságokra fordítani. De ha folyamatosan te csinálsz minden érzelmi munkát, valószínűleg nem értékeli a kapcsolatot annyira, mint te.

3. Kötelességből tartod fenn a barátságot

Előfordul, hogy régi barátságokat tartunk fenn nosztalgikus okokból, pedig már semmi közös nincs bennünk. Ha úgy érzed, hogy kötelességből találkozol valakivel, ahelyett hogy valóban várnád a közös időtöltést, ideje átgondolni ezt a kapcsolatot.

A barátokkal töltött időnek feltöltődést és elégedettséget kellene hoznia, nem kimerültséget vagy ürességet.

4. Titokban (vagy nem is annyira titokban) versenyez veled

3. Kötelességből tartod fenn a barátságot

Elmondod, hogy fizetésemelést kaptál, ő pedig ahelyett, hogy gratulálna, rögtön túllicitál: „Ja, hát én múlt héten előléptetést kaptam!” Közös jóga óra után, amikor a te lábaid látványosan remegnek, ő azt mondja: „Hát ez az óra nekem túl könnyű volt.”

Egy kis irigység természetes, de aki mindenből versenyt csinál, annak valószínűleg nem a te boldogságod a szíve csücske.

5. Nem tudnak őszintén bocsánatot kérni

barátság egyoldalú

Még a legegészségesebb barátságokban is vannak viták. A különbség abban rejlik, hogyan kezelik ezeket a konfliktusokat. Ha a barátod képtelen elismerni a hibáit vagy felelősséget vállalni a tetteiért, nehéz lesz megbízni benne.

Az álbocsánatkérés jellemző példái: „Sajnálom, hogy megsértődtél” vagy „Sajnálom, de nem gondoltam, hogy ez bántani fog.” Az őszinte bocsánatkérés nem vita – olyan beszélgetés, ahol a másik ember érzéseit helyezik előtérbe.

Ugyanitt említenénk meg a negginget

6. Nem tiszteli a határaidat

Az egészséges barátságokban mindkét fél elfogadja, hogy néha nemet mondanak nekik. Talán nem akarsz most arról beszélni, ami bánt. Vagy már százszor kérted, hogy ne hozza szóba a volt pasid. Esetleg beleszól abba, kivel találkozol.

Ha folyamatosan átlépi a határaidat, az toxikus kapcsolat jele lehet.

7. Már nem tudod, hol végződsz te és hol kezdődik ő

A legjobb barátokkal annyira összeforr az ember, hogy átveszi a szokásaikat, a beszédmódjukat. Ez természetes és szép is. A probléma akkor kezdődik, amikor már nem tudsz önállóan működni.

Ha a barátod jóváhagyása nélkül nem tudsz döntést hozni, vagy féltékeny lesz, ha másokkal is találkozol, az már egészségtelen függőség. Egy jó barátságban mindkét félnek meg kell őriznie a saját identitását.

8. Szélsőséges hangulatingadozások

8. Szélsőséges hangulatingadozások

Mint a romantikus kapcsolatokban, a barátságokban is természetes az apály-dagály. De van különbség az alkalmi civakodás és az instabil, szélsőséges hangulatváltások között, amelyek érzelmi distresszt okoznak.

Konkrét példák a barátság kontextusában:

  • Gyomorideg, amikor látod, hogy üzenetet küldött
  • Állandó azon gondolkozás, hogy „most milyen hangulatban lehet”
  • Kimerültség a találkozások után
  • Szorongás, hogy mit mondasz vagy csinálsz

Ha folyamatosan bizonytalan vagy a barátod körül, vagy kiszámíthatatlannak érzed a kapcsolatot, valószínűleg egyik tinektek sem tesz jót. Egy barát nem stresszforrás kellene legyen – hanem olyan ember, aki feltölt és a legjobb énedre inspirál.

Normál stressz (eustressz):
  • Motiváló, mobilizáló hatású
  • Rövid távú
  • Segít a teljesítményben
  • Például: izgalom egy fontos vizsga előtt
  • Káros, romboló hatású
  • Túlterhelő, kezelhetetlen
  • Hosszú távon egészségkárosító
  • Szorongást, frusztrációt okoz
  • Pszichés szenvedés
  • Érzelmi kimerültség
  • Állandó nyugtalanság, feszültség
  • Olyan érzés, mintha „rosszul lennél” egy kapcsolat miatt

Mit tehetsz?

Ha felismered ezeket a jeleket, nem feltétlenül kell rögtön szakítanod a barátságot. Először próbáld meg megbeszélni az érzéseidet – sok ember nincs is tudatában annak, hogyan viselkedik. Ha azonban nem fogékony a változásra, vagy tagadja a problémákat, akkor ideje átgondolni, hogy ez a barátság valóban jót tesz-e neked.

Végül ne feledd: a barátságok ugyanolyan fontosak, mint bármely más kapcsolat az életedben. Megérdemled, hogy olyanokkal vedd körül magad, akik támogatnak, tisztelnek és boldoggá tesznek.

Ne maradj le rólunk

További cikkei

Nézz körül a webshopunkban

Kövess minket

Amiről nem akarsz
lemaradni

Iratkozz fel a HÍRLEVÉL-re és máris küldjük neked azt a kódot, amivel a webshopunkban, a miniart.hu oldalon, 10% kedvezménnyel tudsz vásárolni. Akármeddig.