Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Miért fontosak a probiotikumok – mikor kell szedni

Probiotikumok - miért fontosak?

Egy antibiotikum kúra során mindig ajánlják, hogy szedjünk probiotikumot, de miért fontos ez? A probiotikumok a bélflóránkat képező, jótékony hatású mikroorganizmusok, melyek sok tényező, akár gyógyszerszedés miatt is károsodhatnak. A probiotikumok pótlása nemcsak antibiotikum szedése mellett fontos, számos élethelyzet, életmódbeli negatív hatás kárt okozhat a bélflóra egyensúlyában, ami fogékonyabbá teheti a szervezetet a megbetegedésekkel szemben.

Miért fontosak a probiotikumok?

A bélflóránk egy érzékeny, sérülékeny terület, melyre nagyon kell vigyáznunk, a jó emésztésen túl azért is, mert az immunrendszer közel 70%-a a bélben található, tehát általános egészségi állapotunkat is jelentősen befolyásolja a bélflóra állapota.

Gyógyszerek, stressz, dohányzás, helytelen táplálkozás, betegségek, fertőzések mind-mind károsíthatják a bélflórát, ilyenkor a jótékony hatású probiotikumok, a segítő mikroorganizmusok pusztulnak el. Ezeket probiotikus ételekkel, vagy étrendkiegészítőként szedett probiotikummal is pótolhatjuk, segítve a bélflóra egyensúlya helyreállítását.

Mi a probiotikum?

Sokat halljuk, de nem biztos, hogy pontosan tudjuk, mi a probiotikum? A probiotikum szervezetünk jótékony baktériumai, melyek a bélflórában élnek. Lényegében mikroorganizmusok, melyek a bélflóra egyensúlyának fenntartásában vesznek részt.

Probiotikumok hatása az emésztőrendszerre

Amikor a bélflóra egyensúlya felborul, antibiotikum vagy más gyógyszeres kúra során esetleg környezeti ártalom, stressz, helytelen étkezés miatt, fertőzések, betegségek során, a probiotikum pótlása nagyon fontos.

jótékony mikroorganizmusok sérülése, pusztulása gyengíti a bélflórát, negatív hatással van az immunrendszerre is.

Immunerősítő probiotikum

Számos kutatás bebizonyította, hogy a bélflóra állapota és az immunrendszer között szoros összefüggés van. A bélrendszerben optimális számban meglévő jótékony mikroorganizmusok képesek gátolni a kórokozók megtelepedését, mégpedig úgy, hogy leszorítják azokat, illetve akadályozzák tápanyaghoz jutásukat.

probiotikumok az egészséges bélflóra alapvető elemei. Külső forrásból bejuttatva is képesek hasznosulni, ezért is mondják, hogy immunerősítő probiotikum, a bélflóra állapotán túl az immunrendszer erősítésében is szerepük van.
Mikor kell probiotikumot szedni?

Vannak esetek, amikor mindenképp ajánlott probiotikumot szedni, például:

    • antibiotikum kúra alatt, illetve azt követően néhány napig
    • gyulladásos bélbetegségek kiegészítő terápiájaként
    • felső légúti allergiás betegségek esetén kúraszerűen
  • utazások előtt, alatt
    • stresszes időszakokban
    • visszatérő, makacs hüvelyfertőzések esetén
  • hasmenéses állapotokban

Milyen probiotikumok vannak?

Létezik probiotikum felnőtteknek és probiotikum gyerekeknek is. Van, amelyik többféle hatóanyagot, azaz baktériumot tartalmaz, más gyártók termékei csak egyfélét.

probiotikumok hatóanyagai egyszerűbben fogalmazva a mikroorganizmusok, baktériumok, élesztőgombák.

Hatóanyagok tekintve vannak élesztőgomba alapú és baktérium alapú probiotikum készítmények.

Probiotikus ételek

A jótékony mikroorganizmusok probiotikus ételek rendszeres fogyasztásával is bejuttathatóak. Erre az esetre részesítsük előnyben a lágy sajtokat, fogyasszunk élőflórás probiotikumot kefir, joghurt formájában, főételekhez válasszunk savanyúkáposztát például!

legjobb probiotikum kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy bélflóránk egyensúlyáért több baktériumtörzs felel, így célszerű olyan készítményt választani, ami több baktériumtörzset tartalmaz.

További cikkei

Hírlevél feliratkozás + ajándék

Minimag hírlevél

Kövess minket

Ne maradj le rólunk

GYERE CSATLAKOZZ A MINIMAG KÖZÖSSÉGHEZ

Ne maradj le a híreinkről, mert az ajándékok csak a hírlevélben lesznek benne:)!

önszeretet