Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Inspiráló nők: dr. Hugonnai Vilma

hugonnai vilma
KARÁCSONYI MINIMAG BANNER
Mindig is lenyűgöztek azok a nők, akik képesek voltak szembemenni a kor elvárásaival, és a saját útjukat járva átalakították a világot. De vajon miért ismerünk közülük olyan keveset? Az új cikksorozatunkban Obreczán Brigitta, a Minimag állandó szerzője, olyan inspiráló nőket mutat be, akik nemcsak a saját korukat előzték meg, de mindannyiunk számára példát állítanak kitartásból, bátorságból és merészségből. A legújabb főhősünk dr. Hugonnai Vilma, az első magyar orvosnő, aki nem hagyta, hogy a korlátok és az előítéletek útjába álljanak álmainak. Készülj fel egy izgalmas időutazásra!  

Családfám kutatása közben különös fogalmakkal találkoztam a 19. század végi Magyarországon: férjehagyott nő, vadházasság, ágyasság. Hű, micsoda botrányosnak hangzó kifejezések! És nem csak a hangzásuk az, valóban botrányt is keltettek.

A 19. század végén a nők élete leginkább a házasság körül forgott. Tanulás, karrier… elképzelhetetlen volt. A nők számára. Női egyenjogúságról még szó sem volt! Pláne egy olyan férfiak uralta szakmában, mint az orvostudomány. Hugonnai Vilma viszont orvosi könyveket olvasott, sőt, gyógyítgatni kezdte a környékbelieket. Mivel a felsőoktatás nem volt elérhető a nők számára, így Svájcba költözött (ahol meg igen), és hihetetlen kitartással, borzasztó anyagi nehézségek között, megszerezte diplomáját 1879-ben

Ő lett az első magyar orvosnő. 

Habár állást ajánlottak neki Svájcban, ő itthon akart gyógyítani. Hazatért, de persze diplomáját itthon nem ismerték el (nem is értem mire számított). Kényszerűségből bábaként kezdett dolgozni, és harcolt, hogy hivatalosan is elismert orvosként praktizálhasson. Több mint egy évtizednyi küzdelem után, 1897-ben, ötvenévesen hivatalosan is orvossá avatták.

Hugonnai Vilma c 1890
Hugonnai Vilma c 1890 Wikipedia

De ne szaladjunk ennyire előre! Ugyanis Hugonnai Vilma ambícióját és karrierjét ellenezte a férje. Úgyhogy elvált tőle. 1884-ben. 

Magyarországon csak 11 évvel később, 1895-ben vezették be a polgári házasságot. És a polgári válást. Addig hát az egyházzal lehetett intézni az ilyen apró-cseprő ügyeket… Ha a nő hagyta el a férjét, az még sokkal ritkábbnak és szokatlanabbnak számított, még nagyobb botrányt és társadalmi megvetést váltott ki. A társadalom stigmatizálta azokat a nőket, akik úgy döntöttek, hogy felbontják a házasságukat, így inkább elviselték a boldogtalan (vagy bántalmazó) házasságot, hogy elkerüljék a szégyent és az elszigeteltséget. És azt se felejtsük el, hogy munkalehetőségeik, vagy egyszerűen jogaik se nagyon voltak. 

Városligeti körönd 1896 Jogok: FSZEK

Hugonnai Vilma nem elég, hogy tanult, külföldre költözött, diplomát szerzett, beltrollkodta magát a férfiak uralta orvosi szakmába, de még el is vált! Kiállt az orvosi pályafutása, a nők önállósága és szabad választási joga mellett. Is. Kimaxolta a botrányos kifejezést. 

dr. Hugonnai Vilma (1847-1922), az első magyar orvosnő, 1897 (Fotó: Semmelweis Orvostörténeti Múzeum)

Kérdés még, hogy miért inspiráló nő Hugonnai Vilma?

  1. Kitartás. Többszörösen szembement a kor társadalmi elvárásaival és a női szerepekkel. Az orvosi pálya iránti szenvedélye és eltökéltsége minden akadályon átlendítette, és sosem adta fel a célját, hogy orvossá válhasson.
  2. Küzdelem egy fontos ügyért. Az, hogy első magyar nőként szerzett orvosi diplomát, és azért küzdött, hogy ezt Magyarországon is elismerjék, jelentős lépés volt a nők jogainak és lehetőségeinek kiterjesztése felé. Bebizonyította, hogy a nők is képesek helytállni a férfiak által dominált szakmákban. Nem csak a saját álmait valósította meg, hanem utat nyitott a következő generációknak is.
  3. Bátorság. Nem félt radikális döntéseket hozni, mint a külföldre költözés, vagy a válás, egy olyan korban amikor ez társadalmilag elfogadhatatlan volt. Kiállt magáért és a saját útjáért, még úgy is, hogy ez szembement a társadalmi normákkal.
  4. Reziliencia és elhivatottság. Amikor karrierje nem az ő elképzelései szerint alakult, hiszen orvosként nem dolgozhatott és kénytelen volt bábaként tevékenykedni, akkor újratervezett és úgy segített a nők és gyermekek egészségügyi ellátásában. 

A SZERZŐ

Obreczán Brigitta Life, fjúsági és mindfulness coach, marketing szakember

Szia! Hogy vagy?

Az illedelmes, kötelező, réglátott ismerőssel hipermarketben összefutós hogy-vagy kérdésre gondoltál, ugye? “Köszi, megvagyok, és te?” “Köszi, minden oké.”

Oké, de tényleg, hogy vagy? Mély levegő, kifúj. Aktív figyelemmel, teljes lényemmel csak rád figyelek, hallgatlak és kérdezek. Higgadtan és szelíden, nyitottan és elfogadóan, empatikusan és motiválóan, felszabadítóan és könnyed módon. 

Sokéves marketing és management pozícióimnak köszönhetően természetes könnyedséggel gondolkodom összefüggésekben, rendszerekben és megtanultam tartani a kereteket. Vezetőként amikor állandóan kérdésekkel fárasztottam a csapatomat, még nem tudtam, hogy coaching szemléletben működöm. Később, már anyaként, tudatosan léptem erre az útra, hogy professzionális módon, eszközökkel tudjak támogatni (leendő) anyákat és apákat, gyerekeket és kamaszokat. Hiszen, ha a család bármely tagja kezd jobban lenni, úgy a többieknek is sokkal könnyebb jól lenni. 

Szóval… Hogy vagy?

Itt megtalálsz: https://obreczanbrigitta.com

Ez is érdekelhet

További cikkei

GYERE NÉZELŐDNI

Ajándék ötletek, letölthető Mikulás levél, Adventi naptár, csillámporos unikornispuki ..ja az nincs benne. Minimag Karácsonyi Különszám csak nektek, csak most.