Minimag - Hírek nemcsak szülőknek

Szülőként így készítsd fel kamaszodat a biztonságos szórakozásra – Tippek a szakértőtől

Szülőként így készítsd fel kamaszodat a biztonságos szórakozásra – Tippek a szakértőtől
A fesztiválszezon, az a bizonyos „első fesztivál”… Kamaszként mindannyian vártuk, szülőként pedig, valljuk be, a szabadság ígérete mellett legalább annyi aggodalommal teli kérdést is hoz. Zene, barátok, felhőtlen buli – de mi van, ha a gondtalan pillanatokat beárnyékolja valami nem várt esemény, egy kéretlen közeledés, zaklatás, vagy akár bántalmazás?

Nem kell azonnal a legrosszabbra gondolnunk, és nem kell paranoidnak lennünk ahhoz, hogy gyermekeink biztonságban érezzék magukat. De tudatosnak lenni igenis létfontosságú, különösen akkor, ha tinédzser lányunk először vág bele a fesztiválozásba. Nem a félelemkeltés a cél, hanem a felkészítés, a tudás átadása, ami magabiztosságot ad – mind nekik, mind nekünk, szülőknek.

Ebben segít nekünk Kovács Ildikó, az onvedelemoktatas.hu vezető instruktora, aki a valós önvédelemről osztja meg tudását velünk. 

A probléma mérete – Statisztikák, amik elgondolkodtatnak

A számok néha ijesztőek, de segítenek megérteni a helyzet komolyságát. Globálisan minden harmadik nő tapasztal fizikai vagy szexuális erőszakot élete során. Ez a döbbenetes adat általános jellegű, nem csak a fesztiválokra vonatkozik, de rávilágít arra, hogy a nők elleni erőszak sajnos széleskörű probléma.

Magyarországon a fesztiválokon történt specifikus szexuális bántalmazásokról nehezen találunk konkrét, részletes statisztikákat, többek között azért, mert sok ilyen eset sosem jut el a hatóságokhoz. Azonban az általános statisztikák is azt mutatják, hogy a probléma itthon is jelen van, és az általános, nemi alapú erőszak előfordulása is jelentős (egy korábbi EU-s felmérés szerint a magyar nők 21%-a tapasztalt fizikai és/vagy szexuális erőszakot 15 éves kora óta). Ezért kiemelten fontos, hogy szülőként tudatosan foglalkozzunk a megelőzéssel.

"Amit a statisztikákban látunk, az csak a jéghegy csúcsa. A fesztiválokon történő incidensek nagy része sosem kerül bejelentésre, mert a fiatalok gyakran nem ismerik fel, hogy mi történt velük, vagy szégyellik elmondani."

Kovács Ildikó: A reális önvédelem alapjai

Számomra az önvédelem nem egy harcművészeti stílust jelent, hanem azon technikák és módszerek összességét, melyek a leginkább alkalmasak önmagunk védelmére váratlan helyzetekben, eszközös támadás és több támadó ellen is”

A vezető instruktor, aki 2004 óta gyakorolja a harcművészeteket, hangsúlyozza, hogy a fizikai felkészítés mellett a mentális felkészítés legalább annyira, ha nem még fontosabb. A célja, hogy minél többen ismerjék meg a reális önvédelem lehetőségeit – és ez a tudás szülőként felbecsülhetetlen értékű lehet

Ahogy Ildikó is mondja, nem arról van szó, hogy profi harcosokat neveljünk, hanem arról, hogy a gyerekek tisztában legyenek a valós veszélyekkel és a saját lehetőségeikkel.

A beépített riasztórendszer: Tanítsd meg, hogy bízzon a megérzéseiben!

Szülőként gyakran szeretnénk megóvni gyermekeinket mindentől, de fontos, hogy megtanítsuk őket a saját belső riasztórendszerükre hallgatni. A „belső hang”, a „gut feeling” (zsigeri érzés) az egyik leghatékonyabb védelmi mechanizmus.

Ahogy Kovács Ildikó is hangsúlyozza a mentális felkészülés részeként, a tested gyakran hamarabb érzékeli a veszélyt, mint ahogy tudatosan felfognád. Lehet ez egy enyhe szapora szívverés, egy megmagyarázhatatlan rossz érzés a gyomorban, vagy egyszerűen csak az, hogy valaki vagy valami „nem stimmel”.

