Talán már olvastátok korábbi cikkünket a témában Slay, lol, crushol, skippel | Képbe hozunk a mai szlenggel , talán nem, egy biztos, megpróbálni rájönni, mit mondanak a tinédzserek, egyre nagyobb kihívást jelent, mivel a közösségi média , a mémek, a digitális kommunikáció és az állandóan jelenlévő mobiltelefon robbanásszerű terjedése azt jelenti, hogy a tinik beszéde gyorsabban fejlődik, mint valaha.
Természetesen a szleng nem csak a tinédzserekre jellemző – az emberek minden korosztályban vonzódnak egy olyan kifejezés tömbhöz, amely lehetővé teszi számukra, hogy egy csoport tagjának érezzék magukat.
De ahogy a tizenévesek fejlesztik identitásukat, és megpróbálják kitalálni, kik is ők, a „szleng” szavakra hajló hajlam erősebb lehet.
Szóval kedves tizenévest nevelő szülő, itt az ideje a cringe viselkedés elengedni, és slayer lenni.
A gyökere hol van?
Ahogy az idő mutatja, minden generáció előáll a saját nyelvezetével, új szavakat és kifejezéseket alkotva, hogy jobban megértsék egymást vagy kifejezzék az érzelmeiket. Ezek a kifejezések személyes interakciók és mostanában digitális kapcsolatok révén terjednek el. Bár néhány szleng kifejezés egy adott korosztályra vagy csoportra jellemző, sok mai kifejezés, mint például a „tea,” „flex,” vagy „shade,” korábbi generációkból származik, és gyökerei a fekete és különösen a fekete queer kultúrában vannak.
Ahogy korábban is tapasztalhattuk, a fiatalabb generációk nyelvezetének dekódolása kihívást jelenthet.
Biztosan hallottál már ismeretlen kifejezéseket a gyerekeid szájából, de mit is jelentenek ezek pontosan, és hogyan használják őket a mindennapi beszélgetésekben?
A kamaszok rejtett világa | Amit minden szülőnek tudnia kell, mielőtt túl késő lenne!
Ate
Nem, nem az angol eat ( enni ) ige múlt idejére vonatkozik.
Az „ate” az afrikai-amerikai és LGBTQIA+ közösségekből ered, és a 2000-es években terjedt el. Dicséretként használják, és elismerést, csodálatot vagy megerősítést fejez ki.
„She ate that” azt jelenti, hogy valaki elért valamit, amit mások nehéznek vagy ambiciózusnak tarthatnak, például egy fantasztikus ruhát viselt, tökéletesen összerakott egy TikTok videót vagy egy nehéz mutatványt hajtott végre.
Bussin
Ezzel szemben a „bussin” gyakran az étellel kapcsolatban hangzik el. Pozitív kifejezés, és azt jelenti, hogy valami jó, menő vagy finom. Ez a kifejezés az afrikai-amerikai nyelvjárásból (AAVE) és a fekete közösségekből származik, és a TikTok és Twitter közösségi platformokon keresztül vált népszerűvé az elmúlt években.
Cap/No Cap
Egyszerűen fogalmazva, a „cap” azt jelenti, hogy valaki hazudik vagy túloz, míg a „no cap” azt jelenti, hogy valaki igazat mond. A „cap” az 1980-as évek hip-hop kifejezéséből, a „high capping”-ből ered. A Geto Boys rapper, Willie D, korábban úgy írta le, mint a „high capping” frissített változatát, amely „dicsekvést” jelent. A „cap” és „no cap” kifejezések használata a 2010-es évek közepén kezdett elterjedni a népszerű rap és hip-hop dalokban.
Kawaii, e-girl, grunge fairycore | Képbe hozunk a mai divattal
És akkor felgyorsítva, lerövidítve, fyi
AF – az „as f**k” rövidítése, egy kijelentés hangsúlyozására szolgál (pl. „she’s cool AF”).
BFF – „Örökké legjobb barátok”
Bruh – tesó vagy haver
Cheugy, ejtsd: „chew-gee” – mindenre vonatkozik, ami (a fiatalok számára) menő volt a valamikor a 90-es,2000-es években , de már nem menő. Mondjuk ez például te is lehetsz, ha szeretsz olyan dolgokat, mint pl „The Office” és a „Friends” (Hivatal, Jó barátok) és ezt ki is mutatod.
Dope – Menő vagy félelmetes
Fam – Baráti társaság
Fit – az outfit rövidítése
Ghostingolás – Egy kapcsolat lezárása a kommunikáció megszakításával
Hits Different – Valami, ami „másképp üt”, másképp ér célba, mint általában.
IRL – A való életben, nem online
IYKYK – ha tudod, akkor tudod
Karen – Becsmérlő kifejezés egy kicsinyes középkorú nő leírására, aki goromba és igazságtalan. (Például, ha azt mondják, hogy „micsoda Karen” valakiről, aki visszaadja az italát egy étteremben, mert nincs elég jég benne)
Low-Key – Hozzáadva egy érzéshez vagy vágyhoz, hogy lekicsinyelje azt (pl. „I’m low-key freaking out”).
Preppy – Csúcsminőségű és stílusos, gazdagságra utal. Lehet negatív is, mint a konformista, „Preppy Nation”
Squad – Baráti társaság, akik rendszeresen együtt lógnak, ironikusan használják
Sleep On – Tudatlan lenni valamiről vagy valakinek az értékéről
Snatched – jól néz ki, tökéletes vagy divatos
Squad – Baráti társaság, akik rendszeresen együtt lógnak, ironikusan használják
TBH – Őszintén szólva
Yassify – drámai átalakítás, vagy több szépségszűrő alkalmazása egy képen, amíg a személy teljesen felismerhetetlenné válik
YOLO – „You Only Live Once” (gyakran ironikusan használják)
Van 18+-os is
Persze igazából nem az, mert ugye, jócskán 18 év alattiak használják ezeket a kifejezéseket.
Body Count: Azon emberek száma, akikkel valaki lefeküdt.
Gyat – Nagy fenék
Molly – Ecstasy (MDMA), veszélyes partidrog
Netflix and chill – Csak ürügyként szolgál arra, hogy meghívjanak valakit egy kis hancúrozásra (vagy talán még többre)
Smash – Alkalmi szex
Ahogy világunk egyre inkább a digitális térbe tolódik, a fiatalabb generációk folyamatosan új szlenget és terminológiát alkotnak. Az ő „titkos kódjuk” megértése nemcsak vicces, de hasznos is lehet a szülőknek, tanároknak és gondozóknak. Segít abban, hogy lépést tartsunk velük és ne érezzük magunkat totálisan „boomer”-nek. Szóval, ha legközelebb a gyereked azt mondja, hogy „slay„, ne gondolj azonnal valami középkori lovagi csatára, mert lehet, hogy csak dicsérni akart!
Bordás Andrea
Minimag főszerkesztő