Minimag - Hírek nemcsak szülőknek

Enyedi Ildikó új filmje, a Csendes barát a Velencei Filmfesztivál hivatalos versenyprogramjában

Enyedi Ildikó

2025-ben a magyar film ismét nemzetközi figyelmet kap: Enyedi Ildikó Csendes barát című alkotását meghívták a 82. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál hivatalos versenyprogramjába. A rendező korábbi munkáihoz hasonlóan ez az alkotás is az érzékelés határait feszegeti – ezúttal az ember és a növényvilág között húzódó, alig észlelhető kapcsolódásokat vizsgálva. A film három történeten keresztül térképezi fel, mikor és hogyan érintkezhet egymással két olyan létezési forma, amely látszólag semmiben nem osztozik – és mégis képes egymásra reflektálni.

Tudtad?

Enyedi Ildikó Testről és lélekről (2017) című filmje a Berlini Arany Medve után eljutott az Oscar-jelölésig is – ő az első magyar női rendező, akit a legjobb nemzetközi film kategóriában jelöltek.

A Csendes Barát a Velencei Filmfesztiválon

Csendes Barát Mozinet
Csendes Barát Mozinet

Ma hozták nyilvánosságra, hogy meghívták a 82. Velencei Filmfesztivál versenyprogramjába az Arany Medve-díjas és Oscar-jelölt Testről és lélekről rendezője, Enyedi Ildikó új filmjét, a CSENDES BARÁT című alkotást, mely érzékeny és filozofikus párhuzamot von növény és ember kapcsolata között. A film érzelmes utazás az időn keresztül, némi humorral fűszerezve. A film férfi főszereplője Tony Leung Chiu-Wai, akinek munkásságát 2023-ban Velencében életműdíjjal ismerték el. A film további főszereplői, Luna Wedler és Enzo Brumm, látható továbbá a filmben A feleségem története főszereplője, Léa Seydoux. A német-francia-magyar koprodukcióban, a Nemzeti Filmintézet támogatásával készült alkotás, melynek vezető producerei Reinhard Brundig és Mécs Monika, a tervek szerint 2026. első felében kerül Európa szerte a mozikba, hazánkban a Mozinet forgalmazásában.

A világ egyik legnagyobb presztízsű, A-kategóriás filmfesztiválját augusztus 27. és szeptember 6. között rendezik meg.

Egy idős fa áll egy botanikus kert közepén. Magányos, ahogy a kert többi lakója is – sok ezer kilométerre eredeti élőhelyüktől, hogy megcsodálhassuk, megfigyelhessük őket. Ahogy mi őket, úgy ők is megfigyelnek minket. Tanúi rövid, kusza, zajos es zaklatott életünknek. A film három történetet mesél el, ember és növény három tétova találkozását, amikor ez a kétfajta, radikálisan különböző érzékelés egy pillanatra igazán összekapcsolódik. Emberi hőseink, akárcsak a kert növényei, kívülállók, magányos lelkek. És épp úgy vágynak a kapcsolódásra, ahogy ők.

Enyedi Ildikó legújabb filmje, a Csendes barát forgatása 42 napig tartott. A németországi felvételek után többek között olyan magyarországi helyszíneken rögzítettek jeleneteket, mint a Pálos rendi könyvtár, az alcsúti és a sellyei arborétum, valamint a budapesti Fűvészkert. Az utómunka jelentős része is hazánkban zajlott.

„Izgalmas lesz sok évvel a Bűvös vadász című filmem után - ami egy tölgy hatszáz éves történetét követte - ismét versenyben visszatérni Velencébe. De most még, alig két héttel a film befejezése után, a fókuszban számomra a kollégáim vannak. Hálás vagyok annak a néhány, sokat próbált közeli barátnak, akikkel sokadszor dolgoztam együtt, de annak a sok német, francia, magyar filmes szakembernek is, akikkel nem ismertük egymást, mégis megértették ennek a sok szempontból rendhagyó filmnek a tétjét és csodálatos tehetségüket, szaktudásukat épp úgy állították ennek a szolgálatába, ahogyan azt ez a film megkívánta. A lelkesedésük és szeretetük volt a motorja ennek a filmnek.”

