A gerincferdülés egyik alapvető és kiemelten fontos jellemzője, hogy gyermekkorban NEM JÁR EGYÜTT FÁJDALOMMAL, ezért nem könnyű észre venni a figyelmeztető jeleket.
A gerincferdülés kezdeti jeleinek megértése és felismerése ugyanakkor kulcsfontosságú, mivel a korai felismerés hosszú távon jelentősen befolyásolhatja a gyermekünk életminőségét.
Amennyiben nem fáj, akkor mégis honnan tudjuk mi szülők, hogy vizsgáltatni kell?
Az első védelmi vonal leggyakrabban az iskolai szűrőprogramok. Az iskolában kötelező védőnői szűrésen vesznek részt a gyermekek, meghatározott évfolyamokon. Ha a vizsgálat után jelzés érkezik arról, hogy felfedezni véltek a gerincoszlopon elváltozást, érdemes mindenképpen a gyermekorvoshoz, vagy ortopédiai szakrendelésre bejelentkezni, mert minden bizonnyal további vizsgálatok és kezelések következnek.
Vannak olyan változások a gyermek testi fejlődése során, amikor nekünk szülőknek, szemfülesnek kell lennünk.
Mik az árulkodó jelei a gerincferdülésnek?
Hirtelen nagyon sokat nőtt, vagy mindig görnyed, vagy a vállait mindig maga előtt hordja, mintha ki sem tudná húzni magát, vagy pólón keresztül is aszimetrikusnak látod a hátát, esetleg mindig csak az egyik és ugyanaz a cipője kopik el, és/vagy a testvérei között van, aki már kezelés alatt áll.
Vizsgáld meg!
Egy alkalmas időben otthon, álló helyzetben lehetőleg alsóneműben. Te a gyermek háta mögött állsz, Ő pedig a lehető legjobban kihúzza magát. Ekkor alaposan szemügyre veszed a hátát, és a következő kérdéseket tedd fel magadnak:
- Ki tudja húzni magát?
- A vállai egy magasságban vannak?
- Az egyik lapocka jobban eláll a hátától a másiknál?
- Az egyik lapockát magasabban látod a másiknál?
- Az egyik oldali csípő magasabban áll?
- Ahogy a karok lógnak a törzs mellett, egyforma távolságra vannak a törzstől?
- Az egyik oldalon a karját hosszabbnak látod?
Kérd meg hogy szépen lassan hajoljon előre úgy, hogy a térdei maradjanak nyújtva és lazán lógassa le a karjait. Ezután húzd végig a mutatóujjad a gerincoszlopon. Egy egyenes vonalon húztad végig az ujjad?
Szakmai konzultáció: Itt az ideje?
Ezek a kérdések irányt mutathatnak neked. Azt javasolom, írd fel magadnak a válaszokat és több egymást követő napon vizsgálódj újra és újra. Ha határozott különbségeket vélsz felfedezni, vagy nem vagy biztos magadban, kérj szakembertől segítséget. Védőnőtől, gyermekorvostól, gyógytornásztól, ortopéd szakorvostól. A gyermekkori gerincferdülés kezelése a későbbi életminőség szempontjából is nagy jelentőségű, nem szabad félvállról venni a problémát.
A korai beavatkozás drámaian megváltoztathatja a gerincferdülés lefolyását, megelőzve a szövődményeket és elősegítve az egészséges, aktív életmódot.
A SZERZŐ
Szarka Alíz vagyok – gyógytornász, anya, feleség, nő. Elköteleztem magam a nők testi, és azon keresztül lelki egészségének támogatása mellett, és ezért dolgozom nap mint nap. A célom, hogy a páncienseim testtudatának fejlesztésével megalapozzam nőiségük kiteljesedését.
A sport iránti szeretetem végig kíséri az életem, kihatott a pályaválasztásomra is, habár mikor a képzésre jelentkeztem igazán nem sejtettem, mi is a feladata egy gyógytornásznak. Döntésem meghozatala után hamar rájöttem, hogy ez az én utam. Azóta töretlenül szerzek új ismereteket a testről, és mindig lenyűgöz az összetett és csodásan kitalált működése. A női nem intim egészsége egy keveset tárgyalt, sőt inkább elhallgatott terület. Azt szeretném, hogy a nők szakmai segítséget kapjanak panaszaik megoldására. A mozgás elindítása, és annak tudatosítása a szakemberek legfontosabb feladata, gyógytornászként ebben tudok segíteni.
Cikkeim a Minimagon: Szarka Alíz