Az inkluzív programok nem csak egy szép szó a divatos kifejezések enciklopédiájában. Ezek valódi lehetőségek arra, hogy minden gyerek – legyen az Down szindróma, autista vagy bármilyen más különlegességgel rendelkező csodabogár – megtalálja a neki való kikapcsolódást.
Április hónapban szuperhősöket keresünk! Nem, nem azokat, akik repülnek vagy falakon másznak (bár ha van ilyen képességed, az plusz pont), hanem azokat, akik bátran szembenéznek az új kihívásokkal, akik készen állnak arra, hogy megmutassák: a különleges képességek valójában milyen hatalmas erőt jelentenek. Jónás Nóra, gyógypedagógus cikke következik:
Remélem már minden gyerek kiheverte a húsvét okozta cukorsokkot (én még nem, és nem a cukor, hanem a 10 nap tavasziszünet ütött be). Mostanra a megmaradt csokinyulakból elkészült egy közepesen ehetetlen brownie, a kutya is magához tért a sonka okozta kómából, és minden gyerek visszament végre az intézményébe. YESSSS!
Feltehetően a kényszerszünet alatt mindent IS kimaxoltatok már program ügyileg.
Mi is, de azért jöjjenek a tervek, tippek, ötletek áprilisra a speckó gyerekeseknek és mindenkinek, aki szereti. 🙂
1. Inkluzív játszóház –Csodavár Budapest és NYÍREGYHÁZA
Végre egy hely, ami a vidékieknek is kedvez! (Mondjuk Mosonszolnokon a Kossuth Lajos utcában továbbra is felsír egy család :)) Na jó, úgy pontos, hogy a pestieken kívül a nyíregyháziaknak. A Csodavár Alapítvány (https://www.csodavarak.hu/csodavar-alapitvany) budapesti és nyíregyházi központjában egyedülálló inkluzív játszóházat hozott létre.
Átlagos és kevésbé átlagos gyerekek gyűrhetik egyszerre az ugrálóvárat, és ugorhatnak fejest a színes labdákba. Nem csak dühöngő, hanem fejlesztő játékok hada várja a mi speckóinkat. Mitől inkluzív egy játszóház vajon?
Mondjuk attól, hogy egyedi tervezésű, jelentősen egyszerűbben megmászható, és használható, fejlesztő játékok vannak benne. Jóval több kifejezetten képességfejlesztő játék, és nem csak a klasszik dühöngő elemek. Átlátható, tágas, világos, nem veszíted el a gyereket a becsekkolás utáni 5 percben stb stb. Millió apró szempont, ami fontos lehet egy SNI-s gyereknek, és a szülőnek, aki masszív gyomorgörccsel indul a játszóba egy szép esős keddi napon.
Az ár teljesen átlagos: 2100/2200 Ft/ óra. A pontos koordinátákat keresd a honlapon!
(Bocs a mosonszolnokiaknak 🙂
2. „Ingyenes sportfoglalkozások mozogni vágyó fogyatékkal élőknek. Hogy a fittségednek ne a pénztárcád szabjon határt.” –kamaszoknak, fiatal felnőtteknek
Totál véletlenül találtam rájuk (Para-fitt S.E.) de az oldalt olvasgatva, és a videókat nézve belesírtam a zserbós tálba. Azon, hogy mennyire fontos, amit ezek az emberek csinálnak, és mennyire kevés ilyen van. Hogy mekkora önzetlenség és segíteni akarás van mögötte, és én azt is fel tudom mérni, hogy mekkora munka.
A Para-fitt Sport Egyesület célja a fogyatékkal élő személyek számára (autitól, az értelmileg akadályozotton át, a daganatos betegekig) sportolási lehetőség biztosítása (a síeléstől a tornatermi edzésig), úszásoktatás (sima gyerekkel el sem hiszed mekkora feladat ez), rekreáció, kulturális programok biztosítása stb. (www.parafitt.hu)
Ami nekem mindent visz, azok a rendszeres, ingyenes tornatermi edzések fogyatékkal élő kamaszoknak, fiatal felnőtteknek. Vagyis egy edzőtermi edzés, ahova lemegy a down szindrómás srác, nem nézik meg, nem kerülik el, sőt, hozzáértő emberek, neki megfelelő gyakorlatokkal segítenek neki az edzésben. Ahol mindenki egyforma, mindenki erős és ügyes és értékes. Szerelem.
Edzések:
- Down Sportcentrum péntekenként 17:00-18:00
- Supergym Opera vasárnaponként 10:00-11:00
Gégény Noémi
06-20-514-8496
parafitt@gmail.com
+1 NEKED/NEKTEK SZÜLŐKNEK:
Nem vagyok spiri, semmilyen szinten, ezért ne ijedj meg, még ha úgy is hangzik, ez a programajánló nem spiri.
ART Selfness- Csodavár Budapest
A fent említett játszóházhoz hasonlóan ezt is a Csodavár Budapest helyen találjátok meg. Mi nem sima gyerekek nem sima szülei is ugyanúgy bekattanunk néha. Még csak azt sem mondom, hogy többször, vagy kevesebbszer, mert a másik jelmondatom: Mindenkinek a saját nyomora a legnagyobb!
Lehet, hogy azt hiszed nincs nagyobb csapás, mint a te ADHD-s gyereked, aki 7:00-től 22:00-ig a csilláron lóg, míg a szomszéd kis Panna súlyos látássérült, és soha nem fog tudni önállóan élni. A te hiper gyereked okozta szorongásod is lehet épp annyira valid, lehetsz tőle pont olyan sz…rul mint „Pannaanyu”.
Szóval, ha keresed az alkalmakat, hogy saját lelkeddel is foglalkozz (nagyon fontos lenne), akkor ez az önfejlesztő kreatív műhely egy jó alternatíva lehet.
„Néha azt érzed, hogy a feladatok, az elvárások, a kötelezettségek elnyomnak, nem igazán jut idő magadra? Nem kell, hogy így legyen! Változtass rajta, te is legyél a napjaid középpontjában, ne csak a szeretteid. A Te egyensúlyodra, belső erődre Neked is szükséged van!
Az erőd benned van, csak utat kell nyitnod felé a dolgos hétköznapokban. Gyere el szerdánként alkotó csoportunkba, szakadj ki egy kicsit a taposómalomból, a stresszből. Kapcsolódj ki, töltődj fel és válj energikusabbá.”
Szerdánként 17.00-18.30-ig vár Németh-Dene Zsófia gyógypedagógus, klinikai szakpszichológus szeretettel és ecsettel.
Ez is érdekelhet:
Te hallod, ahogy magaddal beszélsz?
A SZERZŐ
Jónás Nóra vagyok. Egy nem „sima”, de annál különlegesebb kisfiú anyukája, jelenleg a Kukla Toys játék és puzzle webshop tulajdonosa, és örökké így, vagy úgy de GYÓGYPEDAGÓGUS vagyok.
Emellett társasjáték, kávé, turkáló, csoki és puzzle függő.
Amitől jelenleg felpörgök az a webshopom, és emellett a Minimag, ahol kiélhetem a segíteni akaró, érdekképviselő SNI-s anyuka és gyógypedagógus szerepét.
10 év tanításban és a kisfiam mellett sok mindent láttam már ezért, reményeim szerint időnként hasznos segítséget tudok adni nektek, speckó gyereket nevelő szülőknek, ebben az útvesztőben, amit úgy hívnak: Harcold ki magadnak, mert más nem fogja!
Ahol megtaláltok 0-24-ben:
Insta: @kuklatoyshu