Tanítsd meg nekik (vagy hagyd, hogy ők tanítsanak téged!)
Elgondolkodtál már azon, hogy a gyerekek talán jobban értik a jelen pillanat varázsát, mint mi, felnőttek?
Egy séta az óvodába velük nemcsak lassabb, hanem sokkal gazdagabb élmény is lehet – mert észrevesznek minden apró részletet, amit mi talán figyelmen kívül hagynánk.
A mindfulness nemcsak a felnőttek kiváltsága, hanem a gyerekek számára is remek eszköz lehet, hogy könnyebben kapcsolódjanak önmagukhoz és a környezetükhöz. Ebben a cikkben Obreczán Brigitta, mindfulness szakértőnk, gyakorlati tippeket ad ahhoz, hogyan vezessük be a gyerekeket (és magunkat!) a mindfulness világába, hogy közösen élhessük meg a pillanat nyugalmát.
Ismerd meg a szerzőt
Obreczán Brigitta
Sokéves marketing és management pozícióimnak köszönhetően természetes könnyedséggel gondolkodom összefüggésekben, rendszerekben és megtanultam tartani a kereteket. Vezetőként amikor állandóan kérdésekkel fárasztottam a csapatomat, még nem tudtam, hogy coaching szemléletben működöm. Később, már anyaként, tudatosan léptem erre az útra, hogy professzionális módon, eszközökkel tudjak támogatni (leendő) anyákat és apákat, gyerekeket és kamaszokat. Hiszen, ha a család bármely tagja kezd jobban lenni, úgy a többieknek is sokkal könnyebb jól lenni.
Szóval… Hogy vagy?
Itt megtalálsz: https://obreczanbrigitta.com
Majd ha nagy leszel. Ez ilyen felnőtt dolog. Lehet, hogy te is mondtál már hasonlót a gyerekednek. Tanítsd meg a kicsiknek is a pillanat varázsát! Vagy… hagyd, hogy ő tanítsa meg neked!
Miért fontos a mindfulness a gyerekek életében?
Az megvan, hogy kétszer annyi idő elérni az óvodáig gyerekkel, mint egyedül? Nem, nem azért meg kicsi a lába és lassú. Sokkal gyorsabban fut, mint én, ha épp futni akar. Azért tart olyan sokáig, mert megnézünk minden levelet, a bogarat az út szélén, a pocsolyákba bele kell ugrálni, a csigát át kell tenni a másik oldalra, nehogy rálépjenek… és még csak a kapuban állunk.
Amikor a kisautóival játszik, te kérdezel valamit és nem válaszol, huszonkétszer nem válaszol, akkor (vagy vidd el hallásvizsgálatra, vagy) lehet, hogy annyira benne van a sztoriban, hogy tényleg nem is hallja, amit mondasz. Amikor babázik, akkor babázik, nem azon agyal, hogy 3 órával korábban hogy beszélt vele a főnöke (aka: óvó néni). A gyerekek még ösztönösen jelen vannak a pillanatban.
A mindennapi rohanásban és a technológiával átitatott világban viszont nekik is szükségük lehet egy kis segítségre, hogy hogyan figyeljenek magukra és a környezetükre.
Csak meg kell erősítenünk bennük a képességet, ami már (még) amúgy is bennük van.
Őket is éri stressz ovis vagy iskolai ügyek, baráti kapcsolatok vagy családi problémák miatt. A mindfulness segíthet felismerni, megérteni és kezelni az érzéseiket. Sőt, a koncentrációt is segíti, meg az alvást és növelheti az önbizalmat is.
Hogyan segít a mindfulness a gyerekeknek?
A közös mindfulness játékok nem csak neki, de neked is jót tesznek, és a kettőtök kapcsolatára is csodás hatása lesz.
- Lufi: Képzeld el, hogy egy lufi van a pocakodban. Belégzéskor felfújódik, kilégzéskor leereszt. Ez a legegyszerűbb módja annak, hogy a légzésre koncentráljon, és természetes módon megnyugodjon.
- Séta: Menjetek ki a természetbe, figyeljétek meg, és kérdezz (mit lát, mit hall, milyen illatokat érez): „Hallod a madarakat? Érzed a fű illatát?” A gyerekek ösztönösen szeretnek a természetben lenni és a megfigyelés által könnyebben összekapcsolódnak a környezetükkel.
- Evés: Kicsit lassítsatok le. Ne akkor kezdj bele, amikor épp késésben vagytok reggel. Kérd meg, hogy figyelje meg, milyen színű és illatú az étel, milyen állagú, hogyan változik az íze minden falatnál. Ez fejleszti a figyelmet és még az étkezés élvezetét növeli.
- Kreatívkodás: Rajzolás, festés, gyurmázás, színezés, ragasztás, vagdosás… A kreatív tevékenységekkel a gyerekek (és a felnőttek is) azonnal belemerülnek a jelenbe. Beszélgessetek és kérd meg, hogy mesélje el, mit érez alkotás közben.
A gyerekek természetes kíváncsisággal közelítik meg a világot, csak meg kell mutatnunk nekik, hogyan figyelhetnek egy kicsit tudatosabban.
És ne feledd! Minden gyerek más. Van amelyik rajzolni szeret, a másik az erdőben rohangálni. Mindegyiknél más működik. Sőt, ez a felnőttekre is ugyanúgy igaz….