Gyakori igény a szülők részéről, hogy a gyerekkel foglalkozzon szakember, mert kell az önismeretéhez, a félelmei ellen, a kockulásból is legalább addig kilép.
Fontos az önismeret a gyerekek számára is, segíti őket abban, hogy megértsék, kik ők, mit éreznek és miért cselekszenek úgy, ahogy.
A kiskamaszkor pedig különösen fontos időszak az önismereti folyamatban, hiszen a gyerekek ekkor kezdenek el komolyabban reflektálni önmagukra és környezetükre. Ebben az útmutatóban bemutatok néhány egyszerű, életkornak megfelelő gyakorlatot, amelyekkel a szülők támogathatják gyermekeik érzelmi és pszichológiai fejlődését.
A kamaszok sokszor meglepnek minket – és nem csak a divatérzékükkel vagy a véleményükkel! Gurin Eszter, a Minimag kamasz témáinak szakértője most elkalauzol minket a tiniverzumba. Összeállított egy praktikus, humort sem nélkülöző szülőkalauzt, amelyből kiderül, mi mindent tanulhatunk mi, szülők, kamaszainktól.
1. Érzések naplója
Az érzések naplója segíti a gyerekeket abban, hogy megértsék és megnevezzék az érzéseiket. Készítsenek egy egyszerű naplót, amelyben minden nap leírhatják, hogy mit éreztek és miért. Az alábbi kérdések vezetik őket az önreflexióban:
- Milyen érzéseim voltak ma? (pl. boldogság, szomorúság, izgatottság, csalódottság)
- Mi történt velem, ami ezt az érzést kiváltotta?
- Hogyan reagáltam erre az érzésre?
Ezzel a gyakorlat segítségével a gyerekek tudatosabban figyelhetik meg érzelmi reakcióikat, ami támogatja érzelmi intelligenciájuk fejlődését.
FONTOS: a napló csak a gyereké, tilos beleolvasni!
2. „Ki vagyok én?” játék
Ez a játék egyszerre szórakoztató és mélyreható önismereti gyakorlat. Beszélgessetek ezen kérdések mentén, a kérdéssor csak minta, szabadon folytatható!
- Milyen vagyok a barátaim szerint?
- Milyennek látom magamat?
- Milyen vagyok, amikor egyedül vagyok?
- Mi az, amit mások nem tudnak rólam?
- Mi az, amiben szerintem nagyon jó vagyok?
Ez a játék segít a gyerekeknek meglátni, hogyan látják önmagukat és hogyan érzékelik őket mások, így a különböző identitásrétegek tudatosítása önbizalmat és érzelmi érettséget épít. Igazán bizalomépítő, ha a szülő is bekapcsolódik a beszélgetésbe a saját válaszaival. (tudom: MÉLYVÍZ)
3. Hálaüzenet vagy -lista
A hála gyakorlatok bizonyítottan jótékony hatással vannak a mentális egészségre, és egyszerűen beépíthetők a mindennapokba. Kérd meg a gyereket, hogy minden nap írjon le vagy este mondjon el három dolgot, amiért hálás az adott napon. A hála gyakorlatok segítenek abban, hogy a gyermekek pozitívabb hozzáállással tekintsenek az életre, és felismerjék mindazt, amit értékelnek a környezetükben.
4. „Ha én lennék…” szerepjáték
Ez a játék arra készteti a gyerekeket, hogy beleéljék magukat mások helyzetébe, így fejlesztve empátiájukat és önismeretüket. Adj nekik különböző helyzeteket, például: „Ha én lennék a tanár, mit csinálnék másképp?” vagy „Ha én lennék a legjobb barátom, mit tanácsolnék magamnak?”
Ezek az egyszerű, játékos feladatok lehetőséget adnak a gyerekeknek arra, hogy más szemszögből is lássák magukat és a világot.
A SZERZŐ
Ismerd meg a szerzőt
Gurin Eszter
vagyok coach, mediátor, művészetterapeuta. Nő, anya, feleség és barát. A férjem szerint enyém a legjobb paprikás krumpli, a gyerekeim pedig azt tartják bennem sokra, hogy először kihúzom őket a bajból és csak AZTÁN kérdezem őket, hogyan jött létre egyáltalán. A barátaim empatikusnak tartanak, a kollégáim szívesen dolgoznak velem. Ami igazán megnyugtat engem, az egy jó könyv, egy izgalmas film vagy egy finom kávé. Ami pedig inspirál, az az emberi sokszínűség. A problémák és az utak, melyeket klienseim bejárnak, hogy önmagukra találjanak.
Szakmailag milyen témákban támogatlak benneteket ezen az oldalon?
női szerepek, nőiesség
nagyobb gyerekekkel az élet
konfliktuskezelés
Oldalam: Életterv