A korábbi részekben töviről hegyire megismerkedtünk a főváros hídjaival, és a sorozat végére maradt a csemege. Azokról a hidakról fogok mesélni, amiket nem egy bizottság nevezett el, hanem a pesti nép, amik nem az örökkévalóságnak épültek, mégis különleges helyet foglalnak el a fővárosiak szívében. Ők a főváros ideiglenes hídjai.
Miért kellettek az ideiglenes hidak?
A főváros történetében sok megrázó eseménnyel találkozhatunk, de talán a legrémesebb a dunai hidak felrobbantása volt. 96 évvel az első állandó pesti híd (ugye, emlékeztek melyik híd is ez?) átadása után Pest és Buda, a főváros két része újra összeköttetés nélkül maradt.
Maradt a régi, jólbevált módszer a csónak, a hajó és a komp, de ezek már nem voltak elegendőek a háborúból ébredező Budapestnek. Hidakra volt szükség.
A Ferenc József és a Horty Miklós híd (ki emlékszik a mai nevükre?) romjain szükséghidat nyitottak, de ezek szintre semmire nem voltak elegendőek. Először a Margit híd romjaitól északra nyílt meg egy ideiglenes átkelő, amit a pesti nép Mancinak nevezett el, hiszen ő volt Margit kistestvére. Igazából nem egy, hanem két híd volt, ami között ott volt a Margit-sziget.
A mai Radnóti Miklós utcától vezetett egy híd a szigetre, majd egy másik a szigetről a Lukács fürdő kertjéig. Csak gyalogosok kelhettek át rajta, egy számlálás szerint az átadás utáni évben naponta 13.000 ember haladt át rajta.
Mancival együtt sem volt elegendő átkelőhely, sőt nagy szükség volt egy olyanra, amin autók és buszok is átkelhetnek.
Pár hónappal később megépült a Böske híd. A névből már ki is találhattátok, hogy hol állt. Bizony az Erzsébet híd kistestvéreként, attól északra, a Petőfi és Döbrentei tér között.
Érdekesség, hogy a hivatalos neve Petőfi pontonhíd volt, de ezt csak azután kezdték el használni a fővárosiak, amikor átkerült a Boráros térre. Városi logika a javából.
Ez már pontonhíd volt, ami azt jelenti, hogy összesen 34, egymástól egyenlő távolságra lévő, lehorgonyzott hajón feküdt a hídtest.
Ismét híd nélkül maradt a főváros
Már-már megszokott módon zajlott az élet a fővárosban, amikor is megérkezett a jeges ár, ami minden ideiglenes hidat elvitt.
A főváros egy hétig ismét híd nélkül maradt
Na nem azért csak egy hétig, mert ilyen gyorsan újjá tudták építeni őket, hanem azért, mert számítottak a jeges Duna rombolására és már korábban elkezdtek építeni egy új, állandó hidat a Kossuth tér és a Batthyány tér között.
Ember feletti munkával sikerült felgyorsítani az építkezést, így egy héttel a jeges ár után megnyílt a Kossuth híd, amit a népnyelv csak Élet hídjaként emlegetett. A hídon gyalogosok és autók is áthaladhattak, igaz ők csak 10 km/h sebességgel.
Az utolsó ideiglenes hidat 1952-ben, hét évvel a megnyitás után bontották el
A Kossuth hidat 1956-ban zárták le és 1960-ban bontották el.
Azóta változatlan a belvárosi dunai látképünk.
A következőkben elköszönünk a Dunától és az utóbbi időszakban összegyűjtött rövid, de annál érdekesebb történetekkel érkezem.
A SZERZŐ
Egy karácsonyra kapott Budapest útikönyvvel kezdődött el minden. Átnéztem és a nyári szünetet, mert a benne olvasott helyek felkeresésével töltöttem. Ebből következett egy idegenvezetői vizsga és egy turisztikai diploma. A diploma után a legjobb helyre kerültem, ahol megtanultam, hogy az idegenvezetés nem csupán évszámokról, építészetistílusokról szól, hanem legendákról és izgalmasabbnál izgalmasabb történetekről. A kislányaim születéséig dolgoztam idegenvezetőként és programszervezőként, majd a lányokkal töltöttem a mindennapjaimat.
Budapest ezután is az életem része maradt, csak most már a családomnak meséltem a város érdekességeiről. Idővel arra lettem figyelmes, hogy Lili, a nagyobbik lányom már külön kéri ezeket a városnézéseket és ez volt az a pont, amikor „megszületett” a szerelem vállalkozásom, a Lili’s Budapest, ahol gyermekes családoknak tartok budapesti városnéző sétákat. Fő célom, hogy a sétáim igazi családi programok legyenek, ahol nem csak a gyermekek fedezik fel játkos módon a főváros helyszíneit, de a szülők/nagyszülők is megismerhetnek kevésbé ismert történeteket, legendákat.
A sétákról itt olvashattok bővebben: https://lilisbudapest.hu/
MUTASD MEG BUDAPEST TITKAIT | VÁROSI FELFEDEZŐ CSALÁDI SÉTÁK
Budapesten lakni nem könnyű gyerekkel, de mint született pesti, azt mondom elképesztő sok titok vár
Budapest gyerekszemmel | Mekkora város Budapest?
A Minimag legújabb sorozatában Győr-Ágoston Fruzsina, a Lili’s Budapest alapítója, gyakorlott idegenvezetőként különleges sétákat mutat nekünk,
Budapest gyerekszemmel | séta a fővárosban
A Minimag legújabb sorozatában Győr-Ágoston Fruzsina, a Lili’s Budapest alapítója, gyakorlott idegenvezetőként különleges sétákat mutat