Hogy kiderítsük mi állhat a sok 2. körös elutasítás miatt átbeszéltük a szakmai kérdéseket Káplár Zildával, a tapasztalt álláskeresési szakértővel.
Káplár Ildikó Zilda
A CVboost.hu alapítója vagyok. Az elmúlt közel 10 évben állásportáloknál szerzett tapasztalataimnak, kutatásaimnak és kapcsolataimnak köszönhetően azonnal használható önéletrajzot készítek és álláskeresési tanácsokat adok.
Arra összpontosítok, hogy az önéletrajzoddal és motivációs leveleddel minél több állásinterjúra eljuss, valamint, hogy megoldjuk a különféle nehézségeket az álláskeresésben.
Ha éppen az interjúztatások alatt vagy, esetleg túl vagy már egy -két elutasításon vagy éppen most fogsz neki az álláskeresésnek, akkor mutatjuk, hogyan javíthatod az esélyeidet, hogy megkapd az áhított állást.
Az alábbiakban öt gyakori okot, illetve ezek megoldásait mutatom be, amelyek segíthetnek átgondolni, hogyan javíthatók az esélyeid az állásinterjúkon.
1. Motiváció hiánya
Az első körös interjún gyakran jobban fókuszálnak szakmai tapasztalatokra, míg a második kör során a munkáltatók mélyebb betekintést szeretnének kapni a személyiségedről, hozzáállásodról, és a vállalati kultúrához való illeszkedésről. Ha a motivációd nem egyezik a pozíció nyújtotta kihívásokkal vagy a cég értékeivel, ez lehet egy elutasítási ok.
Tipp
Készülj olyan példákkal, amik a munkához való hozzáállásodat és személyes motivációidat tükrözik. Említs meg olyan dolgokat, amik összhangban állnak a cég értékeivel.
2. Szakmai tapasztalat mélyebb elemzése
A második interjú során gyakran részletesebben kérdeznek a szakmai tapasztalataidról, több gyakorliatasabb kérdés is felmerülhet, valamint a korábbi munkakörökben elért eredményekről is részletesebben kérdezhetnek. Ha itt hiányosak vagy pontatlanok a válaszok, vagy nincs elég példa a tényleges tapasztalataidra, az bizalmatlanságot kelthet a munkáltatóban.
Tipp
Válassz ki 2-3 olyan projektet vagy feladatot a korábbi munkáidból, amelyek a legjobban bemutatják a képességeidet, és készülj fel ezekből minél jobban. Különösen figyelj arra, hogy hogyan oldottál meg konkrét kihívásokat, és milyen értéket adtál a korábbi cégeknek.
3. Kommunikációs készségek vagy szakmai magabiztosság hiánya
Mindegyik interjún nagyon fontos, hogy magabiztosan és hitelesen kommunikálj, hiszen a cég képviselői arra is kíváncsiak, mennyire tudsz majd kapcsolatot teremteni másokkal a csapatban, hogyan dolgoznál velük együtt, és mennyire vagy biztos a tudásodban. Ha nem vagy összeszedett, az hátrányosan hathat a megítélésedre.
Tipp
Gyakorold előre a válaszokat az olyan kérdésekre, amik felmerülnek a szakmádban, és próbálj meg nyugodtan, magabiztosan reagálni. Nem kell bemagolni a válaszokat, csak tudd, hogy miről fogsz beszélni. Ha izgulós vagy, készíts vázlatokat lehetséges kérdésekhez, így magabiztosabb lehetsz a nehezebb kérdéseknél is. Nem ciki, ha izgulsz, és az sem baj, ha jegyzettel érkezel!
4. Érdeklődés hiánya a pozíció iránt
A második körben az interjúztatók figyelik, hogy a jelölt mennyire mutat aktív érdeklődést a pozíció és a cég iránt. Ha úgy érzik, hogy a jelölt inkább passzív vagy kevésbé elkötelezett, az azt sugallhatja, hogy a hosszú távú érdeklődés hiányzik.
Tipp
A második interjún is mutass lelkesedést a pozíció iránt. Fogalmazz meg kérdéseket a pozícióval és a céggel kapcsolatban, amelyek a mélyebb érdeklődésedet mutatják.
5. Rugalmasság és proaktivitás hiánya
A proaktív hozzáállás és a változásokra való nyitottság sokszor fontos tényező, hiszen egy gyorsan változó világban élünk. Ha merevnek tűnsz, vagy nem mutatsz érdeklődést új dolgok kipróbálására, az elriaszthatja a munkáltatót, különösen, ha a pozíció rugalmas munkavégzést és erős proaktív személyiséget igényel.
Tipp
Mutasd be, hogyan alkalmazkodtál új helyzetekhez vagy kezdeményeztél változtatásokat konkrét példákon keresztül.
És még nincs vége
A következő cikkben olyan okokat járunk körbe, amik tőled függetlenek, de mégis befolyásolják a döntéshozókat a HR-en.