A Hungarostudy felmérése alapján a súlyos depresszióban szenvedők aránya a teljes lakosságon belül 2021-ben meghaladta a 11 százalékot.
1. A depresszió nem a gyengeség jele
A depressziót gyakran félreértik, mint a törékenység jelét vagy mint negatív személyiségjegyet. Fontos azonban felismerni, hogy a depresszió a stresszre adott természetes válasz, egy mélyen a vegetatív idegrendszerünkben gyökerező túlélési mechanizmus. Ez a rendszer, amelyet a harc, menekülés vagy lefagyás válaszreakciókra terveztek, a modern életben visszahúzódásként, letargiaként vagy túlfogyasztásként jelentkezhet – a szervezet önvédelmi ösztönének finom jelei.
2. Az előítélet-mentes meghallgatás ereje
A depresszióról való megnyílás hatalmas bátorságot igényel. A gyógyulás felé vezető első lépés egy olyan biztonságos tér megteremtése, ahol a barátod az előítéletektől való félelem nélkül megoszthatja az érzéseit. Ne feledd, hogy ha elismered valakinek az érzéseit, azzal megerősíted a tapasztalatait, és ez mélységesen terápiás hatású lehet.
3. Az érzelmi megélések tiszteletben tartása
Természetes, hogy a negatív érzéseket „helyre akarjuk hozni”, de ha megpróbáljuk megváltoztatni valakinek az érzelmi állapotát, mielőtt az készen állna rá, az kontraproduktív lehet. Ehelyett az érzéseik elismerése és érvényesítése elősegítheti a nyitottabb, őszintébb párbeszédet. Egy egyszerű elismerés, mint például: „Nem hibáztatlak, amiért így érzel”, hihetetlenül megerősítő lehet.
4. A depresszió nem határozza meg a személyiséget
A depresszió elferdítheti az önképet, ami az értéktelenség vagy a kudarc érzéséhez vezethet. Nagyon fontos, hogy emlékeztesd a barátodat, hogy az értékét nem csökkenti a küzdelme. Ha kiemeled az erősségeiket, és kifejezed a képességeikbe vetett hitedet, az segíthet helyreállítani az önértékelését.
5. A biztonsággal összefüggő beszélgetések fontossága
A biztonsággal kapcsolatos aggodalmak, köztük az önkárosítás vagy az öngyilkossági gondolatok megbeszélése kihívást jelenthet, de szükséges lehet. Az ezekkel a kérdésekkel kapcsolatos közvetlen kérdések feltevése megnyithatja az utat a professzionális segítség igénybevételéhez, és ezzel akár életet is menthetsz.
6. A támogatás hozzáigazítása az adott személy szükségleteihez
A depresszió mindenkit másképp érint, ezért fontos, hogy megkérdezd, hogyan tudod a legjobban támogatni a barátodat. Bár a szakmai konzultáció gyakran hasznos, soha ne felejtsd el megkérdezni, hogy hogyan tudod a legjobban támogatni a barátodat.
Fontosak vagytok egymásnak
A depresszióról való beszélgetés talán ijesztőnek tűnhet, de ez egy fontos lépés az elszigeteltség és a támogatás közötti szakadék áthidalásában. A depresszió, amely gyakran átmeneti állapot, rávilágít az együttérzés, a megértés és a kapcsolat szükségességére az egyre nagyobb nyomás alatt álló társadalmunkban.
Azzal, hogy kinyújtod a kezed, meghallgatod és ítélkezésmentes támogatást nyújtasz, jelentős változást érhetsz el valaki életében, megmutatva, hogy a kihívások ellenére senkinek sem kell egyedül szembenéznie a depresszióval.
Kérdések, amik felmerülhetnek benned
- Hogyan kezdeményezhetek beszélgetést valakivel, akiről úgy gondolom, hogy depressziós? Kezdd azzal, hogy gondoskodó, nem konfrontatív módon fejezd ki észrevételeidet és aggodalmaidat.
- Mit ne mondjak egy depressziós barátomnak? Kerüld az olyan elutasító megjegyzéseket, mint „Csak fel a fejjel” vagy „Lehetne rosszabb is”, amelyek lekicsinyítőnek tűnhetnek.
- Hogyan bátoríthatom a barátomat, hogy kérjen szakmai segítséget? Finoman javasold a professzionális támogatás előnyeit, és ajánld fel, hogy segítesz a folyamatban, ha nyitott vagy rá.
- Mi történik, ha a barátom tagadja, hogy depressziós lenne? Tartsd tiszteletben a nézőpontját, de továbbra is ajánlj fel támogatást. Néha már az is megnyugtató lehet, ha tudja, hogy valaki mellettünk van.
- Hogyan kezeljem a tehetetlenség érzését, amikor egy depressziós barátomat támogatom? Fontold meg, hogy magadnak is támogatást keresel. A depresszióban szenvedő személy segítése érzelmileg megterhelő lehet, és a saját jólétének fenntartása alapvető fontosságú.
Lelkisegély-szolgálatok Magyarországon
Magyar Lelki Elsősegély Szolgálatok Szövetsége (LESZ): 116-123 (éjjel-nappal hívható, ingyenes)
E-mail: sos116123@gmail.com (válaszlevél 72 órán belül)
Ifjúságért Mentálhigiénés Szövetség (IMSZ): 137-000 (hétköznapokon 17–21 óra között)
Caritas Lelkisegély: 06-80-505-503 (este 6-tól reggel 6-ig, vezetékes számról hívható, ingyenes)
E-mail: emmavonal@emmaegyesulet.hu
HIV-vonal HIV-pozitívoknak: 06-70-94-97-666 (vezetékesről vagy mobilról normál tarifával, éjjel-nappal hívható)
Kék Vonal (gyermek- és ifjúsági telefonszolgálat): 116-111 (éjjel-nappal, vezetékesről hívható, ingyenes)
DélUtán telefonszolgálat: lelki segély időseknek: 06-80-200-866, este 6–9-ig hívható
Egyéb információk (jogsegély, pszichológus)
Zöldszám anyáknak: +36 80 414 565 (anyasággal, szüléssel kapcsolatban); minden munkanapon 10–12 és 21–23 óra között hívható
E-mail: emmavonal@emmaegyesulet.hu
Ifjúsági Lelki Elsősegély: 137-00
Ingyen hívható hétfőtől szombatig 9–21 óra között vezetékes számról és 30-as mobiltelefonról
Kapcsolj egyből! anonim chat, iOS- és Android-rendszerről is elérhető alkalmazás. Ez a chat szolgáltatás megoldást jelenthet azoknak, akik nem tudnak, vagy nem mernek telefonon segítséget kérni. A lelki támogatás mellett az alkalmazás a felhasználó GPS-koordinátái alapján megmutatja, hogy az információkérés helyszínéhez mely intézmények esnek a legközelebb, amelyekhez bántalmazottként bizalommal fordulhat.