Gerencsérné Fazekas Márti
Ismerd meg a szerzőt
Gerencsérné Fazekas Márti
vegán életmód tanácsadó, egészség inspirátor vagyok, szenvedélyem az egészséges, fenntartható vegán életmód népszerűsítése és támogatása.
A vegánság egy egészségügyi kihívás kapcsán került be az életembe és teljesen megváltoztatta azt. Ez a tapasztalat indított el aztán arra az útra, hogy segítsek másoknak is változtatni az életükön.
Mivel magam is elfoglalt háziasszony vagyok, ráadásul a családom tagjai nem vegánok, így kiemelten fontos számomra, hogy könnyen beszerezhető összetevőkből és lehetőleg kevés munkával készüljenek el a zöldségekből készült ételek.
Bátorítalak arra, hogy próbáld ki a recepteket az egészségesebb élet felé haladva.
„Itt van az ősz, itt van újra…”
„…S szép, mint mindig, énnekem”
Miért is?
Mert elkezdődik a napfényes nyár ízeinek, színeinek és illatainak elraktározása a borúsabb, szürkébb téli napokra. Ez a termények betakarításnak időszaka, így most olyan recepteket hoztam, amelyekkel üvegbe, dobozba zárhatjuk a nyarat. Az egyik kedvencem, melyet ilyenkor érdemes készíteni, az az olasz sült paradicsomszósz, a sugo. Ezt a zöldségekkel gazdagított szószt, aztán tésztához keverve már kész is a laktató és főleg gyors ebéd vagy vacsora. A másik hatalmas nagy előnye, hogy kevés munka ráfordításával készül.Minimális erőfeszítés, maximális élvezet.
Ez az olaszok egyik mottója, ha a főzésről van szó. Mondjuk az enyém is. A másik a sós – karamellás fügelekvár, mi hihetetlenül gazdag ízvilágot képvisel. Palacsintába, kalácsra, gofrira kenve új szintre emeli a reggeliket vagy desszerteket. A harmadik pedig inkább javaslat, mint recept, mégpedig a sült padlizsán eltétele a fagyasztóba, ami alapja lehet számos padlizsánkrémnek. Úgyis mint az erdélyi padlizsánkrém, az izraeli padlizsánkrém a babaganush, de akár a balkáni eredetű az ajvár. Tudom, hogy mostmár egész évben kapható a szupermarketekben a padlizsán de az őszi, szabad földön, a nap által érleleve termesztettnek a legjobb az íze. Lássuk is a recepteket, melyek kipróbálásához kedvet és lendületet kívánok.Ez is érdekelhet
Vegán Grillparti: 3 recept, amit ki kell próbálnod!
Berobbant a nyár, és vele együtt a grillszezon is! Gerencsérné Fazekas Márti, a mi vegán gurunk, most három ellenállhatatlan recepttel készült nektek, amikkel garantáltan lenyűgözhetitek
Klasszikus Paradicsomszósz (Sugo di Pomodoro) 4 adag
1 kg paradicsom nagyobb darabokra vágva
- 2 evőkanál extra szűz olívaolaj
- 1 nagy fej vöröshagyma, nagyobb darabokra vágva
- 4-6 gerezd fokhagyma, egészben, a héját is rajta hagyva
- 1 teáskanál cukor (opcionális, ha a paradicsom savanykás)
- Só és frissen őrölt fekete bors ízlés szerint
- 1 teáskanál szárított bazsalikom
- 1 teáskanál oregánó
- 1 babérlevél (opcionális)
Elkészítés:
A darabolt paradicsomot, hagymát, fokhagymát egy nap tepsibe tesszük, rászórjuk a fűszereket, cukrot, meglocsoljuk az olívaolajjal
180 fokos sütőben kb 1 – 1,5 órát sütjük. A sütési idő attól is függ, hogy mekkora darabokra vágtuk fel a hozzávalókat. Az alap akkor jó, ha már a hagyma karamellizálódott, megbarnult, a paradicsom összeesett.
A sütőből kivéve, hagyjuk egy kicsit hűlni, majd a paradicsom héjakat szedegessük ki még a tepsiből. A fokhagyma belsejét is nyomjuk ki a gerezd héjából. Ha ezzel kész vagyunk egy turmixgépbe kanalazzuk a zöldségeket és a paradicsom levét is. Leturmixolás után kóstoljuk meg és ha kell sózzuk utána a szószt.
És már tálalhatjuk is a tésztához.
Tápanyagértékek 1 adag (kb. 150 g) paradicsomszószra:
Kalória: kb. 80 kcal
Fehérje: kb. 1,5 g
Zsír: kb. 3,5 g
Telített zsír: kb. 0,5 g
Szénhidrát: kb. 10 g
Ebből cukor: kb. 6 g
Rost: kb. 2 g
Sós – karamellás fügelekvár
Hozzávalók:
- 1,5 kg érett füge
- 20 dkg kristálycukor
- 1 kiskanál só, bátrabbaknak 2 kiskanál
- 1 csomag 4:1-ben lekvár készítő fix
- kb 1,5 dl víz
Elkészítés:
A fügéket alaposan megmossuk, szárukat, ha van eltávolítjuk és hüvelykujj körömnyi darabokra vágjuk. Ha kész rászórjuk a fixálót, és összekeverjük a gyümölccsel.
