Minimag - Hírek nemcsak szülőknek

Minimag - Hírek nemcsak szülőknek

Térden vagy talpon, a tisztelet jár – Így értékeld a takarítód munkáját

Térden vagy talpon, a tisztelet jár – Így értékeld a takarítód munkáját

A takarítás sokkal több, mint az otthon tisztántartása, ha bevonsz egy szakembert– egy olyan együttműködés, ahol az apró gesztusok, a jó kommunikáció és a kölcsönös figyelem mindenki számára gördülékenyebbé teszik a napot. Akár első alkalommal fogadsz valakit tisztításra, akár évek óta dolgoztok együtt, néhány egyszerű lépés csodát tehet. Nincs szükség arra, hogy a takarítód detektívet játszva keresgélje az elveszett plüssöket, és mágikus ütemben tüntesse el az évek óta gyűlt koszt.

Nézzük meg, hogyan lehet mindkét fél számára stresszmentes és hatékony a közös munka – egy kis előkészítéssel, őszinte kommunikációval és néhány egyszerű szokással.

A tippeket Vidács Heni-től kaptuk.

4+1 tipp a takarítód megbecsülésére

1. Készülj fel, és ne hagyd kaotikus állapotban a lakást - kivéve, ha az is a munkakör része

Térden vagy talpon, a tisztelet jár – Így értékeld a takarítód munkáját

Takarítót hívtál? Szuper! De kérlek, ne várd el tőle, hogy felkutassa a gyerek három hete eltűnt plüssnyusziját a kanapé alatt, vagy hogy a szennyeshalom közül bányásszon elő egy elveszett zoknit. Képzeld el, mennyire hatékonyan tudna dolgozni, ha nem kellene nyomoznia a tárgyak után! Nem azt mondom, hogy mindent elő kell takarítani, mielőtt megérkezik, de legalább a személyes cuccaidat pakold el.

Vidács Heni
Vidács Heni
Volt olyan eset, hogy egy család a lakás takarítására szánta a 3-4 órás időkeretet, miközben a rendetlenség miatt a munkaidő fele csak a pakolással telt el. A saját tárgyaikat nem pakolták el, mégis elvárták, hogy a takarítás beleférjen az időbe – de külön fizetni ezért nem akartak. Hogyan lehet hatékonyan takarítani olyan környezetben, ahol a rendrakás időigényesebb, mint a takarítás? Ha nem akarod, hogy a takarítód a pakolásra pazarolja az idejét, érdemes egy kis előzetes rendrakásra szánni az idődet.

2. Légy nyitott a kérdéseire, és fogalmazz világosan

Térden vagy talpon, a tisztelet jár – Így értékeld a takarítód munkáját

A tiszta kommunikáció pont olyan fontos, mint a tiszta ablakok.

Ha valami különleges igényed van – mondjuk, a szőnyeg sarka alatt lévő macskaszőrt szeretnéd, ha kisikálná –, ne tartsd magadban!

Mondjuk ki, ne burkoltan célozgass rá, hogy „a szőnyeg ma valahogy olyan kócos”. És ha valami nem tetszik, szintén érdemes udvariasan jelezni.

Segítségeddel a munka gyorsabban megy, és elkerülhetőek a félreértések.

Ráadásul, ha udvarias vagy, az mindenkit mosolygásra késztethet – még akkor is, ha épp egy vécét kell súrolnia.

Vidács Heni
Vidács Heni
Egyszer egy család konyháját kellett kitakarítanom, ahol jelentős rendetlenség és átláthatatlanság uralkodott. A tulajdonos nem volt jelen, így a dolgaik állaga alapján döntöttem, mi marad és mi megy, de végül véletlenül egy különleges ( nekem száraznak tűnő) süteményt is kidobtam. Ez a félreértés végül sajnos megszakította a kapcsolatotunkat.

Ne feledd, a nyílt és őszinte kommunikáció elengedhetetlen ahhoz, hogy a takarítás ne csak a tisztaságról, hanem a kölcsönös tiszteletről is szóljon.

3. Emberként bánj vele, ne csak "munkaerőként"

Térden vagy talpon, a tisztelet jár – Így értékeld a takarítód munkáját

Egy mosoly, egy „Hogy vagy?” vagy akár egy üdvözlő kávé rengeteget jelenthet, ha azt szeretnénk, hogy takarítónk is otthon érezze magát.

Nem szükséges virággal várni (de biztosan örülne:), elég egy apró gesztus, amiért szívesebben végzi a munkáját.

