Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Az otthonteremtés buktatói: Amikor a hitel nem megoldás | A szakértő válaszol

Az otthonteremtés buktatói: Amikor a hitel nem megoldás
KARÁCSONYI MINIMAG BANNER

Ma már csak nagyon kevesen engedhetik meg maguknak, hogy hitel, CSOK vagy babaváró hitel nélkül, készpénzre vásároljanak családi ingatlant. Így aztán az első otthon megvásárlásának időpontja kitolódik, a kisebb-nagyobb családok számára is optimális életteret biztosító lakások és házak megvásárlása pedig egyre nehezebbé válik.

Szerk megj. ráadásul a CSOK a jelenlegi formájában kivezetésre kerül. 

Azok, akiknek nem áll rendelkezésükre komoly önerő, nem tudnak vagy kívánnak élni az államilag kamattámogatott hitelkonstrukciókkal, vagy egyszerűen csak kedvelik az alternatív megoldásokat, nincs könnyű dolguk. Lássuk, milyen lehetőségei vannak azoknak, akik nemcsak klasszikus lakásokban vagy házakban gondolkoznak! Babus Edina független hitelszakértő írása.

A bank biztosra megy: ingatlanhitel ingatlanfedezettel

Az otthonteremtés buktatói: Amikor a hitel nem megoldás

Amikor lakást vagy házat veszünk, a bank aggódik: vajon viszont látja-e majd a teljes hiteldíj mutatóval megnövelt nekünk adott összeget vagy rajtunk keresztül potenciális veszteség fenyegeti?

Ez utóbbi helyzet kizárására az ingatlanhitelek általában együtt járnak a megvásárolt ingatlan ingatlanfedezetként való bevonásával. Azaz a banki jelzálogjog, valamint az elidegenítési és terhelési tilalom az ingatlan tulajdoni lapjára kerül. Ennek célja, hogy az ingatlan tulajdonjogának átruházása, valamint további hitelösszeg ingatlanra való terhelése a bank tudta és jóváhagyása nélkül ne történhessen meg.

Milyen ingatlan szolgálhat a hitel fedezeteként?

Az otthonteremtés buktatói: Amikor a hitel nem megoldás

Hogy pontosan milyen típusú ingatlanok felelnek meg jelzálogként a bank számára, pénzintézete válogatja. Ingatlanhitel jelzálogjoga kerülhet családi házra, sorházra, ikerházra, lakásra, építési telekre, üdülőre, hétvégi házra, nyaralóra – ha azok lakóház besorolásúak vagy legalább komfortosak-, és garázsra – ha kiegészítő fedezetként szolgál és önálló helyrajzi számmal rendelkezik. Az alábbi kritériumok azonban jellemzően általános érvényűek:

  • a lakás vagy ház Magyarország területén helyezkedik el;
  • magánszemély tulajdonában van (vagy adásvétellel a magánszemély tulajdonába kerül),
  • per-, teher-, igénymentes;
  • önállóan forgalomképes;
  • rendezett tulajdoni viszonnyal rendelkezik;
  • végleges műszaki állapotú;
  • használatbavételi engedély van rá érvényben;
  • lakhatásra alkalmas;
  • komfortos, azaz
    • van legalább egy 12 m2-t meghaladó alapterületű lakószobája;
    • vízzel ellátott konyhával vagy legalább 4 m2 alapterületű főzőhelyiséggel rendelkezik;
    • fürdőhelyiséggel és WC-vel felszerelt;
    • közművesített;
    • meleg vízzel ellátott;
    • egyedi fűtési móddal rendelkezik.

Ezekre az ingatlanokra NEM jár ingatlanhitel

Napjainkban kedvező áruk és lokációjuk miatt egyre népszerűbbek a zártkerti ingatlanok, tanyák és akár konténerházak vagy más alternatív lakóhelyek. Ezek egy része hiteleljárásba vonható, vannak azonban, amelyekre garantáltan nem vehető igénybe semmilyen hitelkonstrukció. Lássuk, melyek ezek!

  • Művelési ág alól ki nem vett területen lévő ingatlan (présház, szőlőben álló nyaraló, zártkerti ingatlan stb.)
  • Vegyes funkciójú ingatlan – ha a nagyobb része nem lakófunkció.
  • Műhely.
  • Teremgarázshely.
  • Olyan ingatlan, amelyre nem köthető tűz- és elemi kár kockázatú vagyonbiztosítás.

Mi a teendő akkor, ha a választott ingatlanra nem vehető fel ingatlanhitel?

Az otthonteremtés buktatói: Amikor a hitel nem megoldás

Ha az ingatlanra, amely megfelel az elképzeléseinknek vagy igényeinknek, nem tudunk hitelt felvenni, két dolgot tehetünk: tovább keresgélünk vagy más hitelkonstrukciókat vizsgálunk meg.

Az egyik lehetséges megoldás a kamattámogatott, szabad felhasználású babaváró kölcsön, melynek feltétele azonban a további gyermekek vállalása és számos egyéb körülmény teljesülése. Jó, ha tudjuk, hogy ha az első vállalt gyermek nem születik meg a szerződéskötéstől számított öt éven belül, a kamattámogatott státusz megszűnik és a hitel piaci kamatozású termékké válik. Ez pedig a törlesztőrészletek jelentős növekedésével jár együtt.

A másik lehetőség a szabad felhasználású személyi kölcsön, melynek THM-je jellemzően magasabb, mint az ingatlanfedezettel biztosított ingatlanhitelé, a felhasználás módját azonban a bank nem vizsgálja.

Egyre népszerűbb a személyi kölcsön | A szakértő válaszol

Ha bizonytalanok vagyunk abban, hogy mi számunkra az optimális megoldás, ha segítségre vagy támogatásra van szükségünk, kérjünk független hitelszakértő segítségét! Ő ugyanis nemcsak az egyes bankoknál érvényben lévő megkötésekkel és szabályozásokkal van tisztában, hanem a teljes ügyintézésben is támogatni tud bennünket!

A SZERZŐ

Babus edina

Babus Edina vagyok, független hitelszakértő és két gyermek édesanyja. Szülőként és vállalkozóként egyaránt tisztában vagyok azzal, hogy az élet számtalan alkalommal tartogat váratlan kihívásokat, amelyeket a körülményektől függetlenül, a lehető leggyorsabban kell megoldani.

 

A Minimag szakértőjeként olyan írásokkal támogatom az olvasókat, melyek segítenek eligazodni a banki hitelek és egyéb támogatási formák útvesztőiben, hogy a családok mindig a lehetőségek felmérése után, felelősen és magabiztosan dönthessenek további lépéseikről.

 

Itt megtalálsz: www.kaphatokhitelt.hu 

www.facebook.com/babusedinahitelszakerto

Fontos: A Minimag oldalán megjelent cikkeim nem helyettesíthetik az – egyébként díjmentes – egyéni konzultációkat és előfordulhat, hogy a mindenkori jogszabályok változása nyomán az itt közölt információk részletei módosulnak vagy érvényüket vesztik.

További cikkei

GYERE NÉZELŐDNI

Ajándék ötletek, letölthető Mikulás levél, Adventi naptár, csillámporos unikornispuki ..ja az nincs benne. Minimag Karácsonyi Különszám csak nektek, csak most.