Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy megnézhettem Lakos Nóra legújabb filmjét, a Véletlenül írtam egy könyvet és azért is szerencsés vagyok mert totál szerelmes lettem az egészbe, úgy ahogy van, Á-tól Z-ig megvett engem a film: a szereplők, a történet, a helyszín és persze a zene.
Lakos Nóra rendezésében már a Hab is különleges helyet foglalt el a szívemben, a Tóth János szitkom pedig alap minden Mucsi Zoltán fannak.
Vissza a véletlenekhez. Véletlenül a film 10. percében kb. leesett, hogy itt a Bauhaus is helyett kapott. Jó, ha őszinte akarok lenni, akkor már a piros-kék kombó is nagyon feltűnő volt, de, amikor Nina megvette a füzetet, amibe írni fog és a hozzá való LEUCHTTURM1917 Bauhaus kiadású tollat, akkor már biztos voltam benne.
Egy ilyen kék-piros kombó toll volt, amit egyébként tényleg az 1920-as évek dizájnja ihletett. A lényegre redukált, a magas funkcionalitás megőrzése mellett a Bauhaus-elvek és ötletek vezérelték a tervezésnél a Leuchtturm1917 -et. A színezés Piet Mondrian kontrasztos képkompozícióit követi.
Bauhaus képbehozó
A Bauhaus egy németországi művészeti és designiskola volt, amely 1919 és 1933 között működött, és hatalmas hatást gyakorolt a modern művészetre és építészetre. A Bauhaus mozgalom középpontjában a funkcionalizmus, az egyszerűség és a geometriai formák álltak, célja pedig az volt, hogy a művészetet és a kézművességet egyesítse, és mindenki számára elérhetővé tegye.
Wassily Kandinsky, a Bauhaus festője és tanára így foglalta össze: „Minden egy pontból indul ki.” Ez az idézet hangsúlyozza, hogy a kreatív szellem mindig kézzel veti papírra az ötleteit, egy ponttal kezdve. A gondolat és a papír első érintkezési pontja – döntő pillanat.
A film utáni beszélgetésben egyébként Lakos Nóra külön kiemelte, hogy mennyire fontos volt számára a Bauhaus stílus mind a ruhák, mind az épületek mind a színek választása során.
Egy film, ami a család összes tagjának szól
Tényleg így van, még a nagyit is vigyétek el rá, mert neki is való. Egy hangyányit idillikus, de minden pillanatban meg fog pendíteni valamilyen érzelmi húrt, ebben biztos vagyok,
Én például imádtam azt a jelenetet, amikor Nina édesapja (Mátray László) és Detti (Rujder Vivien) búcsúzkodnak, és 3 zsepit „fogyasztottam” el a videós jelenetnél. Direkt nem spoilerezek.
Ne csak nézzétek, beszéljetek róla
Nem lesz nehéz ígérem: gyakorlatilag napokig elegendő beszélgetés muníciót tartalmaz a film: szülő elvesztése, első szerelem, menstruáció ( bizony: tabudöntögetés) generációk közötti kapcsolódás ( Zsurzs Kati és Demeter Villő párosa szívet melengető) és persze a mozaikcsalád és a szülő életébe belépő új szerelem.
Na meg Balaton, sport, bulik, Bagossy Brothers.
Január 16-tól nézzétek meg, országszerte fogják játszani a mozik a Véletlenül írtam egy könyvet, Lakos Nóra hiánypótló családi filmjét.
Részletek
A film főszereplője Nina (Demeter Villő), aki még csak 12 éves, de már tudja, hogy író akar lenni, méghozzá híres író! A gond csak az, hogy öccse (Hárs Bonca) halálra unja a fejből mondott esti meséit. Nina a szomszédban élő híres írónőhöz (Zsurzs Kati) fordul iránymutatásért. Eközben édesapja (Mátray László) életébe – a hosszú gyász után először – egy komoly szerelem (Rujder Vivien) lép be. Nina igazi regénye ekkor veszi kezdetét. Kutatni kezd édesanyja (Lovas Rozi) emléke után, és hirtelen azon kapja magát, hogy élete egy fordulatokkal teli könyvvé válik, melyben minden barát és családtag egy-egy szereplő. Vajon az írás ereje segít feldolgozni a veszteségeket és megnyitni Nina szívét egy új családtag, valamint az első szerelem (Kövécs Barnabás) felé?
Lakos Nóra alkotása közel két évtizedes űr után egy igazán szívmelengető magyar családi mozifilmmel vállal szerepet a gyerekek vizuális nevelésében. A film a nemzetközi közönség előtt már bizonyított: a legészakibb A-kategóriás filmfesztiválon a Tallinn Black Nights-on a legjobb filmnek járó díjjal jutalmazták, a fiatal közönségnek szóló filmek versenyében a film főszereplője, Demeter Villő pedig a nagy múltú Ale Kino! fesztivál Ale Debut!, a legjobb fiatal európai tehetségnek járó díjjal tért haza Lengyelországból.