Beszéljétek meg otthon, hogy ezeket a jeleket soha ne hagyja figyelmen kívül! Még akkor sem, ha kellemetlen, vagy ha „túlreagálásnak” tűnik. A „nem akarok bunkó lenni” érzés soha nem írhatja felül a biztonságot! Ahogy Ildikó is tanítja: a reális önvédelem része a kockázatok felismerése, és ha valaki gyanús, ha egy helyzet kényelmetlen, a legjobb megoldás a távozás vagy a segítségkérés.

Hogyan javíthatjátok a biztonságát egy fesztiválon? Praktikus tippek szülőknek és kamaszoknak

Bulizás

Még mielőtt belevetnétek magatokat a felkészülés részleteibe, ha a Sziget Fesztivál a célpont, érdemes átolvasni a Minimag korábbi cikkét is, ami kifejezetten az első Szigetes élményekre fókuszál. Hasznos kiegészítés lehet a tervezéshez, és segíthet abban, hogy a fesztivál ne csak biztonságos, de felejthetetlen is legyen. Olvassátok el itt: Sziget Fesztivál: Az Első Kamasz Fesztivál – Minimag

A szórakozás a cél, de a biztonság az alap. Íme Kovács Ildikó és a tapasztalatok alapján összeállított legfontosabb tippek, amelyekkel felkészíthetitek gyermeketeket:

1. Tudatos tervezés

  • Hazaút: Már indulás előtt tisztázzátok, hogyan fog hazajutni, főleg ha messze van a fesztivál helyszíne. Tömegközlekedés, taxi, előre megbeszélt sofőr? Mindig legyen B-terv. Kovács Ildikó szerint a „hazaút” tervezése az egyik legelső és legfontosabb lépés a biztonság megteremtésében.
  • Telefon és Power Bank: A telefonja mindig legyen feltöltve, és tanítsátok meg, hogy hordjon magánál power bankot. Ez ma már alapfelszerelés! A kommunikáció lehetősége életmentő lehet.
  • Találkozási pont: Beszéljetek meg egy konkrét, könnyen azonosítható találkozási pontot a barátokkal arra az esetre, ha elszakadnának egymástól, és a telefon sem működik. Fontos, hogy ezt a pontot mindenki tudja.
  • Fejből tudjon legalább két telefonszámot: Ha lemerül vagy eltűnik a telefonja, bárkit megkérhet, hogy tárcsázza ezt a két számot, így kapcsolatba tud lépni szeretteivel.

2. Pénz és értékek

  • Csak annyi készpénz: Amennyi feltétlenül szükséges. Beszéljétek meg, hogy hol ( szinte mindenhol) lehet kártyával fizetni.
  • Szétosztás: Tanítsd meg neki, hogy ne tegyen minden értéket (pénz, telefon, igazolványok, bérlet) egyetlen helyre. Ha elveszíti az egyiket, marad a másik.
  • Lopásbiztos: Javasoljatok lopás ellen védett táskát, övtáskát a ruházat alá, vagy testhez simulóan hordva.

3. A "Buddy System" – Soha ne menj egyedül!

barátnők
MARIA DILLEY by dupephoto
  • Ez az egyik legfontosabb szabály, amit Kovács Ildikó is hangsúlyoz. Mindig egyeztessen a barátaival, hogy együtt érkezzenek, együtt maradjanak, és együtt távozzanak.
  • Beszéljétek meg, hogy folyamatosan tartsák a kapcsolatot egymással, és ha az egyikőjük elveszik, azonnal keressék egymást.
  • Nincs olyan, hogy „mindjárt jövök” és elindul egyedül a sötétbe. Ha valaki egy pillanatra is elszakad, várják meg egymást – ez a kölcsönös felelősség alapja.

