Kitekintő , avagy mini puzzle történelem
A legelső kirakós játékot, 1767 körül, John Spilsbury, a 18. századi brit térképész és térképmetsző készítette.
A történelemkönyvek szerint Mr. Spilsbury ráragasztotta az egyik Európa-térképét egy fadarabra, darabokra vágva a részeket és az országokat. Ezt a lebontott térképet aztán odaadta az iskolásoknak, ezzel is segítve őket a földrajzórákon.
Érdemes megjegyezni, hogy Spilsbury első és az azt követő puzzle-jai– a ma ismert puzzle játékokkal ellentétben nem kapcsolódtak egymáshoz a rejtvényfejtés tehát kényes vállalkozás volt, ahol egy kézcsúszás vagy az asztal megrázása seperc alatt tönkretehetett több órányi munkát.
És innen indult a diadalív: az 1900-as évek elején népszerűvé vált puzzle játékok az elit játékai voltak, köszönhetően, a mai dollár értéken számolva kb 150 dollár árnak. Később a gyártási kapacitás megnövekedésével lehetővé vált, hogy gyorsan, és olcsón, kiváló minőségű puzzlekat gyártsanak.
A puzzlek népszerűvé váltak, és állandó beszédtémává: Ki tudta a leggyorsabban elkészíteni az új rejtvényt?Milyen új kép van? Ez persze a gyártóknál is találékonyságot váltott ki, egyre extrémebb puzzlek jelentek meg. A puzzle őrület másik kiváltója a nagy gazdasági világválság volt. A puzzle játékok tökéletes elvonószerként működtek: a velük való játék során nem kellett az élet nehézségeire gondolni.
A második világháború környékén a rétegelt lemezt (hiány miatt) a kartonpapír váltotta fel, ez pedig tovább csökkentette a költségeket, így a puzzle-k már tömegek számára is elérhetővé váltak.
Népszerűségük a mai napig nem csökkent, és a COVID-19 világjárvány okozta otthonmaradás következménye az lett, hogy a gyártók akár hónapokra is kifogytak egyes darabokból.
#1. Koncentráció és memória
Egy rejtvény elkészítése időbe telik – és ez azt jelenti, hogy a gyermeknek képesnek kell lennie egy adott feladatra koncentrálni, ameddig csak bír!
A gyermekfejlesztési szakértők szerint a gyerekek koncentrációjának ideje az évek száma szorozva 2-5 közötti számmal. Például egy három éves gyermek 6-15 percig képes egy feladatra koncentrálni.
A koncentráció gyakorlása a puzzlek egyik legfontosabb előnye.. Egy kirakós lehetőséget ad gyermekednek arra, hogy egyetlen feladaton hosszú ideig, megszakítás nélkül dolgozzon. Csak arra kell ügyelni, hogy a korának megfelelő rejtvényt válassz gyermeked számára – ha túl nehéz neki, türelmetlenné válhat és feladhatja!
A puzzlek segíthetnek gyermeked memóriájának fejlesztésében is. Például lehet, hogy egy sárga puzzle-darabot tartanak a kezükben, amely egy olyan színkombinációra emlékezteti őket, amelyet már láttak a játékban valóahol. Összeállíthatják a részt az egésszel és megtalálhatják a megfelelő helyet a puzzle-darab elhelyezésére.
Alternatív megoldásként, ha már befejeztek egy rejtvényt, és újra meg akarják oldani, akkor gyorsabban be tudják fejezni a rejtvényt, mert emlékeznek a legutóbbi folyamatra.
#2. Alakfelismerés
Körülbelül három éves korukban a legtöbb gyerek már képes felismerni az alapvető formákat, mint például a négyzetek, körök és háromszögek (természetesen a fejlődés rugalmasan kezelendő– simán lehet, hogy a gyermekednek szüksége lehet egy kis többletidőre).
Lassan, de biztosan minden kicsi elkezdi megtanulni az új formákat, és felismeri azokat a tulajdonságokat, amelyek bizonyos formákat egyedivé tesznek.
