Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Miért a Mikulás hozza az ajándékokat, és nem egy sarki róka?

Miért éppen a Mikulás hozza az ajándékokat?
KARÁCSONYI MINIMAG BANNER
A kérdés, amit minden szülő legalább egyszer feltesz magának, miközben épp a gyerekek csizmáját tisztogatja december 5-én este: miért épp egy fehér szakállas öregúr felelős az ajándékosztásért? Miért nem mondjuk egy sarki róka vagy egy varázslatos pingvin? Nézzük meg, hogyan vált a Mikulás az ajándékosztás hivatalos nagykövetévé – és közben fedezzük fel, hogy máshol kinek jutott ez a kényes, de irigylésre méltó szerep!”

Az egész Szent Miklóssal kezdődött

Kezdjük az alapoknál: Szent Miklós, a 4. században élt püspök, egy kis-ázsiai városkában (mai Törökország) dolgozott azon, hogy jó tetteivel szebbé tegye az emberek életét. Híres volt arról, hogy titokban segített a rászorulókon, például aranyérméket csempészett a szegény családok cipőjébe – ugye ismerős?

 

Szent Miklós mozaik, Nikolaikirche, Villach, Ausztria wikipedia
A történet évszázadokon átívelt, és Szent Miklós legendája végül Európa-szerte elterjedt. Az ajándékozó püspök képe azonban időközben nagy változásokon ment át. Az évek során vörös köpenyt és szánkót kapott, és végül az Északi-sarkra költöztették – valószínűleg az ingatlanárak miatt.
 

Miért pont a Mikulás?

De miért nem egy sarki róka vagy egy manó? Azért, mert a Mikulás figurája képes volt alkalmazkodni az idők változásaihoz, miközben megőrizte az ajándékozás örömét. Sőt, őt még a reklámipar is támogatta: a 20. században a Coca-Cola cég piros ruhás, mosolygós Mikulása egy egész generáció fejében rögzült. A sarki rókák PR-csapata sajnos nem volt ilyen hatékony.
 
Mikulás coca cola

Kitekintés más kultúrákra

Nem mindenhol Mikulás osztogatja az ajándékokat! Nézzünk néhány alternatívát:
 
  • Hollandia: Itt Sinterklaas hozza az ajándékokat, akit fekete ruhás segítője, Zwarte Piet kísér. Az ő szánkó helyett hajón érkezik, mert Hollandiában így szokás.
  • Olaszország: Befana, a kedves boszorkány, január 6-án látogatja meg a gyerekeket, és édességet hoz. (Igen, boszorkány. Képzeld el, ha nálunk egy boszorkány kopogtatna az ajtón édességekkel…)
     
  • Japán: Ott a karácsony nem vallási ünnep, hanem inkább romantikus alkalom, ahol a KFC-nél eltöltött vacsora számít a csúcspontnak.
     
Ezek az alternatívák csak tovább erősítik a Mikulás pozícióját mint az ajándékozás univerzális ikonja.

Ez is érdekelhet

Miért szeretjük a Mikulást?

Mert egyszerű, érthető, és képes összekötni a családokat. A gyerekek izgatottan várják, hogy mi kerül a csizmájukba (hála a Miniart.hu választékának, idén sem kell ötletért kapkodni), a szülők pedig kicsit visszacsöppennek a saját gyerekkoruk emlékei közé.

Játékajánló: Mit hozhat idén a Mikulás?

Ha már elmerültünk a Mikulás történetében, nézzünk néhány tippet, amivel feldobhatjuk az ünnepi készülődést vagyis a csizmákat:
 
mikulás ajándék tippek

Ez is érdekelhet

Összegzés

Bárhogyan is nézzük, a Mikulás az ajándékozás szimbóluma lett, akit nem érdemes leváltani – még egy sarki rókára sem. Az évnek ebben az időszakában talán az a legfontosabb, hogy kicsik és nagyok egyaránt átélhessék az ajándékozás örömét, miközben elmerülnek a karácsony varázslatos világában.
 
Picture of Bordás Andrea

Bordás Andrea

Minimag fő Mikulás szakértő

További cikkei

GYERE NÉZELŐDNI

Ajándék ötletek, letölthető Mikulás levél, Adventi naptár, csillámporos unikornispuki ..ja az nincs benne. Minimag Karácsonyi Különszám csak nektek, csak most.