Ma egy olyan jelenségről szeretnénk beszélni, amely sajnos sokunk életében jelen van, még ha nem is mindig ismerjük fel azonnal. Ez a negging, egy alattomos manipulációs technika, amely rombolhatja önbizalmunkat és mérgezheti kapcsolatainkat.
Mi is az a negging?
A negging kifejezés az angol „negative” szóból ered, és olyan viselkedést takar, amikor valaki szándékosan tesz lekezelő vagy kétértelmű megjegyzéseket ránk—gyakran bóknak álcázva—azzal a céllal, hogy csökkentse önbizalmunkat. Ezek a megjegyzések elsőre ártalmatlannak tűnhetnek, de valójában mély sebeket ejthetnek önértékelésünkön.
Hogyan ismerhetjük fel a negginget?
A negging gyakran rejtett formában jelenik meg, ezért fontos, hogy felismerjük a jeleit. Íme néhány példa:
Félreérthető bókok: „Jól nézel ki ma, de láttad már, milyen csinos volt Anna tegnap?”
Összehasonlítás másokkal: „Eddig mindig sportos, izmos férfiakkal randiztam, de most jó egy átlagos emberrel is találkozni.”
Kéretlen kritikák: „Ez a prezentáció egész jó lett, bár legközelebb figyelhetnél jobban a részletekre.”
Kérdésnek álcázott sértések: „Biztos vagy benne, hogy ebben a ruhában jössz?”
Az a tény, hogy a negging finom sértésekkel jár, rendkívül fontos – mégpedig azért, mert ez a megközelítés lehet a legkárosabb. Ha valaki odamenne hozzád, és csúnyának nevezne, valószínűleg azt mondanád, hogy „ok, kapd be!”
A probléma gyökere abban rejlik, hogy a neggezés során te elkezdesz találgatni, ezáltal egy teljesen egészségtelen erődinamika alakul ki kettőtök között ( jelen esetben mindegy, hogy egy barát, családtag, férj, főnök mondja).
Mi a neggező céja?
A neggezés célja, hogy elültesse a kétségek, a bizonytalanság és az általános zavarodottság magvait benned. „Ugye nem sértegetni akart? Vagy mégis?”
Lehet, hogy nem vagy benne biztos, de abban viszont igen, hogy nem érzed magad olyan jól, mint néhány perccel korábban.
Ez egyfajta érzelmi bántalmazás: szándékos, nagyon is az és szorosan kapcsolódik a gaslightinghoz, és valóban eltorzíthatja az önérzetedet és kiütheti az önbizalmadat, miközben arra kényszerít, hogy továbbra is a bántalmazód jóváhagyását keresd.
És minden más ilyen esetben, a neggező az, akinek bizonytalansági problémái vannak, de ha az ő akarata érvényesül, te is ugyanolyan rosszul fogod érezni magad, mint ő.
A cél tehát, hogy te IS érezd megad szarul.
Hogyan védekezzünk a negging ellen?
Ismerjük fel a jeleket: Legyünk tudatában annak, hogy milyen megjegyzések minősülnek neggingnek, és ne hagyjuk figyelmen kívül őket.
Állítsunk fel határokat: Ha valaki rendszeresen ilyen megjegyzéseket tesz, fontos jelezni számára, hogy ez a viselkedés elfogadhatatlan.
Ne vegyük magunkra: Emlékezzünk arra, hogy ezek a megjegyzések a másik fél bizonytalanságából fakadnak, és nem tükrözik a mi értékünket.
Keressünk támogatást: Beszéljünk barátainkkal, családtagjainkkal vagy szakemberrel, ha úgy érezzük, hogy a negging hatással van önértékelésünkre.
Fontoljuk meg a kapcsolat jövőjét: Ha valaki rendszeresen negginget alkalmaz, érdemes elgondolkodni azon, hogy érdemes-e fenntartani a kapcsolatot ezzel a személlyel.
Példák a neggingre
Szerintem már nagyjából tudod, hogy mikor neggeztek veled utoljára, de mutatok néhány egzakt példát is:
Hátsó bókok:
Mond valami kedveset, de….
„Ez a farmer tényleg megnyújtja a tömzsi lábadat, és remekül nézel ki benne!”
„Tényleg kitűnően teljesítetted a tesztet! Annyira büszke vagyok rád, hogy végre jobb vagy az átlagnál.”
„Hűha! Megkaptad az állást! Az interjú biztos nagyon jól sikerült… nem is tudtam, hogy ezt is tudod.”
Máshoz hasonlítanak:
a neggezők kedvence, imádnak összehasonlítani.
„Ó, de jól nézel ki, amikor ilyen sminket viselsz! De láttad már x.y-t? Imádom, ahogy ő csinálja”
„Ezek a padlók piszkosak. Nem értem, miért nincs időd porszívózni, amikor [közös barátnő neve beillesztendő] tud vigyázni a gyerekeire, és makulátlanul tisztán tudja tartani a házat”.
„Megpróbálod felfrissíteni az önéletrajzodat?Szerintem kérd meg x.y.-t, róla mindenki tudja, hogy jól ír.”
Olyan mondatok, amik célja, hogy az önbizalmad a béka segge alá menjen:
„Meglep, hogy jelentkezel erre az állásra. Nekem úgy tűnik, túl stresszes lenne számodra…”
Az az ajándék, amit x.y-nak vettél, igazából jó lesz porfogónak.
A versenyező neggezőnek bármit mondasz, az semmi, mert amikor ő…
hazaérsz, boldogan újságolod, hogy befejeztél egy prezentációt, ami miatt a főnököd megdícsért. Válasz: „Ez klassz. Emlékszem, mennyire izgatott voltam, amikor a xy multinál leadtam a projectem. Tényleg újra vissza kellene térnem az project menedzseléshez. Olyan jó voltam benne.”
„Ó kiküldtek egy 4 napos bécsi konferenciára? Emlékszem, amikor PR-ként dolgoztam egy francia cégnél, és egy teljes hónapot tölthettem el náluk. Akarod látni a képeket?”
Konkluzió
Több is van: az egyik, hogy most már elárulom: magyarul negligálásnak nevezzük a neggezést.
A negging egy alattomos és káros manipulációs technika, amely rombolja önbizalmunkat és mérgezheti kapcsolatainkat. Fontos felismerni és kezelni az ilyen viselkedést, hogy megőrizzük érzelmi egészségünket és jólétünket. Ne feledjük, hogy mindannyian megérdemeljük a tiszteletet és az őszinte kommunikációt kapcsolatainkban.
Ha úgy érzed, hogy érintett vagy a témában, ne habozz segítséget kérni, és tudd, hogy nem vagy egyedül. Írd meg nekünk a storydat: minimag@minimag.hu és mi ( név nélkül) kitesszük a Minimagra.