A film a Nemzeti Filmintézet első zöldprodukciója, így számos zöld vállalást teljesít. Már a produceri stratégiában fontos szempont volt a karbonlábnyom csökkentése, a társadalmi és környezeti fenntarthatóság szem előtt tartása. Ez a misszió a forgatási és gyártási folyamatokban is vezérelv volt, minden alkalommal eredeti helyszíneken forgatott a stáb, környezetbarát eszköztárral dolgoztak, valamint a logisztikai folyamatoknál is zero waste szempontok érvényesültek. A Véletlenül véletlenül írtam egy könyvet úttörő módon az első hazai zöld szemléletű film.
A film számos ügyben vállal társadalmi felelősséget, érzékeny, tabudöntögető témáival többrétegű történetet mesél el: szól a mindenki számára ismerős gyerekek és kiskamaszok életét jellemző testvércivódásról, az első szerelemről, a szülő-gyerek konfliktusokról, ugyanakkor a filmben megjelenik a mozaikcsalád, az egyszülős modell és az is, hogy a gyerekek hogyan találhatják meg szívükben egy új családtag helyét. Mintát és eszközt ad a veszteség-, a hiány-, a gyászfeldolgozás, valamint az elfogadás kapcsán. Kulcstémája az írás megjelenítése mint a nehézségek feldolgozásának eszköze. Az impact kommunikációnak köszönhetően szakmai partnerek segítségével olyan nézőkhöz is eljuthat a film, akiknek kapaszkodót nyújthat, segíthet. A film alkotói különleges vetítéseket szerveznek, amelyekhez különböző workshopok, beszélgetések társulnak irodalom- és meseterápiás, vagy épp veszteség-feldolgozással foglalkozó szakértők bevonásával, az érintetteknek és a nagyközönségnek egyaránt.
Az alkotók egy Dallos Bogi ajánlásával készült, digitális Boldogságtervezővel lepik meg a közönséget. Azok a nézők, akik jegyet váltanak 2025 legszerethetőbb családi filmjére, egyedi, online letölthető évtervezőt kapnak ajándékba, melyben játékos, írásos feladatok segítségével tervezhetik meg az új évüket és a boldogságukat. A Boldogságtervező a mozijegyek sorszámával igényelhető a www.eletedmozija.hu/veletlenulfilm oldalon.
Az érdeklődők a január 16-i premier után országszerte közönségtalálkozókkal kísért vetítéseken vehetnek részt, melyekre a film alkotói és szereplői izgalmas kulisszatitkokkal készülnek: január 17-én Zsurzs Kati és Lakos Nóra rendező beszélgetnek a szentendrei P’Art Moziban, 18-án a nézők a főszereplő Demeter Villővel és Rujder Viviennel találkozhatnak az Alleeban. A Véletlenül írtam egy könyvet filmben több hazai előadó dalai is felcsendülnek, köztük a Bagossy Brothers Company számai, sőt a zenekar tagjai szereplőként is feltűnnek a filmben: ők január 23-án az Uránia Nemzeti Filmszínházban várják a rajongókat egy közönségtalálkozón. A film egyedi látványvilága Szurdi Juci látványtervező munkája, aki január 23-án a győri Rómer Házban mesél a Véletlenül írtam egy könyvet világának megalkotásáról.
A Véletlenül írtam egy könyvet című családi film írója és rendezője Lakos Nóra, producerei a CURTIZ-t és a Magasságok és mélységeket is jegyző Sümeghy Claudia és Topolánszky Tamás Yvan, valamint Lakos Nóra, holland koproducerei Maaike Neve és Joram Willink. A filmet, mely a Nemzeti Filmintézet első zöldprodukciója, a Nederlands Filmfonds és az Eurimages támogatásával, a JUNO11 Pictures és a holland BIND koprodukciójában, a JUNO11 Distribution valamint az Emberi Jogi és Kulturális Alapítvány mutatja be. Az alkotás line producere Tarr Erika, operatőre Reich Dániel, látványtervezője Szurdi Juci, jelmeztervezője Lányi Fruzsina, kreatív animációs rendezője Bátory Péter, zeneszerzői pedig Jacob Meijer és Alexander Reumers. A film a premier előtti vetítéseket követően 2025. január 16-án érkezik országszerte a hazai mozikba.
A filmmel kapcsolatos híreket a közösségi média oldalain lehet követni:
www.facebook.com/veletlenulfilm
www.instagram.com/veletlenulfilm/