Minimag - Hírek nemcsak szülőknek

Minimag - Hírek nemcsak szülőknek

Kamasz és a képernyő: hogyan lehet okosan határt szabni anélkül, hogy ősellenséggé váljunk?

kamaszok és a képernyő

Ha nálatok is napi szinten megy a harc, hogy a kamaszod kiszálljon a digitális univerzumból, akkor ez most tényleg neked szól! Kamasz-szakértőnk, Gurin Eszter (coach, mediátor, művészetterapeuta) most abban segít, hogyan húzz okos határokat a képernyőzésben úgy, hogy közben ne válj a gyereked szemében ősellenséggé. Mert az a cél, hogy beszélgetni is tudjatok róla – szemforgatás és drámai ajtócsapkodás nélkül.

A helyzet röviden a következő

kamaszok és a képernyő

Ha van kamaszod, akkor biztosan találkoztál már azzal a jelenettel, amikor a gyereked a képernyőbe olvadva ül, a szeme nem pislog, és a külvilág – beleértve a te jelenlétedet is – megszűnik számára létezni. 

A szülők kérdése hozzám folyamatosan az, hogy hogyan lehet ebben az új, online világban nemcsak határt szabni, hanem kapcsolatban is maradni a kamasszal anélkül, hogy örökös harcban találnánk magunkat?

Először is, ezt vedd figyelembe

A tinédzserek számára ez nem csak játék, vagy netezés. Kapcsolatépítés, kikapcsolódás, önkifejezésének a helyszíne. Online van a baráti köre, ott tud elbújni a világ elől, ott kaphat visszajelzést, és sokszor ott találja meg azt a szabadságot, amit a „valós” világban még keres.

A kamasz az autonómiáját keresi, szabály, mert én mondom” rendszer nem működőképes. Az egyoldalú tiltás és szigor sokszor csak lázadáshoz, titkolózáshoz vagy heves ellenálláshoz vezet.

De, akkor mi működhet?

kamaszok és a képernyő

Próbálj kíváncsisággal közeledni, nagyobb esély lesz így arra, hogy beszélgetni, kapcsolódni tudtok. 

Ami biztosan működhet: 

  • Beszélgetés arról, hogy miért fontosak a képernyőmentes idők (alvás, tanulás, közös családi programok miatt).
  • Közös szabályalkotás, például képernyőidő korlát hétköznap és hétvégén, vagy „offline sávok” lefekvés előtt.
  • Példamutatás: ha a szülő is csak a telefonját nyomkodja, nem könnyű hitelesen határt szabni.

A tinik sokszor nem érzik az idő múlását, főleg ha online játék vagy TikTok nézés van a programban. A tiltás helyett sokkal hatékonyabb, ha előre megbeszélt időkeretek vannak, pl.  X óra képernyőidő iskola után, vagy hétvégi extra idő, ha hét közben betartotta a megállapodást, stb. Nem kell tökéletesnek lennie a rendszernek – az is rendben van, ha időnként újratárgyaljátok, sőt, ez még segít is abban, hogy a kamasz felelősséget vállaljon a saját idejéért.

A humoros megjegyzések, mémek, vagy épp az, ha együtt néztek meg egy TikTokot, sokkal hatékonyabbak, mint a moralizálás. A cél nem az, hogy mi nyerjünk, hanem hogy kapcsolatban maradjunk.

Beszélgessetek a digitális jelenlétről – nem kioktató stílusban -,  a közösségi média önképet befolyásoló hatásáról, a valóság és látszat közötti különbségről, illetve arról is, hogy hogyan  lehet jól kezelni az online bántást vagy túl sok ingert.

Néha azonban egyszerűen csak annyit tudsz tenni, hogy ott vagy. Megfigyelsz. Kérdezel. Néha türelmetlenül, néha dühösen, de mindig szeretettel. Mert a képernyőidő nem ellenség, a kapcsolat a kulcs, ami átvezet ezen a viharos korszakon.

A szerző

Gurin eszter

Gurin Eszter vagyok coach, mediátor, művészetterapeuta. Nő, anya, feleség és barát. A férjem szerint enyém a legjobb paprikás krumpli, a gyerekeim pedig azt tartják bennem sokra, hogy először kihúzom őket a bajból  és csak AZTÁN kérdezem őket, hogyan jött létre egyáltalán. A barátaim empatikusnak tartanak, a kollégáim szívesen dolgoznak velem. Ami igazán megnyugtat engem, az egy jó könyv, egy izgalmas film vagy egy finom kávé. Ami pedig inspirál, az az emberi sokszínűség. A problémák és az utak, melyeket klienseim bejárnak, hogy önmagukra találjanak.

Szakmailag milyen témákban támogatlak benneteket ezen az oldalon?

női szerepek, nőiesség

nagyobb gyerekekkel az élet

konfliktuskezelés

Oldalam: Életterv

Cikkeim a Minimagon: 

Gurin Eszter

Ne maradj le rólunk

További cikkei

Nézz körül a webshopunkban

Kövess minket