Sajnos sokszor már csak akkor vesszük észre, hogy valamilyen hívatlan vendég költözött az otthonunkba, amikor már többen vannak.
Legyenek ezek egészen picik, mint a hangyák vagy az ágyi poloskák vagy olyan nagyobb állatok, mint az egér vagy a patkány. Mindegyik jelenléte hordoz veszélyeket, csak más és más jellegűeket.
Egyik a vérünkre utazik, másik az éléskamránkra. Közös bennük, hogy be tudják szennyezni a lakást, házat és nehéz megszabadulni tőlük. A legtöbb esetben csak profi szakemberek tudnak elbánni velük. Nézzük, milyen jelekre érdemes figyelned!
A rágcsálók nyomai
Az egerek és patkányok nappal nagyon nehezen vehetők észre, hiszen a rejtőzködés mesterei. Este lendülnek akcióba, ugyanis akkor indulnak táplálékért. Az éjszaka csendjét megzavaró halkabb, vagy patkányok esetében hangosabb kaparászások az első figyelmeztető jelzés lehet arra nézve, hogy nem vagyunk egyedül. A falakban, padlóban, gerendákon, mennyezetben is gyorsan és ügyesen mozgó állatokat nem könnyű elkapni.
Ha szerencsénk van, és csak egy-egy betévedt egyedről van szó, akkor az egércsapdák még jó megoldást jelenthetnek, bár sokan vannak, akik nem szeretnek bajlódni vele.
A rágcsálók fő célja természetesen a kamra, ahol igazi kincsesbánya várja őket. A tészták, csokik, pékáruk, sajtok, kekszek mind szerepelnek az étlapjukon. A nyáluk rengeteg baktériumnak ad otthont, ezért az egér- vagy patkányrágta lisztek, egyéb ételek azonnal kidobandók, sőt a kamrát is érdemes alaposan átmosni, fertőtleníteni.
A patkányok különösen problémásak ebből a szempontból, mert mindenevők. Ha tehát az esti kaparászáshoz megdézsmált ételek is tartoznak, akkor sajnos valószínűleg rágcsálóval van dolgod.
Látható jele lehet még az egerek és patkányok jelenlétének a sarkokban fellelhető rágott lyukak, amik egerek esetében kisebbek, patkányok esetében nagyobbak.
Ha van háziállatod, akkor az ő viselkedéséből is következtetni lehet a rágcsálók jelenlétére. Ha a kutya gyanúsan ugat egy-egy sarkot vagy akár a macska izgatottabban viselkedik, akkor az jelezheti őket. A macska a lakásban sikeresen tarthatja távol a rágcsálókat. Érdekesség, hogy a patkányok befogására vadászgörényeket is szoktak alkalmazni, mert ezek az állatok a leglehetetlenebb helyekre is a patkányok után mennek.
Az ürüléküket is megtalálhatod, ez is jellegzetes mindkét állatnál. A patkányokat sokkal nehezebb elfogni, ezért az esetükben biztosan szükséged lesz kártevőirtásra.
A rágcsálók nemcsak azért veszélyesek, mert megfertőzik az élelmiszereket, hanem azért is, mert a folyamatos rágással kárt tehetnek az épületek szerkezetében is. Különösen faházaknál probléma ez. A falak szigetelését, sőt a vezetékeket sem kímélik, ami tüzek kialakulásához is vezethet. Arról nem is beszélve, hogy egy-egy vezeték javítása komoly költségekkel jár a falbontástól kezdve a szerelésig.
Az ágyi poloskák nyomai
Az egészen pici vérszívók is tudnak gondot okozni, nem is akármekkorát. Az ágyi poloskával nevéből adódóan az ágyban fekve fogsz találkozni. Csípését nem lehet érezni, csak reggel jelzik a bőrön megjelenő apró piros pontok, amik később tudnak viszketni is.
Az ágyi poloskák hihetetlenül gyorsan tudnak szaporodni, kis kampós végű lábaiknak köszönhetően a ház majd minden részébe el tudnak jutni. Őket leginkább a csípésük után keletkező pöttyökből lehet felismerni, valamint a lepedőn lévő pirosas, barnás pontokból, amik az ürülékük.
Kiirtásuk szakember nélkül szinte lehetetlen feladat, ezért minél hamarabb fordulj szakemberhez, ha tapasztalod a fentieket. A képkeretek, ablakkeretek, könyvespolcok a búvóhelyeik, de biztosan nem fogod tudni megtalálni az összes poloskát.
A profi irtók gázokkal dolgoznak, amik tartós megoldást kínálnak, de még ezekből a kezelésekből is sokszor több forduló szükséges.
A darazsak nyomai
A darazsak talán az egyik olyan kártevőcsoport, amit a legkönnyebb észre venni. A darázsfészek, a zümmögés és az egyre szaporodó rovarok száma hamar feltűnést kelt. Ha gyanúsan sokan szállnak ki és be a tető alól, akkor valószínű, hogy ott darázsfészek van.
Érdemes minél hamarabb lépni a fészek felfedezése után, hiszen ők is egyre szaporodnak, ami egyre nagyobb fészket eredményez. A darazsakkal egyedül szembeszállni nem ajánlatos, mert fájdalmas csípéseket lehet szerezni. Ezt jobb egy profi gárdára bízni.
Különösen veszélyesek a lódarazsak, amik jóval nagyobbak a “sima” darazsaknál, a csípésük is fájdalmasabb. A darazsak is kárt tehetnek a ház vagy lakás szigetelésében abban az esetben, ha a falba vagy a tető alá költöznek. Fák és növények rostjait, valamint a nyálukat használják a fészek építéséhez, ezért egy faház maga az építőanyag-kánaán a számukra.