Mi is az a 8-8-8 szabály?
A 8-8-8 szabály elméletileg egy harmonikus napot biztosítana, ha így osztanánk fel az időnket:
- 8 óra munka: Ez rendben is van, főleg, ha épp nem a gyerekekkel vagy home office-ban próbálsz zsonglőrködni az időddel.
- 8 óra alvás: Igen, persze. Itt jön a hangos nevetés pillanata, tudom, hogy az alvás anyaként néha luxus. Lelövöm a poént. ez az elején nem fog működni.
- 8 óra szórakozás és énidő: Na jó, itt már biztosan azt kérdezed, hogy ki az, aki kitalálta ezt, mert gyereknevelés mellett erre tényleg esély sincs.
Szóval mit is kezdjünk ezzel a szabállyal? Nem teljesen lehetetlen megvalósítani, csak egy kicsit kreatívabban kell hozzáállnunk.
Az új „Anya-mód” 8-8-8 szabály
Miután megszűnt a nevetőgörcsöd a 8 óra szórakozás gondolatára, kezdjük el ezt kicsit realisztikusabban nézni. Az anyukák számára a 8-8-8 szabály inkább valahogy így néz ki:
8 óra munka… és minden más!
A munkának nem feltétlenül kell az irodai munkát jelenteni. Szülőként az a „munka”, hogy reggel elkerüljük a teljes káoszt, a gyerekeket időben eljuttassuk az iskolába, és lehetőleg úgy, hogy ne legyen majonéz a kabáton.
Az anyukák számára a „munkaidő” egész napos szervezést, zsonglőrködést és multitaskingot jelent.
És ha szerencséd van, talán, néha, még tényleg belefér egy kis munkavégzés is, amiért fizetnek – otthonról, egy Zoom-hívás közben, amikor épp senki nem kiabálja, hogy „Anyaaaa, hol van a zoknim?!”.
8 óra alvás… vagy valami olyasmi
Most komolyan, ki aludt anyaként utoljára 8 órát egyhuzamban? Talán mielőtt a gyerekek megszülettek, de azóta? Ha sikerül egy éjszaka 6 órát összekaparni, az már győzelem. Ne aggódj, itt is jön egy kis kreativitás.
Alvásról beszélünk? Anyukaként az alvás inkább egy sor megszakított szunyókálást jelent, ahol a gyerekek különböző okokból felébrednek (rossz álom, szomjasak, meleg van, hideg van, valami viszket, valami nem viszket).
De nézd a jó oldalát: minden egyes rövid alvás egy mini szünet – egyfajta újratöltés, amitől nem omlunk össze.
8 óra szórakozás, avagy „énidő”
Oké, itt muszáj egy kicsit belenyúlni a valóságba. Szórakozás? Énidő? Jól hangzik, ugye? De valójában hol fér ez bele egy anya életébe? A titok: ne gondolj nagy dolgokra.
Az „énidő” lehet, hogy csak 10 perc a fürdőszobában (ha becsukod az ajtót), amikor senki nem kér tőled semmit. Vagy egy gyors séta a háztömb körül, miközben az agyad egy kis pihenőt kap. Lehet, hogy az esti gyerekfektetés utáni pár perc csend is szórakozás – igen, amikor végre te választod meg, milyen sorozatot/ filmet fogsz nézni.
És igen, néha az is „énidő”, amikor gyorsan lerendezed (online) a bevásárlást, miközben a rádióban épp a kedvenc számod megy. Az ilyen apró pillanatok számítanak, mert ha anyuka vagy, akkor ezekből épül fel ( egy ideig) a „szórakozás” része az életednek.
Hogyan alkalmazzuk akkor most a 8-8-8 szabályt a valóságban?
Anyukaként a titok abban rejlik, hogy rugalmassá kell tenned a szabályokat. A 8-8-8 szabály itt inkább egy emlékeztető, hogy minden napnak legyen valamilyen egyensúlya – legyen az munka, pihenés vagy szórakozás. De a lényeg az, hogy a saját életstílusodhoz igazítsd. Íme néhány tipp:
Állítsd be a saját szabályaidat: Ha a munka túl sok energiát vesz el, próbálj meg időt találni a nap folyamán olyan tevékenységekre, amik feltöltenek, még ha csak pár perc is.
Használd a multitasking erősségét: Anyaként profi zsonglőr vagy. Miért ne kombinálnád a szórakozást a munka közben? Pl. hallgass podcastokat takarítás közben, vagy tornázz, miközben a gyerekek játszanak.
Legyél rugalmas az alvás terén: Ha nem jön össze a 8 óra, ne ostorozd magad. Néha az alvás és a pihenés egy-egy napközbeni rövid szünet formájában jön el.
Az „énidő” lehet rövid, de édes: Ne várd a tökéletes alkalmat, hogy órákig egyedül lehessek. Tanuld meg értékelni az apró énidő-pillanatokat, amelyekből energiát meríthetsz.
Záró gondolat
A 8-8-8 szabály lehet, hogy nem mindig reális az anyukák számára, de a lényeg az, hogy megtaláld az egyensúlyt a mindennapi zűrzavarban. Ne felejtsd el, hogy a te jól-léted épp olyan fontos, mint a gyerekeidé. Igen, a munka és a gyerekek sok időt vesznek igénybe, de ha megengedsz magadnak pár kis örömöt és pihenést a nap folyamán, az életed minősége javulhat – akkor is, ha a szabályt kicsit lazábban értelmezed.
Bordás Andrea
Minimag Főszerkesztő