Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Kamaszok és szülők: Értékrendek ütközése a generációs szakadék árnyékában

Kamaszok és szülők: Értékrendek ütközése a generációs szakadék árnyékában
KARÁCSONYI MINIMAG BANNER

Szerepelhetne a címben a különbözőség szó is, de szerintem ezzel találkoztok is a mindennapokban.

Emlékszel még arra a tinédzserre, aki voltál? Aki lázadt a szülei ellen, mindent kétségbe vont, és úgy gondolta, hogy ő a legjobban ért mindent? Nos, most a te gyermeked éli át ugyanezt a forrongást. A kamaszkor tele van kihívásokkal, mind a tinédzser, mind a szülő számára. Az egyik legnagyobb kihívás az értékrendek ütközése.

A szülői örökség:

Fontos megérteni, hogy a kamasz értékrendje nem a semmiből jön létre.

A kamaszt bizony a szülei nevelték fel (még ha pár szülő ebben az időszakban akár még ezt is kétségbe vonja). Ez azt jelenti, hogy amit eddig mutattunk példaként, megtanítottunk, prédikáltunk, az bizony ott van a tiniben, csak éppen nem látszik. Ez nem jelenti azt, hogy a kamasz pontosan ugyanazokat az értékeket fogja vallani, mint a szülei, de a szülői hatás mindenképpen érezhető lesz.

Kamaszok és szülők: Értékrendek ütközése a generációs szakadék árnyékában

Kérdőjelek és lázadás:

A kamaszkorban lévő gyermekek gyakran kezdenek el kételkedni és kritikusan vizsgálni mindent, amit a szüleiktől vagy más felnőttektől, tekintélyszemélyektől hallanak.  Ez természetes része a személyiségfejlődésnek és az önállósodás folyamatának. Leírom mégegyszer: ez teljesen rendben van, ez a dolguk ebben az életkorban. (akkor is, ha ettől a szülő a kardjába dől)

A tinédzsereknek ki kell alakítaniuk a saját értékrendjüket, és ehhez először meg kell kérdőjelezniük azt, amit eddig tanultak.

A kamasz folyamatosan figyel és keresi a rést a pajzson, melyik érték elég szilárd, melyik megkérdőjelezhető, átírható, esetleg kukázható.

Neki sem könnyű, de a szülőnek sem.

Kamaszok és szülők: Értékrendek ütközése a generációs szakadék árnyékában

A szülő szerepe:

A szülőknek ebben a nehéz időszakban türelemmel és megértéssel kell fordulniuk a gyermekükhöz. Fontos, hogy következetesek legyenek, de mutassanak némi rugalmasságot is. Nem kell mindent úgy csinálni, ahogy a szülők tették, de vannak alapvető értékek, amelyeket nem szabad feladni.

Mi segít a szülőknek ebben az időszakban az ép eszüket megőrizni?

  • ha továbbra is következetesek, de mutatnak némi rugalmasságot és a vannak olyan témák, ahol a tinédzserrel közösen hozzanak döntéseket.
  • Legyenek jó példaképek, ne bort igyanak, vizet prédikálva: A tinédzserek a szüleiket figyelik, ha a szülők azt akarják, hogy a gyermekük becsületes legyen, akkor nekik is becsületesnek kell lenniük. Ha azt akarják, hogy a gyermekük tisztelettudó legyen, akkor nekik is tisztelettudónak kell lenniük.
  • visszaemlékeznek a saját kamaszéveikre és határfeszegetéseikre
  • kihangsúlyozzák, ha valami olyat tesz a gyerek, ami hasonlít a közös értékrendhez
  • felülvizsgálják a saját értékrendjüket, megtartják ami fontos és alkotnak új, közös rendszert is
  • keressenek hasonló korú gyerekkel rendelkező szülőtársat és egyből megnyugszanak, ha beszélgetnek kicsit 
  • ismerjenek meg stresszkezelő technikákat (és használják is azokat)
  • bízzanak magukban és abban, ahogy eddig felnevelték a gyereket
  • ha szükséges beszélgessenek segítő szakemberrel, esetleg ha jobban elfajult a helyzet menjenek kamasz-szülő mediációra
Kamaszok és szülők: Értékrendek ütközése a generációs szakadék árnyékában

Következtetés:

A kamaszkor nehéz időszak lehet a szülők számára, de fontos megjegyezni, hogy ez egy átmeneti időszak. A türelemmel, megértéssel és a nyílt kommunikációval a szülők segíthetnek a gyermeküknek az értékeinek kialakításában, és egy olyan felnőtté válásában, aki tiszteli önmagát és másokat is.

Apró meglátás a szülői szorongás enyhítésére:

Gondoljatok bele úgy a kamaszkorba, mint egy izgalmas kalandba, ahol mind a szülő, mind a gyermek tanul és fejlődik. A tinédzser keresi a helyét a világban, és a szülő feladata, hogy ebben a keresésben támasz és útmutató legyen.

Remélem sikerült pár megnyugtató gondolatot átadnom. Kitartást ehhez az időszakhoz!

A SZERZŐ

Gurin eszter

Gurin Eszter vagyok coach, mediátor, művészetterapeuta. Nő, anya, feleség és barát. A férjem szerint enyém a legjobb paprikás krumpli, a gyerekeim pedig azt tartják bennem sokra, hogy először kihúzom őket a bajból  és csak AZTÁN kérdezem őket, hogyan jött létre egyáltalán. A barátaim empatikusnak tartanak, a kollégáim szívesen dolgoznak velem. Ami igazán megnyugtat engem, az egy jó könyv, egy izgalmas film vagy egy finom kávé. Ami pedig inspirál, az az emberi sokszínűség. A problémák és az utak, melyeket klienseim bejárnak, hogy önmagukra találjanak.

Szakmailag milyen témákban támogatlak benneteket ezen az oldalon?

női szerepek, nőiesség

nagyobb gyerekekkel az élet

konfliktuskezelés

Oldalam: Életterv

Cikkeim a Minimagon: 

Gurin Eszter

További cikkei

GYERE NÉZELŐDNI

Ajándék ötletek, letölthető Mikulás levél, Adventi naptár, csillámporos unikornispuki ..ja az nincs benne. Minimag Karácsonyi Különszám csak nektek, csak most.