Minimag - Hírek nemcsak szülőknek

Minimag - Hírek nemcsak szülőknek

Greenwashing: Így vernek át a cégek a környezetbarát ígéretekkel!

greenwashing
Tudod, mi az a greenwashing? Nem? Pedig biztosan találkoztál már vele. Ott van mindenhol: a „fenntartható” ruházati kollekciókban, az „öko” címkés palackos vizekben, a „100% természetes” kozmetikumokban. A greenwashing (zöldre mosás) az egyik legnagyobb marketingtrükk, amit a cégek előszeretettel alkalmaznak, hogy zöldebbnek tűnjenek, mint amilyenek valójában.

És miért csinálják? Mert mi, fogyasztók, egyre tudatosabbak vagyunk. Törődünk a bolygónkkal, és szeretnénk olyan termékeket vásárolni, amelyek kevésbé terhelik a környezetet. A vállalatok ezt pontosan tudják, és sokan közülük nem fenntarthatóbbá válnak, hanem csak annak próbálnak látszani.

Greenwashing: Mit jelent és miért probléma?

Greenwashing: Mit jelent és miért probléma?

A greenwashing nem más, mint környezetvédelmi szemfényvesztés. Egy vállalat úgy próbál fenntarthatónak, környezetbarátnak, „zöldnek” látszani, hogy valójában semmi érdemi lépést nem tesz a bolygó érdekében. Ehelyett trükkös marketinggel igyekszik meggyőzni minket, hogy jó döntést hozunk, ha tőlük vásárolunk.

Ezt különböző módon csinálják:

Homályos, ellenőrizhetetlen állítások („természetes alapanyagokból készült” – de pontosan milyen alapanyagokból?)
Jól hangzó, de semmitmondó címkék („fenntartható forrásból származik” – és ezt ki ellenőrizte?)
Zöld csomagolás, környezettudatos dizájn (mert ha a flakon zöld, biztosan környezetbarát, igaz?)
Hangzatos, de nem bizonyított karbonsemlegességi állítások („nettó nulla kibocsátás” – de hogyan?)

Greenwashing példák: Így próbálnak megtéveszteni a cégek

Példák a mindennapi greenwashingra

A „biológiailag lebomló” palackok esete

Biztosan láttál már műanyag palackot, amin ott virított: „100% lebomló” vagy „biodegradálható”. A valóság? A legtöbb ilyen palack csak ipari körülmények között bomlik le, és ha a szeméttelepre kerül, ugyanúgy ott marad évtizedekig.

Fast fashion márkák „zöld” kollekciói

A nagy divatmárkák előszeretettel rukkolnak elő „Conscious”, „Eco”, „Sustainable” vagy hasonló elnevezésű ruhákkal, miközben az alapműködésük mit sem változott. A gyártás ugyanolyan kizsákmányoló, a ruhák ugyanolyan műszálas anyagokból készülnek, és pár viselés után a kukában végzik.

@jansen_garside #greenscreen Don’t fall for this common greenwashing technique by fashion brands! #fashionforyou #fashiontok #fyp #fashionlover #greenwashing ♬ original sound – Jansen Garside

A „természetes” kozmetikumok csapdája

Az „organikus”, „természetes” vagy „növényi alapú” kifejezések gyakran semmit sem jelentenek – hacsak nem kíséri őket egy hiteles tanúsítvány. Egy termék lehet 99%-ban vegyi anyag, és attól még ráírhatják, hogy tartalmaz némi aloe verát.

A „karbonsemleges” repülőutak és cégek

Egyes vállalatok karbonsemlegesnek hirdetik magukat, mert fákat ültetnek vagy kibocsátási krediteket vásárolnak. De ettől még ugyanúgy szennyezik a környezetet, és az ültetett fák nem feltétlenül pótolják a környezeti károkat.

Hogyan kerüld el a greenwashing csapdáját?

Példák a mindennapi greenwashingra

Nem kell bedőlni a hangzatos marketingnek! Ha valóban fenntartható döntéseket akarsz hozni, nézz a szép csomagolás és az üres szlogenek mögé.

Tegyél fel kérdéseket! Ha egy cég azt állítja, hogy karbonsemleges, kérdezd meg: Hogyan?
Keresd a hiteles tanúsítványokat! Például az EU Ecolabel, Fair Trade, FSC, vagy B Corp valódi környezeti szempontokat figyelembe vevő címkék.
Ne hagyd magad megvezetni a csomagolással! Attól, hogy egy termék zöld színű, még nem lesz fenntarthatóbb.
Támogasd a valódi fenntarthatóságot! Keress olyan márkákat, amelyek valóban átlátható működésűek és felelősen termelnek.

A greenwashing nem a te hibád – de ne hagyd magad becsapni!

A cégek arra játszanak, hogy túl elfoglaltak vagyunk ahhoz, hogy utánanézzünk az igazságnak. De ha tudatosabbak vagyunk, egyre kevesebb teret kapnak a félrevezető marketingtrükkök.

Szóval ne elégedj meg a „zöldre festett” reklámokkal – legyél kritikus, és válassz tényleg fenntartható megoldásokat

Te találkoztál már nyilvánvaló greenwashinggal? Írd meg kommentben, hogy milyen megtévesztő reklámokba futottál bele!

Ez is érdekelhet

Ne maradj le rólunk

További cikkei

Nézz körül a webshopunkban

Kövess minket