Az újévi fogadalmak valódi arca
Egy 2020-as tanulmány szerint az emberek mindössze 8%-a tartja be az újévi fogadalmait. Igen, 8%! A maradék 92% pedig már februárra fusztráltan tépdesi az edzőterembérletét vagy próbálja felidézni, miért is gondolta jó ötletnek a „cukormentes életmódot”.
Dr. Tim Pychyl, a procrastinációt kutató kanadai pszichológus szerint az újévi fogadalmak gyakran azért vallanak kudarcot, mert „nem konkrét célokat tűzünk ki, hanem homályos vágyakat, mint például ’egészségesebben akarok élni’ vagy ’szeretnék boldogabb lenni’. Ezek túl általánosak ahhoz, hogy mérhetőek vagy fenntarthatóak legyenek.”
Minimag képbe hozó:
A prokrasztináció (halogatás) az a jelenség, amikor valaki folyamatosan késlelteti vagy elodázza a fontos feladatok elvégzését, még akkor is, ha tudja, hogy ezzel stresszt vagy negatív következményeket okozhat magának. Ez nem egyszerű lustaság, hanem gyakran mélyebb pszichológiai vagy érzelmi okokra vezethető vissza.
Miért teszünk fogadalmakat?
Az újévi fogadalmak pszichológiája egyszerű: az év kezdete lehetőséget ad arra, hogy lezárjuk a múltat, és tiszta lappal induljunk. Csakhogy ez a „tiszta lap” illúzió. Az év kezdete semmiben sem különbözik bármelyik másik naptól, kivéve, hogy a naptár újraindul.
„Az újévi fogadalmakat sokszor inkább külső nyomásból tesszük, mint valódi belső indíttatásból. A közösségi média és a társadalmi normák elhitetik velünk, hogy mindenki másnak jobban megy az élete, így nekünk is muszáj változtatnunk.
mondja a brit pszichológus, Dr. Sophie Mort
A fogadalmak csapdája
- Túl nagy nyomás: Amikor egyetlen dátumra koncentrálunk, hatalmas terhet helyezünk magunkra. Ezért van, hogy sokan már január közepére kiégnek.
- Nem reális célok: „Elkezdem az Ironman-edzéstervet” vagy „Hetente három könyvet olvasok” – ezek tipikus példák arra, hogyan becsüljük alá az időnket és túlbecsüljük az energiánkat.
- Minden vagy semmi hozzáállás: Ha egyszer elrontod, már vége is – ugye ismerős? A fogadalmak hajlamosak az „egy hiba = totális kudarc” csapdájába sodorni minket.
Mit tegyél fogadalmak helyett?
Kezdj kicsiben: Ahelyett, hogy drasztikus változásokat ígérnél, próbálj ki apró, fenntartható szokásokat. Például „napi 5 perc séta” sokkal reálisabb, mint „idén lefutom a maratont”.
Tervezz rugalmasan: A fogadalmak túl merevek. Ehelyett gondolkodj szokásokban, amelyek illeszkednek az életed változásaihoz. Például: „Amikor csak tudok, előkészítem az ebédet otthon.”
Önreflexió, nem önkritika: Nézd meg, mi működött és mi nem az előző évben, de ne ostorozd magad. Ez nem egy „hiba-jelentés”, hanem lehetőség a fejlődésre.
És ha mégis akarsz fogadalmat tenni?
Oké, rendben van, ha úgy érzed, hogy szükséged van egy kis lökésre az új évhez. De tartsd észben a következőket:
- Legyen konkrét: Például „Hetente kétszer elmegyek edzeni” helyett „Szerda és péntek reggel 8-kor elmegyek a fitneszterembe”.
- Legyen mérhető: A „többet olvasok” helyett határozd meg a konkrét célt, például „havonta egy könyvet elolvasok”.
- Legyen rugalmas: Ha egy hét kimarad, attól még nem kell az egészet feladni.
Bordás Andrea
Minimag főszerkesztő