Avagy mi van akkor, ha már nem akarjuk ugyanazt, mint húsz éve – és ez teljesen rendben van.
Mondjuk én vagyok a nagy kivétel, mert én nagyon örülnék, ha az lenne, mint 20 éve. De ezt hagyjuk is, tudom, hogy foglalkoznom kell ezzel a kérdéssel ( is).
Van egy pont az életben – sokunknak ez valahol a negyvenes éveink körül érkezik el –, amikor reggel felkelünk, belenézünk a tükörbe, és nem azt kérdezzük, hogy „Mit kell ma csinálnom?”, hanem azt: „Biztos, hogy ezt akarom még csinálni?”
Ez az újratervezés kora. Nem válság. Inkább tisztázás.
Amikor a kérdés már nem az, hogy „elég jó vagyok-e?”, hanem az, hogy „ez még én vagyok?”
Negyven felett az ember már látott egyet s mást. Vállalt döntéseket, túlélte a következményeket, és megtanulta a multitasking igazi jelentését (nem, nem az appo használatára gondolok). De van valami, ami sok nőben ilyenkor kezd el igazán dolgozni: az elég-jó-lét és a megfelelés mögött megbújó valódi vágyak.
És nem mindig kellemes felismerni, hogy ami húsz éve még izgalmas karriernek tűnt, az ma már inkább fárasztó kötelezettség. Vagy hogy az önbizalmad, amit korábban biztosnak hittél, megingott – csak most nem a főnököd, hanem saját magad előtt kellene helytállnod. És az talán még nehezebb.
Ha néha úgy érzed, lebuktál a saját életed főszerepében, és valaki mindjárt leleplez, hogy nem vagy elég jó – akkor valószínűleg találkoztál az imposztor szindrómával.
Ebben a cikkben nemcsak a jelenséget járjuk körül, hanem konkrét, tudományos alapú megküzdési stratégiákat is mutatunk. Mert 40 felett nem az a kérdés, hogy „elég jó vagyok-e?”, hanem az, hogy mikor kezdem el elhinni, hogy az vagyok.
👉 Túl jól csinálom? – Imposztor szindróma 40 felett
Karrierváltás – amikor nem (csak) pénzért dolgoznál
Negyven felett a karrier nem csak megélhetés. Az identitás része. Ha az nem működik, az az egész életminőségedre hat. Egyre több nő dönt úgy ebben az életszakaszban, hogy irányt vált – új szakmát tanul, vállalkozni kezd, vagy egyszerűen kiszáll abból a taposómalomból, amiben évekig ment, mert „így kellett”.
És igen, sokszor ezzel párhuzamosan jön a belső hang is: „Nem vagyok túl öreg ehhez?”
De valójában ilyenkor jönnek az igazán érett döntések. Már nem bizonyítani akarsz – inkább azt keresed, hogy hol lehetsz önazonos.
Eljutni a második körig már önmagában siker, de ha ott rendre elvérzel, az nemcsak bosszantó, de önbizalom-romboló is lehet.
Megkérdeztünk egy HR-szakértőt, aki világosan elmagyarázza, mi történik a második interjúk során, és mit tehetsz másképp. Őszinte, hasznos és végre nem sablonos tanácsokkal segít, hogy ne csak eljuss odáig, hanem át is menj a kapun.
👉 Miért nem kapod meg az állást a második kör után? – Egy szakértő elmagyarázza
Az önbizalom kérdése – és miért van az, hogy néha egyre kevesebb
Furcsa módon sok nő 40 után kevésbé magabiztos, mint 30 évesen volt. Pedig akkor még kevesebb tapasztalata, kapcsolata, vagy sikere volt. Mi történt?
A válasz sokszor az, hogy túl régóta viselünk olyan szerepeket, amik nem a mieink. Elvárásoknak felelünk meg – szülőként, munkavállalóként, házastársként –, miközben a saját vágyaink szép lassan háttérbe szorulnak. És ha elfelejtjük, hogy mitől érezzük magunkat kompetensnek, nem csoda, ha a magabiztosság is elkopik.
De ez visszahozható. Az önbizalom nem egy fix tulajdonság. Olyan, mint az izom: ha használod, erősödik. Ha lépéseket teszel, ha új dolgokat próbálsz, ha tanulsz, ha hibázol – és azt is túlélheted.
Mi jöhet a második felvonásban? Bármi. Komolyan.
Ez az a kor, amikor már nem a kifutóhoz igazítod az életed. A kérdés nem az, hogy „beleférek-e valamibe”, hanem az, hogy „én mit akarok ebbe beletenni?”
Ha újra tanulnál? Tanulj.
Ha otthagynád a biztosat valami bizonytalanabbért, de lelkesítőbbért? Gondold át, de ne söpörd le azonnal.
Ha most először érzed azt, hogy végre te is sorra kerülhetnél? Hát, akkor hajrá.
Sikeres nő 40 felett? Nem oxymoron.
Ebben a cikkben inspiráló példákon keresztül mutatjuk meg, hogy miért valóban csak egy szám az életkor – különösen akkor, ha újratervezésre, karrierváltásra vagy saját utad megtalálására készülsz. Tökéletes olvasmány azoknak, akik már rég nem akarnak mások elvárásai szerint élni.
👉 Sikeres nők 40 felett – Az életkor csak egy szám
Zárásként: ez nem krízis, hanem lehetőség
A második felvonás nem arról szól, hogy visszanyerd a régi éned. Hanem arról, hogy végre megalkothasd azt, akivé válni szeretnél – most, tapasztalatból, tudatosan, és talán egy kicsit bátrabban, mint eddig.