Van nyelve vagy nincs nyelve?
A Lánchíd építése hatalmas érdeklődés mellett zajlott, az átadáson is rengetegen voltak jelen, még akkor is, ha a magyarok által olyannyira gyűlölt Haynau adta át.
Az építész, a kivitelező és a híd oroszlánjaink szobrásza is nagyon büszke volt az elkészült művére.
A legenda szerint az átadáskor a tömegből egyszer csak felkiáltott egy Frick Jakab nevű suszterinas, hogy „Nini! Nem érnek ezek az oroszlánok annyit, sem, mint a macska, mert nincs nyelvük!”
Marschalkó János (a szobrász), annyira a szívére vette a gúnyolódást, hogy a Dunába vetette magát. Ha igaz is ez a legenda, akkor nagyon jól úszott, mert jóval később a saját ágyában halt meg.
A legenda másik változata szerint Marschalkó fogadott Frickkel 500 forintban, hogy van nyelve az oroszlánoknak. Ezt egy cirkuszi oroszlánon mutatta be, mi szerint nyugalomban nem lógatják a nyelvüket.
Mindent tudni szeretnél a Lánchídról? Akkor ezt olvasd el
Az első – Lánchíd | Budapest gyerekszemmel
Eltolták, elbontották?
Az Erzsébet híd vonalvezetése hamarabb elkészült, minthogy annak helye lett volna.
A pesti oldalon még a Dunához kifutó utca sem volt, így mindenekelőtt komoly tereprendezésre volt szükség.
A döntés nagyon nehéz volt, mert ez a terület a történelmi Belváros, teli értékes épülettel. A legenda szerint a Belvárosi Plébániatemplom (a Március 15. téren) is útban volt, de mivel ez Pest legidősebb épülete ezért a lebontás helyett az eltolást választották, hogy legyen helye az új hídnak. Bár sokan úgy gondolják, hogy ez igaz, de el kell őket szomorítanom, hogy a templomhoz egy újjal sem nyúltak. Ezzel szemben a régi Városháza épületét teljesen lebontották. Tehát a templom maradt a helyén, a híd útpályája pedig csupán centinkre van tőle. Emiatt fordult elő az a mai napig egyedülálló helyzet, hogy egy kanyar vezet fel a hídra.
Mindent tudni szeretnél a Erzsébet hídról? Akkor ezt olvasd el:
Erzsébet híd a világrekorder | Budapest gyerekszemmel
Ki látta?
A Szent István Bazilika építése nagyon elhúzódott, már élt is egy pesti közmondás, mely szerint „Akkor adom meg a tartozásomat, ha felépül a Bazilika!”.
Sok minden hátráltatta az átadást, például a balesetek és a gyakran változó építészek. Történt egyszer, hogy beomlott az építés alatt álló Bazilika kupolája. A legenda szerint a hajnalban történt balesetet egyetlen egy pékinas látta, de a környéken közel 300 ablak tört be. Szerencsére senki sem sérült meg.
Az igaz, hogy a rossz alapozás és a rossz minőségű alapok használata miatt beomlott a kupola. Az is igaz, hogy senki sem sérült meg, hiszen a hajnali óra miatt senki sem tartózkodott az építkezésen.
Az, hogy ki látta, az már a legenda része, valószínű abból ered, hogy a korai időpont miatt még kevesen jártak az utcákon.
Ha szeretnétek felfedezni Budapest titkait, akkor nézd meg az összes cikket ide kattintva.
A SZERZŐ
Egy karácsonyra kapott Budapest útikönyvvel kezdődött el minden. Átnéztem és a nyári szünetet, mert a benne olvasott helyek felkeresésével töltöttem. Ebből következett egy idegenvezetői vizsga és egy turisztikai diploma. A diploma után a legjobb helyre kerültem, ahol megtanultam, hogy az idegenvezetés nem csupán évszámokról, építészetistílusokról szól, hanem legendákról és izgalmasabbnál izgalmasabb történetekről. A kislányaim születéséig dolgoztam idegenvezetőként és programszervezőként, majd a lányokkal töltöttem a mindennapjaimat.
Budapest ezután is az életem része maradt, csak most már a családomnak meséltem a város érdekességeiről. Idővel arra lettem figyelmes, hogy Lili, a nagyobbik lányom már külön kéri ezeket a városnézéseket és ez volt az a pont, amikor „megszületett” a szerelem vállalkozásom, a Lili’s Budapest, ahol gyermekes családoknak tartok budapesti városnéző sétákat. Fő célom, hogy a sétáim igazi családi programok legyenek, ahol nem csak a gyermekek fedezik fel játkos módon a főváros helyszíneit, de a szülők/nagyszülők is megismerhetnek kevésbé ismert történeteket, legendákat.
A sétákról itt olvashattok bővebben: https://lilisbudapest.hu/