A puzzle játékok segíthetnek a gyerekeknek megtanulni felismerni a különböző formákat és azt, hogy hol férnek el a rejtvényben. Megvizsgálhatják az egyes puzzle-darabokat, és megtalálhatják a megfelelő helyet a puzzle-ban. Ráadásul az új formák elsajátítása segít nekik későbbi életükben, amikor megtanulják az ABC-t és a számokat – fel kell tudniuk ismerni a betűk és számok alakját, és jelentést kell tulajdonítaniuk nekik.
#3. Finommotorika
A kisgyermek kezében lévő izmok sok mozgatást igényelnek, ahhoz, hogy a kis tárgyakat – mint például kirakós darabokat – tartsanak és mozgassanak!
Az összeillesztett puzzle darabok használata a finom motoros készségek fejlesztéséhez ajánlott, amelyek segítségével, később az iskolában például ceruzát vagy ecsetet tudnak tartani majd a kezükben..
#4. Kéz-szem koordináció
A szem-kéz koordináció egy praktikus készség, amellyel mindannyian különböző pontossággal rendelkezünk, gyermeked fejlődéséhez elengedhetetlen a szem-kéz koordináció fejlesztése, leginkább akkor, amikor még kicsi!
A szem-kéz koordináció segít gyermekednek az iskolában ceruzát tartani, ételt a szájába venni, és későbbi például labdajátékokban részt venni.
A puzzlek nagyszerű lehetőséget adnak a szem-kéz koordinációs készségek fejlesztésére. A rejtvény megfejtéséhez gyermekednek fel kell vennie a puzzle darabjait, és a megfelelő pozícióba kell helyeznie – mindenképpen hagyd, hogy ezt önállóan gyakorolhassa, de hasznos emlékeztetőket és tippeket adhatsz neki, például „próbálkozz a helyére mozgatni”.
#5. Problémamegoldó készség és logikus gondolkodás
A puzzle-k önmagukban egy problémát fognak össze ( sok kicsiből kell egy nagy egészet összerakni).
Stratégiai gondolkodást kell használnia a gyerkőcnek egy puzzle megoldásához, például a puzzle darabjainak szín szerinti csoportosítását, a szélezett darabok csoportosítását, és először a kirakó körvonalának felépítését, majd az összes darab felfelé fordítását, így könnyebben megtalálhatja a puzzle következő darabjait
Ezeket alkalmazva a gyermeked megtanulhatja a nagy feladatokat kisebbre bontani, így könnyebben tud azokkal megbirkózni. Hamarosan a kicsi képes lesz alkalmazni ezt a stratégiai, logikus gondolkodást élete más területein… például megtalálni egy elveszett játékot.
#6. Önbecsülés
Egyedül megoldani egy puzzle-t rendkívül megnyugtató… az összes darab összeállt, egy szép képet hozzott létre, és az összes rendetlen puzzle-darab eltűnt, az egész részévé vált! Akárcsak te,a gyermeked is nagy önbizalmat és önbecsülést fog kapni, amikor végre befejezi azt a kihívást jelentő kirakóst, amelyen dolgozott.
Addig dicsérd és erősítsd őt, amíg el nem éri célját – majd ünnepelj vele, ha kész a puzzle!
#7. Türelem
Nem, nem rózsát terem, bár állítólag azt is. Egy puzzle-n való munka sok türelmet igényel… valami olyasmi, amiből egyik kisgyermeknek sincs sok! A gyerekek gyakran impulzívak, és amikor akarnak valamit, akkor most akarják. Egy puzzle megtaníthatja gyermeked, hogy legyen türelmes – le kell ülnie, és a darabok összerakására kell összpontosítania, hogy elérje ezt a sikerélményt és lássa a kész terméket.
Nincs azonnali módja egy puzzle összerakásának, így ez egy nagyszerű módja a koncentráció gyakorlására.
#8. Csapatmunka és szociális készségek
A puzzle-k tökéletesek a csapatmunkához! Ha vannak tesók, unokatestvérek vagy barátok akkor itt az idő, hogy összehívd őket egy puzzle randira. Gyermeked és kis barátja együtt dolgozhatnak a puzzle-n– átbeszélhetik magukat a kihíváson, támpontokat és bókokat adhatnak egymásnak, és gyorsabban befejezhetik a rejtvényt.
A jutalom se maradjon el: mondjuk egy finom almás-banános smoothie formájában, elvégre vitaminra is szükség van.