4. Alkohol és drogok – Ismerje a korlátait!

bulizó lányok
Daniel Bughiu by dupephoto
  • Az alkohol és a drogok súlyosan rontják az ítélőképességet és a veszélyre való reagálási képességet. Könnyebben válhat céltáblává. Kovács Ildikó kiemeli, hogy a tudatmódosító szerek mindenkire másképp hatnak, a fentieken túl rejtett betegségeket erősíthetnek fel, allergiás, szív és idegrendszeri problémákat okazhatnak.
  • Soha, de soha ne fogadjon el italt vagy drogot idegentől. Ez alapvető biztonsági szabály, amit nem lehet elégszer hangsúlyozni.
  • Mindig figyeljen az italára: Ne hagyja felügyelet nélkül, és ha elmegy tőle, rendeljen újat. Ha gyanús, hogy beleraktak valamit, azonnal kérjen segítséget!
  • Beszéljétek meg, hogy milyen mértékig ihat, és ismerje fel a saját korlátait.

5. Tér és pozíció – Hol áll a tömegben?

  • „Álljon a szélére”: Ha nem érzi jól magát a tömeg közepén, vagy úgy érzi, hogy túl sokan vannak körülötte, javasoljuk, hogy keressen egy pozíciót a tömeg szélén, kijáratok vagy biztonsági pontok közelében. Innen könnyebb kikerülni, ha baj van. Ez egy praktikus, „reális önvédelmi” tipp Kovács Ildikótól.
  • Ismerje a helyszínt: Kérjétek meg, hogy nézze meg a fesztivál térképét, hol vannak a vészkijáratok, elsősegély állomások, biztonsági pontok.

6. Kommunikáció és határok – A határozott "Nem":

  • Tanítsátok meg neki, hogy ha valaki kéretlenül közeledik hozzá, vagy átlépi a határait, legyen határozott. Egy hangos, határozott „Nem!” vagy „Hagyj békén!” sok esetben elegendő lehet. Kovács Ildikó hangsúlyozza, hogy a verbális önvédelem legalább annyira fontos, mint a fizikai.
  • A testbeszéd is legyen egyértelmű: egyenes testtartás, határozott tekintet. Fontos, hogy ne érezze magát rosszul, ha el kell fordulnia, vagy el kell mennie egy kényelmetlen szituációból. Az ő biztonsága a legfontosabb.

7. Segítségkérés és jelzés – Ne féljen szólni!

  • Ha bajban van, vagy valaki más van, ne habozzon segítséget kérni. Keresse a biztonsági személyzetet, a fesztivál dolgozóit (ők általában jól láthatóan vannak megkülönböztetve), a rendőrt, vagy akár más felnőtteket a közelben.
  • Kovács Ildikó szerint a segítségkérés nem gyengeség, hanem tudatos és bölcs döntés. A jelzés fontossága: ha gyanús viselkedést vagy bajban lévő embert lát, tanítsátok meg neki, hogy jelentse azt azonnal a fesztivál munkatársainak.

Minimag záró gondolat:

Szülőként a legfontosabb, hogy ne a félelem, hanem a tudatosság és a nyílt kommunikáció vezéreljen minket. Kovács Ildikó filozófiája – a reális önvédelem – arról szól, hogy felkészítsük gyermekeinket az életre, beleértve a potenciális veszélyeket is. Beszélgessetek a lányotokkal, vonjátok be a tervezésbe, és erősítsétek meg benne, hogy mindig számíthattok rájuk, és ők is rátok, bármi történjék is. Élvezzék a fesztiválokat, szórakozzanak önfeledten – de okosan, felkészülten és biztonságban! Ahogy Kovács Ildikó is mondja, a közös felkészülés a legfontosabb lépés az önfeledt nyári élmények felé.

Ezt a felkészülést már kisgyermek korban elkezdhetik a szülők azzal, hogy egy-egy koncertre, néhány szabadtéri rendezvényre elviszik magukkal gyermeküket. A közösen szerzett tapasztalatok, a szülői példamutatás, a legjobb felkészítő folyamat. A rendezvényeken szerzett pozitív és negatív élményeket a gyerekkel átbeszélve, a következtetéseket levonva tudjuk a leghatékonyabban felkészíteni gyermekünket az önfeledt kamaszkori fesztiválozásra.

Ne maradj le rólunk

További cikkei

Nézz körül a webshopunkban

Kövess minket

Amiről nem akarsz
lemaradni

Iratkozz fel a HÍRLEVÉL-re és máris küldjük neked azt a kódot, amivel a webshopunkban, a miniart.hu oldalon, 10% kedvezménnyel tudsz vásárolni. Akármeddig.