Minimag - Hírek nemcsak szülőknek

Minimag - Hírek nemcsak szülőknek

Kávé után hányingert érzel? Nem vagy egyedül

Kávé után hányinger?”
Nem, most nem magamra gondolok, hanem a családban valakire, nem mondom meg a nevét, mert kikészülne..mindegy most most már úgyis tudni fogja: Zsuzsi az.  Szóval Zsuzsi végre leül, nyugalom van, ott gőzölög előtte a reggeli kávé. Az első korty még boldogság, de a harmadik után már fura. A gyomra kezd kavarogni, az öröm pedig lassan savanyúvá válik. Ha neked is ismerős az érzés, akkor láthatod: nem vagy egyedül – a koffein bizony okozhat hányingert, és nem csak akkor, ha túlzásba viszed.

Miért okozhat hányingert a kávéfogyasztás?

Miért okozhat hányingert a kávéfogyasztás?

Üres gyomor + savtermelés = rossz páros

A koffein fokozza a gyomorsav-termelést, és ha ehhez nem társul semmi étel, az irritálhatja a gyomor nyálkahártyáját. Ez különösen akkor üt be, ha reggel elsőként iszod meg a kávét, még evés előtt. Ezt nevezzük most alaptézisnek, kiinduló pontnak, de vannak egyéb tényezők is, amelyek miatt nagyobb valószínűséggel érezhetsz hányingert kávé után – némelyiket megváltoztathatod, másokat, nos, nem annyira.

1 Érzékenyebb vagy a koffeinre

Egyes emberek veleszületetten érzékenyebbek a koffein hatásaira. Ez azt jelentheti, hogy alacsonyabb dózisokban is tapasztalják a negatív hatásokat – beleértve a hányingert is. A koffeinérzékenységet számos tényező határozhatja meg, beleértve az életkort (az idősebb emberek általában jóval érzékenyebbek) és a genetikát.

2. Alacsonyabb a koffeintoleranciád

A koffein toleranciája az elfogyasztott mennyiségtől és a rendszerességtől függ. Aki ritkán iszik kávét, annak a szervezete nem alkalmazkodott hozzá – így már egy csésze is okozhat remegést, nyugtalanságot vagy hányingert. Tolerancia rendszeres fogyasztással fokozatosan kialakulhat.

3. Túl sok koffeint fogyasztottál

Még azoknál is, akik bírják a koffeint, a túlzott mennyiség – különösen rövid időn belül – mellékhatásokat válthat ki. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) ajánlása szerint napi legfeljebb 400 mg koffein bevitele tekinthető biztonságosnak egy egészséges felnőtt számára. Ez körülbelül 3-4 csésze normál erősségű kávét jelent, de az egyéni érzékenység ettől jelentősen eltérhet., ami kb. 2 nagy erős kávénak felel meg. Az egyéni tolerancia viszont eltérő: van, akinél már kevesebb is sok.

4. Éhgyomorra ittad meg a kávét

Étel nélkül a kávé savtermelő hatása jobban érvényesülhet, ami irritálhatja a gyomrot. Az étel pufferként működik, így segít elkerülni a hányingert és egyéb emésztési tüneteket.

5. Kiszáradtál

Ha nem iszol elég vizet, a dehidratáció önmagában is okozhat gyomorpanaszokat. A koffein enyhén vízhajtó, így fokozhatja ezt a hatást, főleg meleg időben vagy sportolás után.

6. Bizonyos gyógyszerek is belejátszhatnak

Vannak gyógyszerek – pl. egyes antidepresszánsok, antibiotikumok vagy asztmagyógyszerek –, amelyek fokozhatják a koffein hatását. Ilyenkor az amúgy tolerálható mennyiség is problémássá válhat.

7. Emésztőrendszeri érzékenység, alapbetegség

Ha refluxod vagy diszpepsziád van, a kávé könnyebben vált ki hányingert, puffadást, savtúltengést. Ilyenkor különösen fontos az óvatosság – lehet, hogy nem is a koffein a fő probléma, hanem az alapszintű irritáció.

Mit tehetsz a kávé utáni hányinger megelőzésére?

1. Soha ne éhgyomorraIndítsd a napot egy banánnal, keksszel vagy bármilyen könnyű harapnivalóval – a gyomrod hálás lesz érte.

1. Soha ne éhgyomorra
Indítsd a napot egy banánnal, keksszel vagy bármilyen könnyű harapnivalóval – a gyomrod hálás lesz érte.

2. Igyál vizet a kávé mellé
Minden csésze után jöjjön egy pohár víz – segít elkerülni a dehidratációt és csökkenti a savhatást.

3. Próbáld a cold brew-t
A hidegen főzött kávé kevésbé savas, így sokaknak kíméletesebb választás.

4. Tejjel vagy növényi tejjel
A tej lágyítja a savasságot – ha bírod, egy kis löttyintés segíthet.

5. Lassíts!
Ne hajtsd fel egyből – a kortyolgatás nemcsak elegánsabb, hanem kevésbé terheli meg a gyomrot is.

6. Figyeld magad
Érdemes naplót vezetni arról, melyik kávétól mikor jön a panasz – simán lehet, hogy nem is maga a koffein, hanem valami, amit hozzáadsz.

ProTip – Minimag szerkesztőségtől

  • Ne kávéval próbáld túlélni a kialvatlanságot – inkább aludj 20 perccel többet.

  • Ha délután 2 után iszod, az estéd bánhatja – és másnap reggel megint kávéval kell indítanod.

  • A koffein nem az ellenség, csak nem mindegy, mikor, hogyan és mivel társítod.

Ha szeretnél még mélyebbre merülni a kávé világába, íme néhány cikk a Minimagról, amit ajánlunk hozzá:

👉 Kávés szakszavak – ne csak mondd, értsd is!

👉 Az otthoni kávézás művészete – Hogyan varázsolj kávézót a konyhádba?

👉 Kávéfajták dekódolása – Milyen kávét igyál, ha már unod a lattét?

Fontos: Ha a hányinger rendszeres vagy más tünet is társul hozzá (pl. fejfájás, szédülés, gyomorfájás), érdemes orvoshoz fordulni – lehet, hogy nem a kávé a főbűnös.

Ne maradj le rólunk

További cikkei

Nézz körül a webshopunkban

Kövess minket