Egy nagy lábosba tesszük a 20 dkg kristálycukrot és elkezdjük karamellizálni. Nem szabad keverni, esetleg csak rázogassuk az edényt. Erre a részre nagyon oda kell figyelni, mert a 20 dkg cukor vastagon lesz a lábasunk alján.
Az alsó rész már barnulni kezd, míg a felső cukorréteg még meg sem indult.
Tehát, amikor azt látjuk, hogy a cukor alsó része már sötétbarna akkor beleborítjuk a feldarabolt fügét. A vizet is hozzáöntjük, hogy a karamellnek legyen mibe feloldódnia. A lábos aljáról kapargassuk fel az esetleg odaragadt karamellt.
Lassú tűzön, gyakran kevergetve főzzük, kb. 40 – 50 percig.
Amíg elkészül forró vízzel töltsünk meg 4 közepes befőttesüveget és mikróban maximális fokozaton forgassuk 3-4 percig. Ezzel sterilizáljuk az üvegeket.
Amikor a lekvárunk elkészült, ezt onnan tudjuk, hogy a fügedarabok fakanállal szétnyomhatók az edény falán, akkor beletesszük a kiskanál sót. Jól elkeverjük.
Ekkor kóstoljuk meg, hogy érezzük-e utóízként a pici sósságot. Ha nem, akkor csipetenként adagoljunk bele további sót.
Kóstolás, adagolás, kóstolás, adagolás, hogy a saját ízlésünkhöz igazítsuk.
Nem kell sósnak lennie, csak olyan sós érzetűnek, hiszen desszerthez készítjük.
Ha megfelelő ízűnek nyilvánítjuk akkor a forró üvegekbe töltjük, celofánnal és a kupakkal lezárjuk. A lezárt üvegeket a kupakjukra állítjuk, és 5-6 percig így hagyjuk, hogy a kupakok is fertőtlenítődjenek a forró lekvártól.
Már csak a száraz dunszt van hátra.
A forró üvegeket egyesével újságpapírba csomagoljuk és egy takaróból fészket készítünk, majd jó vastagon betakarjuk az üvegeket. 24 óra múlva kivesszük és már mehetnek is a kamrapolcra.
Padlizsán sütése a fagyasztóba eltevéshez
Hozzávalók:
- 2 kg padlizsán, lehetőleg egyforma nagyságúak
Elkészítés
A padlizsánokat megmossuk, egy hegyes késsel 4-5 helyen megszurkáljuk és egy nagy méretű tepsibe tesszük.
A sütőt 200 fokra kapcsoljuk légkeverésre és addig sütjük a padlizsánokat, amíg mindenhol meg nem puhulnak.
Fontos, hogy a zöldség végénél is ellenőrizzük a puhultságot, mert ott puhul a legnehezebben.
Ez kb. fél órát fog igénybe venni, de a sütési idő a padlizsánok méretétől függ.
Ha megpuhultak, akkor egy nagy tálba kiszedjük és még forrón folpackkal letakarjuk a tálat.
Én egy tiszta nejlon zacskót húzok a tál szájára. A lényeg, hogy a saját gőzében puhuljon még egy kicsit.
Ha kihűltek a padlizsánok, akkor egy deszkán egyesével félbevágjuk és a belsejét egy evőkanál segítségével egy tálba kikaparjuk.
A másik módszer, hogy a száránál megfogva felemeljük és a szár résznél megcsípve lehúzzuk a héját. Amikor mindenhonnan lehúztuk a héjat, egy kés segítségével levágjuk a padlizsán húsát a szárról.
Az eredmény ugyan az, a tálban ott marad a megtisztított, puha padlizsán. Adagokra osztjuk és dobozba rakva eltesszük télire a fagyasztóba. Én 2 padlizsánt teszek 1 adagba.
Jó étvágyat kívánunk:)!
Vegán finomságok az egész családnak
Hogyan lett a kihívásból szenvedély? Ismerkedj meg legújabb gasztro rovat szerzőnk, Gerencsérné Fazekas Márti világával! Üdvözlünk a Minimag gasztro rovatában, ahol most egy különleges szerzőt,
Útmutató a tökéletes piknikhez: finom szendvicsek és hasznos tippek
A jó idővel együtt megjött a mi kedvünk is, hogy egyre több időt töltsünk a szabadban. A piknikezés kiváló lehetőség arra, hogy a természetben élvezzük
Készítsd el életed sós karamellkrémjét ( dulche de leche) – ünnepi finomság
Számomra az egyik legnagyobb öröm étkezés során, amikor az édes és a sós íz találkozik, és mindezt harmóniában, egymást kiegészítve teszik. Valóban, olyan ez, mint