A szülők meg vérmérsékletük, rendelkezésre álló szabadságuk és gyerekeik igényeinek ismeretében vagy örülnek – végre nem kell a tanuláson veszekedni, vagy sopánkodnak – hogyan oldjuk meg idén is a nyarat.
Jöjjön néhány tipp, hogy az egész család számára élhetőbb legyen a nyári szünet kiskamasz gyerek társaságában is.
1. Beszélgessetek
Fontos, hogy tisztában legyél azzal, hogy a kiskamaszodnak milyen igényei vannak a nyári szünetre. Beszéljétek meg, hogy milyen tevékenységeket szeretne végezni, milyen programokra vágyik, és milyen segítségre van szüksége az időbeosztáshoz.
2. Szabályok
Alakítsátok ki azokat a szabályokat, amelyekkel a gyerek is biztonságban érzi magát és ti is biztonságban tudjátok a kiskamaszt. Mennyit, mikor lesz egyedül? Milyen általános dolgokat kell tudnia: pl. veszélyhívó szám. Kihez fordulhat segítségért? (szomszéd, ismerős család, nagyszülő) Hova és kikkel mehet? Ha elmegy strandra, mire figyeljen; ha moziba megy hogy jön haza, stb. Közlekedhet egyedül vagy sem? Fontos, hogy bízz benne és ha kialakítottátok a szabályokat, ne ellenőrizd őt folyton!
3. Aktivitás/pihenés
Ne osszátok be az egész nyarat, legyen benne pihenőidő is, amikor alhat kedvére, vagy lóghat a neten, találkozhat a barátaival. Ha módotokban áll, akkor jusson el őt érdeklő táborba is és remélem, hogy tudtok együtt is eltölteni pár napot. Ha nyugodtabb a tempó, lehet őt arra is bíztatni, hogy ismerkedjen új hobbival, sporttal; hátha most találja meg az igazit. Érdemes az egyensúlyra törekedni, legyenek pihenős, akár unatkozós napok is meg aktívak; lehessen egyedül, a barátaival és a családdal is.
4. Ha már barátok..
Nyáron találkozhassanak, lépjenek ki a csetelés bűvöletéből, tapasztalják meg a beszélgetés, kapcsolódás örömét, nehézségeit, gyűjtsenek közös (nem virtuális) élményeket is. Ha a lakásotok/házatok engedik, akkor tarthassanak ottalvós bulit is. (szolid nevén pizsama party)
5. Tanulás
Ne nyúzd vele. Jó ha vannak feladatai, amiket el kell végeznie, érdemes biztatni az olvasásra is. Ha valamelyik tantárgyból nehézsége volt, érdemes egy időszakot kijelölni, amikor felzárkózik belőle. Amúgy meg vásároljon a boltban, zöldségesnél, próbálgasson recepteket (matematika, fizika, biológia, akár még kémia is). Ha van olyan téma ami érdekli, mélyedjen el benne, keressen őket érdeklő cikkeket, könyveket, ha van olyan tematikájú tábor, mehessen.
Konklúzió
Ha ezeket sikerül megfogadni, mi is nyerhetünk egy egész kiegyensúlyozott nyarat.
A SZERZŐ
Gurin Eszter vagyok coach, mediátor, művészetterapeuta. Nő, anya, feleség és barát. A férjem szerint enyém a legjobb paprikás krumpli, a gyerekeim pedig azt tartják bennem sokra, hogy először kihúzom őket a bajból és csak AZTÁN kérdezem őket, hogyan jött létre egyáltalán. A barátaim empatikusnak tartanak, a kollégáim szívesen dolgoznak velem. Ami igazán megnyugtat engem, az egy jó könyv, egy izgalmas film vagy egy finom kávé. Ami pedig inspirál, az az emberi sokszínűség. A problémák és az utak, melyeket klienseim bejárnak, hogy önmagukra találjanak.
Szakmailag milyen témákban támogatlak benneteket ezen az oldalon?
női szerepek, nőiesség
nagyobb gyerekekkel az élet
konfliktuskezelés
Oldalam: Életterv
Miről lehet beszélgetni egy kiskamasszal? | Túlélő kisokos
Ha kiskamaszod van, ismerős lehet az az állapot, hogy egyik nap markánsan véleményt nyilvánít akár
Mi van rajtad?! | Így éld túl a kamaszkort!
Kint van a derekad a nadrágból! Ebben a ruhában ne menj ki az utcára! Hideg
Így éld túl a kiskamaszkort!
Gyermeked 8-9 éves és nem ismersz rá? Hol vihog, hol sértődötten ajtót csapkod, beszól, nyaggatja