Ismerős a helyzet? A kisbabád nem hajlandó aludni, vagy a kisgyermeked éjszaka többször is felébred és nem tud visszaaludni? Biztosan te is hallottál már nem egy jó szándékú tanácsot a Facebookon, ismerősöktől, rokonoktól, sőt, talán még Redditen is. De vajon melyik tanács a helyes, és melyik csak mítosz?
Dr. Harvey Karp amerikai gyerekorvos alaposan megvizsgálta a kisgyerekek alvásával kapcsolatos elterjedt tanácsokat, és arra jutott, hogy sokan tévhitben élnek.
Ebben a cikkben 6 gyakori állítást veszünk górcső alá a babák és kisgyermekek alvását illetően, és megnézzük, hogy igazak-e vagy hamisak.
1. Normális, hogy a kisgyerekek egyedül alszanak
Tévhit – Sok szülő meglepődve hallja, hogy az idősebb kisgyermekek kevésbé akarnak egyedül aludni, mint az egész picik. 3 évesen a gyermekek 22%-a nem szeretne egyedül aludni; 4 évesen 38%-uk, legalább hetente egyszer a szüleivel egy ágyban szeretne aludni. És még az óvodások 10-15%-a sem alszik rendszeresen egyedül. Sok kultúrában ezért teljesen normális, hogy a gyerekek évekig megosztják ágyukat a családdal.
2. Ha kicsit nagyobb lesz, már át fogja aludni az éjszakát
Mítosz – Videós tanulmányok azt mutatják, hogy a kisgyermekek éjszaka többször is felébrednek könnyű alvásukból. De nem minden szülő veszi ezt észre, mert gyakran maguktól visszaalszanak, hang nélkül.
3. A kisgyermekeknek kevesebb alvásra van szükségük, mint a csecsemőknek
Tény: A kisgyermekek kevesebbet alszanak napközben, de körülbelül öt éves korukig még legalább napi 11-12 óra alvásra van szükségük. Négy és tizenkét éves kor között egy egész picit csökken az alvásigényük: napi 11 óráról 10 órára.
4. A kisgyermekeknek gyorsan meg kell szabadulniuk a cumijuktól
Tévhit – A cumi növelheti gyermeke önbizalmát éjszaka. Ezenkívül sok kisgyermeknek erős genetikai hajlama van a szopásra. Ebben az esetben a cumi jobb lehet, mint a hüvelykujj, ami gyakrabban vezet fogszabályozási problémákhoz, és nehezebb leszerelni.
Itt írtunk róla bővebben:
Cumikról és cumizásról: miben segít, és mire figyeljünk
5. A kisgyermek alvási viselkedése hatással van tanulási képességére és egészségére
Tény – Különféle tanulmányok azt mutatják, hogy a kevesebb alvás hatással van gyermeked agyi fejlődésére. A korai gyermekkorban éjszakánként egy óra alvásmegvonás is hatással lehet a későbbi tanulásra. Kanadai kutatók azt is megállapították, hogy azok a kisgyermekek és óvodások, akik napi 10 óránál kevesebbet alszanak, kétszer nagyobb eséllyel lesznek túlsúlyosak, hiperaktívak és rosszabbul teljesítenek a kognitív teszteken.
6. A gyerekek tuti elalszanak, ha fáradtak
Tévhit – A legtöbb gyerek elalszik, amikor kimerült, de néhány kisgyermek valóban aktívabbá válik, és elkezd turbó fokozatra kapcsolni. Ha erre nem figyelsz, a dolgok nagyon hamar eszkalálódhatnak: minél jobban elfárad, annál nehezebben fog tudni elaludni, és egyre gyakrabban ébredhet fel éjszaka.
7. Az éjszakai lámpa káros a baba szemére
Mítosz – 1999-ben egy tanulmány azt sugallta, hogy az éjszakai lámpa rövidlátást okozhat. Ezt később két másik tanulmány is cáfolta. Így nyugodt szívvel égve hagyhatod az éjszakai lámpát gyermeked szobájában. Nemcsak a szülők számára hasznos, hogy jobban lássák, minden rendben van-e, hanem biztonságos érzést ad a gyerekeknek, amikor éjszaka felébrednek, és látják, hol vannak.
Úgy látod fél a sötétben a csemete?
Fél a sötétben a gyermeked? | Minimag éjjeli lámpa mustra
Vegyél egy nagy levegőt, és fújd ki: nem vagy egyedül
Ahogy láttuk, sok olyan dolog van a kisgyermekek alvásával kapcsolatban, amik tévhitnek bizonyulnak. Lehet, hogy te is magadra vetted már ezeket a tanácsokat, és még az is felmerült benned, hogy valamit rosszul csinálsz. Pedig a legtöbb szülő a legjobb szándékkal teszi, amit tehet.
Néhány tipp a nyugodtabb éjszakákért:
Legyen következetes alvási rutin: Ez segít a beállítani az alvás-ébrenlét ritmusát.
Teremts nyugodt altató atmoszférát: Fürdőzés, mesekönyvolvasás, halk zene – ezek mind segíthetnek a lecsendesítésben.
Figyelj a fáradtságjelekre: Ne várd meg, amíg a gyermeked túlfáradttá válik.
Legyél türelmes: Az alvási szokások kialakítása időbe telik.
A lényeg, hogy bízz a megérzéseidben és próbáld megtalálni azt a módszert, ami a te gyermekednek a legjobban beválik. Ne stresszelj azon, hogy mit csinálnak más szülők, hiszen minden gyerek egyedi.
Bordás Andrea
Főszerkesztő