„Hatalmas öröm, hogy nemzetközi munkatársaink szoros együttműködése révén végre bemutathatjuk legújabb munkánkat. Ez a harmadik alkotás, melyen együtt dolgozhattam Enyedi Ildikóval. A Testről és lélekről Berlinben debütált, A feleségem története Cannes-ban. Nagyszerű hír, hogy ezúttal a velencei közönség láthatja majd először a filmet, mely talán segít abban, hogy ráébredjünk, mennyire fontos a kapcsolódás egymással és önmagunkkal. A természet ezt már rég tudja.”

Tudtad?

Enyedi Ildikó Cannes, Berlin, Velence – a három nagy európai filmfesztivál mindegyikén szerepelt versenyben.

Ez rendkívül ritka nemcsak magyar, de európai viszonylatban is. Az Az én XX. századom Cannes-ban, a Testről és lélekről Berlinben, A feleségem története Cannes-ban, most pedig a Csendes barát Velencében mutatkozik be.

Csendes Barát stáblista

A film férfi főszereplője a 2023-as Velencei Filmfesztiválon életműdíjjal kitüntetett Tony Leung Chiu-Wai, aki 2000-ben a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon Wong Kar-Wai Szerelmere hangolva című filmjében nyújtott alakításáért megkapta a Legjobb Színésznek járó díjat. Játszott a rendező olyan további sikerfilmjeiben, mint a 2046 és A nagymester, dolgozott Ang Lee-vel (Ellenséges vágyak), Zhang Yimou-val (Hős), John Woo-val (Vörös szikla), de láthattuk a Szigorúan piszkos ügyek-trilógia főszereplőjeként, vagy nemrég a Shang-Chi és a tíz gyűrű legendája című Marvel produkcióban.

A film további főszereplői, Luna Wedler (A feleségem története, Kékről álmodom) és Enzo Brumm mellette olyan, nemzetközileg is ismert színészeket láthatunk majd, mint A feleségem története főszereplője, Léa Seydoux (Spectre – A Fantom visszatér, Nincs idő meghalni), Johannes Hegemann (Új lehetőségek-sorozat), Sylvester Groth (Becstelen brigantik, Sötétség-sorozat), Rainer Bock (Haneke: Feher szalag) es Martin Wuttke (Becstelen brigantik).

Tudtad?

Enyedi első nagyjátékfilmje, az Az én XX. századom rögtön Arany Kamera-díjat nyert Cannes-ban.

Ez a díj a legjobb elsőfilmes rendezőt illeti, és Enyedi 1989-ben kapta meg – ez volt az egyik első alkalom, hogy magyar női rendezőt Cannes-ban díjaztak.

A forgatókönyvet Enyedi Ildikó írta, az operatőr Pálos Gergely, a vágó Szalai Károly, a látványtervező Láng Imola, a jelmeztervező Peri De Braganca, a zeneszerző Keresztes Gábor és Kelemen Kristóf, a VFX Supervisor Klingl Béla. A film forgatása során az NFI Filmlabor közel 30.000 méter kameranegatívot hívott elő és 1.500 percnyi nagyfelbontású digitális anyagot állított elő a produkció számára.

A Csendes barát a német Pandora Film, a francia Galatee Films és a magyar Inforg-M&M Film koprodukciójában készült, együttműködve a kínai Redience-szel. A vezető producerek Reinhard Brundig és Mécs Monika.

A film teljes költségvetése 10,5 millió euró. A film a tervek szerint 2026. első felében kerül Európa szerte a mozikba, hazánkban a Mozinet forgalmazza majd.

Itt tudjátok majd figyelni az eseményeket: Csendes Barát Instagram 

Ne maradj le rólunk

További cikkei

Nézz körül a webshopunkban

Kövess minket

Amiről nem akarsz
lemaradni

Iratkozz fel a HÍRLEVÉL-re és máris küldjük neked azt a kódot, amivel a webshopunkban, a miniart.hu oldalon, 10% kedvezménnyel tudsz vásárolni. Akármeddig.