Idén az én tizenöt éves lányom, Sári, is először megy egyedül, nélkülem fesztiválra – egyből a Szigetre, méghozzá a legelső napon.
Nem titkolom: a büszkeség, az izgalom és a gyomorgörcs kellemes elegye épp úgy hullámzik bennem, mint a Dunában, ami körülöleli a Szabadság Szigetét.
Mert a Sziget nem csupán koncertek és programok garmadája: sokak számára ez az első igazi önállósodási lépcsőfok, amolyan felnőtté válási beavatás. És mint minden ilyen mérföldkőnél, a mi, szülők dolgunk, hogy megteremtsük a biztos kereteket, a láthatatlan védőhálót és persze a bizalom légkörét. Lássuk be, ez nem mindig könnyű feladat.
Most pedig jöjjön egy útmutató azoknak a szülőknek, akik először engedik el kamaszukat a fesztiválozós világba.
(Azt már csak halkan jegyzem meg, hogy talán ha három előadót ismerek a fellépők közül, de most nem is ezen van a hangsúly. Vagy talán mégis? Egy „Sziget x Minimag” közös playlist is simán beleférhetne. Na majd intézkedem.)
A Sziget Fesztivál Európa egyik legismertebb zenei és kulturális eseménye, ahol egy hét alatt több száz fellépő, rengeteg műfaj és kulturális program várja a közönséget. A fesztivál nemcsak a zene, hanem a szabadság, az elfogadás és az élmények ünnepe is – a fiatalok számára egy önállósodási mérföldkő, a szülők számára pedig egy érzelmi hullámvasút.
Amikor mindenki megy... de a miénk tényleg készen áll rá?
A kamaszkor egyik nagy ugródeszkája az első fesztivál. Nem családdal, nem veled. Barátokkal. Szabadság, függetlenség, de közben óriási felelősség is. Mert a Sziget nem egy iskolai buli, hanem egy mini-világ, ahol minden megtörténhet. Éppen ezért fontos, hogy ne csupán a gyereket készítsd fel, hanem magad is.
Erről jut eszünkbe ez a cikk:
1. Az érettség mérőfoka: Készen áll a fesztiválra?
Bár a legtöbb fesztiválra 16 éves kor alatt nem is lehet kíséret nélkül bemenni, és a Sziget hivatalos szabályzata szerint 14 év alatt csak felnőtt kísérővel engedik be a lurkókat – a jogi minimum nem mindig egyenlő az érzelmi vagy mentális érettséggel. Mielőtt bólintanánk, érdemes feltenni magunknak a kritikus kérdéseket:
Tudja, hogyan kérjen segítséget?
Tudja, hol vannak az elsősegélypontok?
Felkészítetted arra, hogy nemet mondjon dolgokra?
Ha ezekre a kérdésekre a válaszaink még mindig inognak, lehet, hogy érdemes még egy évet várni, vagy fokozatosabban bevezetni a fesztiválok világába.
2. Ismerd meg a "kommandót" – Avagy kikkel megy a gyerek?
Ha csoportosan mennek, ami a leggyakoribb forgatókönyv, szánj rá időt, hogy legalább felületesen megismerkedj a barátaival. Nem kell meghívni őket vasárnapi ebédre, de egy rövid bemutatkozás, egy közös chatcsoport létrehozása vagy egy szülői kontaktlista sokat segíthet. Tudnod kell, kivel van a gyereked, és ki értesít, ha bármi váratlan történik. A „nincs térerő, anyu!” kezdetű mondatokra mindig fel kell készülni.
3. Alkoholfogyasztás, drogok – kötelező beszélgetések
Erről jut eszünkbe ez a cikk:
5+2 nyári koktél, amit mindenképp ki kell idén nyáron próbálnod
A „szigorú szabályok” ellenére is muszáj beszélni róla. Magyarországon 18 év alatt tilos az alkoholfogyasztás, és a fesztiválokon is szigorúan ellenőrzik.
De nem az a lényeg, hogy mindent eltilts, hanem hogy megállapítsátok a határokat, és a gyereked tudja, mihez tartsa magát, még akkor is, ha a barátai máshogy döntenek.
Felkészítetted arra, hogy ha valaki italt kínál neki, amiről nem tudja, mi van benne, határozottan visszautasítsa? Ezek a beszélgetések valószínűleg nyögvenyelősen fognak menni, de hidd el, a tudás megmarad benne, és ad egy belső iránytűt.
4. Közös szabályok
Alkossatok átlátható kereteket:
Hány napra megy?
Napi jelentkezés: sms, hívás, fotó?
Meddig lehet fent?
Mit csináljon, ha baj van?
Biztonsági appok (pl. Familylink) segíthetnek, de ezekről is kérj beleegyezést.
5. Csomaglista szülői szemmel
A gyerek szerint: napszemüveg, hajszínező, csillám.
A szülő szerint: powerbank, vizes flakon, üres zárható tasak iratoknak, fertőtlenítő kendő.
Nem árt kompromisszumot kötni. Vagy titokban becsempészni a táskájába a hasznos dolgokat. Mit lehet tenni?! Farkastörvények vannak. ( fyi hamarosan jövünk egy túlélő készlettel)
6. Te hogy alszol majd?
Valószínűleg sehogy. De ez is az elengedés része. A Sziget nemcsak a gyerek felnőtté válásának egyik állomása, hanem a te szülői átváltozásodé is. Megtanulsz bízni. És bízol. És újratanulod a bizalmat.