Minimag - Hírek nemcsak szülőknek

Minimag - Hírek nemcsak szülőknek

Honnan tudhatod, hogy gyermekednek mozgásfejlesztésre van szüksége?

Gyerekek mozgásfejlesztő torna közben

A Minimagon mindig örömmel mutatunk be új szerzőket, különösen, ha olyan tapasztalattal és szenvedéllyel érkeznek, mint Szalai-Lászlók Kitti, gyógypedagógus, aki immár vendégszerzőként osztja meg tudását velünk. Kitti több mint egy évtizede segíti a gyerekeket abban, hogy a tanulás és fejlődés ne teher, hanem öröm legyen – legyen szó figyelemzavarról, olvasási nehézségekről vagy mozgásfejlődési problémákról.

Első cikkében arra hívja fel a figyelmet, hogy a mozgásfejlesztés milyen kulcsszerepet játszik az óvodáskorú gyermekek életében, és hogyan ismerheted fel, ha gyermeked számára éppen ezen a területen van szükség támogatásra. Ha úgy érzed, a mozgás nemcsak móka, hanem néha kihívás is otthon, akkor ezt a cikket mindenképp el kell olvasnod!

baby-toddler-kid-crawling-infant

Miért fontos a mozgásfejlesztés gyerekeknek?

Az óvodáskor a gyermekek életében a fejlődés aranykora, amikor az agyi, testi és érzelmi fejlődésük szinte robbanásszerűen zajlik. Ilyenkor a kicsik számára a világ felfedezése elsősorban a mozgáson keresztül történik. A mozgás nem csupán szórakozás vagy energialevezetés, hanem a tanulás alapja, hiszen a motoros tevékenységek szoros kapcsolatban állnak a kognitív fejlődéssel.

Gyerekek mozgásfejlesztő torna közben óvodában

Hogyan segít a mozgásfejlesztő torna gyerekeknek?

A mozgásfejlesztés célja, hogy a gyermekek testi és idegrendszeri fejlődése harmonikus legyen, hiszen ez alapozza meg a későbbi tanulási képességeiket. Az óvodáskorban zajló intenzív agyi fejlődés során a mozgásos tevékenységek, mint például a futás, ugrálás, mászás vagy egyensúlyozás, kiemelkedő szerepet játszanak az idegpályák megerősítésében.

A megfelelő mozgásos tevékenységek segítségével nemcsak az idegrendszeri érettség, hanem az önbizalom és a szociális kapcsolatok is fejlődnek, hiszen a gyerekek játék közben tanulják meg, hogyan működjenek együtt másokkal.

Gyerekek mozgásfejlesztő torna közben óvodában

A rendszeres mozgásfejlesztés gyerekeknél elősegíti a testi erőnlét, az idegrendszeri érettség és a tanulási képességek harmonikus fejlődését.

Figyelmeztető jelek az óvodáskorú gyermekeknél

Egyensúlyfejlesztő játék gyerekeknek játszótéren

Az óvodáskor a gyermekek fejlődésének egyik legkritikusabb időszaka, amikor a mozgás, a játék és a tanulás szorosan összefonódik. Ebben az időszakban könnyebb felismerni, ha egy gyermek mozgásfejlődése eltér az átlagostól és ha idejében cselekszünk, az esetleges nehézségek jól korrigálhatók. De mik is azok a figyelmeztető jelek, amelyek arra utalhatnak, hogy a gyermek mozgásfejlesztésre szorul?

Ügyetlenség a mozgásos tevékenységek során

Amennyiben  a gyermek gyakran elesik, botladozik, vagy nehézséget okoz neki a futás, az ugrás vagy a mászás, az a mozgáskoordináció problémájára utalhat. Ezek a jelek általában akkor tűnnek fel, amikor a gyermek kortársaihoz képest kevésbé magabiztosan mozog. Például, ha egy játszótéri mászókán a gyerek félénk vagy bizonytalan, az arra utalhat, hogy az egyensúlya vagy izomereje nem fejlődött megfelelően.

Egyensúlyfejlesztő játék gyerekeknek játszótéren

Nehezen végrehajtható finommotoros feladatok

Az olyan mindennapi tevékenységek, mint a cipő bekötése, a gombolás vagy a rajzolás, finommotoros képességeket igényelnek. Amennyiben a gyermek ezeket a feladatokat elkerüli, vagy látványosan nehezére esik végrehajtani, az azt jelezheti, hogy a finommotorikája fejlesztésre szorul.

Egyensúlyi problémák

Az egyensúly az alapvető mozgásformák, például a járás, futás és ugrás alapja. Ha a gyermeknek nehézséget okoz a lábujjhegyen járás, a guggolásból felállás vagy az egy lábon állás, akkor az egyensúlyi rendszer éretlenségére gyanakodhatunk. Ez gyakran a hintázás, forgás vagy más koordinációt igénylő tevékenységek kerülésében nyilvánul meg.

Gyenge izomtónus

Amennyiben a gyermek mozgása lassúnak vagy nehézkesnek tűnik, esetleg gyorsan elfárad egy egyszerű mozgásos játék közben, az gyenge izomtónusra utalhat. Ilyen esetben gyakran látni, hogy a gyermek inkább ülő tevékenységeket választ, mintsem aktív játékokat, mert azok fizikailag túl megerőltetőek számára.

Miért fontos a figyelmeztető jelek felismerése?

Az óvodáskori mozgásfejlődés elmaradásai nemcsak a fizikai képességekben okozhatnak nehézségeket, hanem hatással lehetnek az iskolai készségek alakulására is. A mozgásproblémák gyakran együtt járnak tanulási nehézségekkel, például az írás, olvasás vagy koncentrációs problémákkal. Az időben történő beavatkozás, például egy mozgásfejlesztő módszer, segíthet a gyermek fejlődését és megelőzheti a későbbi tanulási nehézségeket.

A SZERZŐ

Szalai-Lászlók Kitti vagyok, gyógypedagógus, több mint 10 éve dolgozom figyelemzavarral, diszlexiával és tanulási nehézségekkel küzdő gyerekekkel. Gyógypedagógusi diplomámat az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógia Karán szereztem, és azóta is elhivatottan támogatom a gyerekeket abban, hogy a tanulás örömteli és szorongásmentes legyen.

A Játszva olvass! játékokat azért hoztam létre, hogy a gyerekek játékosan fejleszthessék képességeiket, és sikerélményt találjanak a tanulásban. Hiszem, hogy megfelelő módszerekkel minden gyerek megtapasztalhatja, hogy a tanulás szórakoztató lehet.

Ha kérdésed van, vagy támogatásra lenne szükséged gyermeked fejlődésével kapcsolatban, keress bátran az info@jatszvaolvass.hu címen! Örömmel segítek!

Ne maradj le rólunk

További cikkei

Nézz körül a webshopunkban

Kövess minket