Focaccia képbehozó
A focaccia Olaszországban szinte minden régióban másképp készül. Liguriában például nagyon vékonyra nyújtják, míg Pugliában vastagabb, gazdagon megpakolva olajbogyóval és paradicsommal. A lényeg azonban mindenhol ugyanaz: a tészta belseje puha, a külseje pedig ropogós. Az olaszok egyszerűen imádják, és nem csoda, hogy a világ minden táján népszerűvé vált.
Ahogy látod a Focaccia az olasz konyha egyik közkedvelt előétele.
Gluténmentes verzióban azonban sajnos alig elérhető, így ezt a receptet azok számára írom, akik szeretnek kísérletezni a konyhában és az egészségesebb táplálkozás érdekében, szívesen próbálnak ki új ízeket adalékanyag mentesen.
Jöjjön a recept
Összetevők:
- Gluténmentes kenyérliszt keverék 250 g
- Szárazélesztő 10 g
- Cukor 5 g
- Langyos víz 205 g
- Olívaolaj 8 g
- Rozmaring 3 szál
- Kakukkfű 4-5 szál
- Olívabogyó 10-15 szem
- Aszalt paradicsom 50 g
- Baby paraj 50 g
Elkészítés
A sütőt alsó-felső sütési módozatban 50 fokra előmelegítjük és egy tepsit vagy fém lábast 2-2.5 deci vízzel az aljába teszünk. Ez a sütés végéig bent marad. A keverőtálba először a száraz hozzávalókat tegyük, majd az olívaolajat. Indítsuk el a keverőlapátot és folyamatos keverés mellett öntsük hozzá a langyos vizet. 5-8 perc alatt közepes sebességgel kidagasztjuk. A tésztát kevés olajjal bekent sütőpapírral bélelt tepsibe pár mozdulattal gyúrjuk át, majd nyújtsuk kb. 20 x 30 cm-es téglalap formára.
Az ujjunkkal nyomjunk mély lyukakat a tésztába. Felváltva tegyünk bele rozmaringot, kakukkfüvet, oregánót, olívabogyót és aszalt paradicsomot, spenótot, majd olívaolajjal vékonyan csorgassuk meg mindenhol a tészta tetejét.
Az 50 fokra előmelegített sütőben kelesszük 60 percig.
Majd 200 fok alsó-felső sütési módra tekerjük a szabályzót és onnantól, hogy ezt a hőfokot elérte, 20-25 perc alatt süssük készre.
A sütőből kivéve csorgassuk meg újra egy kevés olivával és helyezzük rácsra, így könnyebben tud hűlni.
A SZERZŐ
Vári Adrienn.
Születésem óta cöliákiás vagyok (ismertebb nevén glutén allergiás), de a pontos diagnózist csak 18 éves koromban kaptam meg.
Azóta szigorúan követem a gluténmentes diétát és kísérletezem alternatív receptekkel, finomabb, ízesebb megoldásokkal. Ugyan nálam nem ismert a glutén- és zeller allergián kívül más allergia, a tudatosabb táplálkozás érdekében kerülök sok egyéb intoleranciát okozó adalékanyagot is.
Két gyermek édesanyjaként, ma már a betegségemre áldásként tekintek és hiszem, hogy azért kaptam, hogy a gyerekeim számára is egy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb táplálkozást biztosítsak. Misszióm, hogy ezt az életérzést sikeresen átadjam másoknak is, ezért 2021-ben egy régi és sokat újragondolt álmomat váltottam valóra a GasztroÉn Főző Stúdió megnyitásakor. Receptjeimmel próbálom közelebb hozni a mentes élet nyújtotta szabadságérzetet azok számára is, akik épp életmódváltásban vagy tudatosabb étkezési szokások kialakításában vannak.
Itt is megtalálsz: