Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Nem akarom, hogy bölcsődébe menjen..

Nem akarom

Négy és fél hónapos voltam, mikor édesanyám visszament dolgozni. Négy és fél hónapos és három napos lehettem, mikor elhatároztam, én a gyerekeim mellől óvodáskorukig nem térek vissza a munka világába.

Tisztán emlékszem rá, hogy mennyire nem értettem, mi történik velem. Hol van anyám, akivel eddig a napjaim töltöttem? Miért keltenek minden hétköznap korán, és miért vonszolnak valahová, ahol kedves nénik vigyáznak rám? Mik ezek az ismeretlen bútorok, amiket sohasem láttam? Miért olyan más a járóka? És egyáltalán, miért vagyok én itt? (És csak nagyon halkan: nem vagyok szerethető, hogy anyu inkább a munkát választotta?)

Mielőtt nekem esnétek, jelzem: irónia volt, hogy emlékszem rá. És mégis, sejtszinten, zsigerből, vagy valahonnan máshonnan tudom, hogy nálam a „bölcsödébe nem megy a gyerek” itt dőlt el.

Nem ítélek el senkit, akik a gyermekük mellől dolgoznak, azokat, akik a gyermek fél éves korában dolgozni kényszerülnek/akarnak. Megértem a gazdasági vonzatát egy ilyen döntésnek, ahogy azt is, nem minden anya alkalmas rá, hogy évekig otthon maradjon egy-két-sok gyerekkel. Számomra mégis elképzelhetetlen volt, hogy a gyerekeimet bölcsödébe adjam. Ott akartam lenni a napjaikban, a délutáni alvás utáni ébredésnél, akkor, amikor a csigát nézi cseresznyét falatozni a járdán, szemerkélő esőben.

Nem akartam kicsit náthásan bölcsibe vinni, nem akartam lelkiismeret furdalást azért, mert ő az utolsó a csoportban, akit hazahoznak. (Cserébe persze sok másért volt: fáradt voltam és kiabáltam vele/velük, dühös voltam, hogy egy percre se lehetek egyedül stb …)

Ismerősök körében van olyan anyuka, aki a gyerek 3 hónapos korában dolgozni kezdett és olyan is, aki az ikrei 6 éves koráig otthon maradt. Mindenki tud pro és kontra példákat sorolni, de a döntést minden család maga hozza meg. És hiába határozunk el egyszer valamit, az élet hozhat elénk számtalan dolgot (betegség, válás, leépítés, gazdasági válság), amitől változtatni kell a döntésünkön.

Szerintem nincs, és nem is lehet általános igazság. Talán csak egy: ennek a döntésnek (is) közösnek kell lenni a szülők közt. Nálunk úgy alakult, hogy a férjem sem érezte úgy, hogy a gyerek majd megerősödik a bölcsiben, hogy kell neki a gyerektársaság, hogy „te is túlélted”, így nálunk nem alakult ki vita. És szerencsém volt, mert sosem éreztette úgy velem, hogy eltart :).

Így aztán nálunk csak a legkisebb ment három éves kora előtt intézménybe, de ő rögtön ovival kezdte. Én meg akkor már rugalmas munkaidőben dolgoztam, így mindenki boldog volt.

És hogy jó döntést hoztunk-e? Ezt nem tudhatjuk, csak remélhetjük. Biztosat meg majd akkor fogunk tudni, mikor majd gyermekünk egy nap a családi ebédnél azt mondja, emlékszem rá, hogy 6 hónapos koromban elhatároztam, ….

További cikkei

Hírlevél feliratkozás + ajándék

Minimag hírlevél

Kövess minket

Ne maradj le rólunk

GYERE CSATLAKOZZ A MINIMAG KÖZÖSSÉGHEZ

Ne maradj le a híreinkről, mert az ajándékok csak a hírlevélben lesznek benne:)!

önszeretet