Ha pedig valamilyen tisztítószert nem akar használni, gondoljunk bele: nem hóbortból kéri, hanem mert neki is vannak egészségügyi határai. ( pl. allergiás rá) 

Vidács Heni
Vidács Heni
Sajnos gyakran szembesültem azzal is, hogy a mosogatótálca a szemétállomás szerepét vette át, penészes maradékokkal és nyálkás tésztákkal. Ezeken a helyeken sosem merült fel, hogy a mosogatógépet is igénybe vehetném a szemétben megbújó tányérok és poharak tisztítására. Gyakran éreztem úgy, mintha egy túlélőjáték közepén lennék, ahol ide-oda ugrálok az undi és a tiszta dolgok között.

4. Tiszteld az idejét és a határait

A takarítók nem csodatevők, nem tudják egyetlen mozdulattal eltüntetni a káoszt.

Fontos tiszteletben tartani az időkeretet, és ne kérjük az utolsó pillanatban, hogy „még csak ezt az egy dolgot” is csinálják meg.

Ha megbeszéltétek az óraszámot, tartsd magad hozzá, és ha túlórázni kell, azt illik kompenzálni ( pénzzel).

Vidács Heni
Vidács Heni
Egy helyszínen munkaidőm felénél, amikor éppen a legnagyobb lendülettel dolgoztam, beraktak egy mosást indulás előtt. Csakhogy erről elfelejtettek tájékoztatni, így 4 órás programra tették, és nekem két órát kellett pluszban ott maradnom, hogy a ruhákat kivehessem a gépből és kitehessem őket száradni. Képzeld el, milyen jó érzés, amikor már minden el van végezve, és te csak arra vársz, hogy végre hazaérhess, de a mosógép tervezett programja nem számít a te idődnek!

A takarítók sem varázslók, és a munkaidejük tiszteletben tartása kulcsfontosságú.

+1. Ne várj csodát – A takarítás nem varázslat

És itt jön a klasszikus tévhit: „Majd a takarító megoldja.” Nem, nem fogja három mozdulattal lepucolni azt a zsírréteget, amit évek óta gyűjtesz a konyhapulton, bármennyire is szeretnéd.

Vidács Heni
Vidács Heni
Egy „egyszerű portalanításra” hívtak egy elvileg üres lakásba, ami valójában egy éve koszosan állt. Hét óra kőkemény munka után a férj elégedett volt, de később a feleség azt mondta, semmit nem csináltam, és visszakérte a pénzt. Pedig, mint mondtam, a takarítód nem varázsló. Egy olyan lakás, amit évekig nem takarítottál, nem lesz patyolat tiszta egy nap alatt.

A realitások figyelembevétele elengedhetetlen: a takarításnak is vannak fizikai határai.

Összegzés avagy konklúzió

A tiszta otthon mindenki számára fontos, de az is, hogy a tisztaságot megteremtő embert megbecsüljük. Ne várj tőle csodát, se azt, hogy egyetlen nap alatt eltüntessen éveken át felhalmozódott rendetlenséget.

Az apró figyelmességek, mint a megfelelő kommunikáció, az emberi gesztusok és a határok tiszteletben tartása nemcsak a takarítód számára fontosak, hanem neked is jobb légkört teremtenek otthonodban.

Ha mindezt figyelembe veszed, hidd el, hogy nemcsak a padló, hanem az együttműködésetek is ragyogni fog!

A SZERZŐ

Csőke Heni

Vidács Heni vagyok, dúla, babahordozási tanácsadó, önkéntes szoptatási segítő. Gyermekkoromban elég hamar a betűk és könyvek mögé menekültem, ha bármi nehézség ért az életben, aztán a 3 gyermekem születésekor egy jó időre félretettem a billentyűzetet, most mégis írok, mindenfélét.

Kétszer voltam házas, és ennek ellenére hiszek valahogy az örök szerelemben.

A szarkazmus a fegyverem, mert az Avada Kedavra tiltott.

Fiatalon lettem édesanya és eddigi (10 évnyi) anyaságom alatt nagy utat jártam be. És hol van még a vége?

Rengeteg dolgot tanultam ezidő alatt, de a legfontosabb mégis ez: segítséget kérni nem szégyellnivaló, hanem becsülendő.

Ha szeretnél többet kapni belőlem:

https://www.tiktok.com/@vidacsheni
https://www.instagram.com/vidacsheni/

Ne maradj le rólunk

További cikkei

Nézz körül a webshopunkban

Kövess minket