Csak azért, mert mi már voltunk ebben a helyzetben, és van pár tippünk, amivel felkészítheted gyermekedet az iskolakezdésre
1. INFORMÁLJ, DE NE TERHELD TÚL
Bizonyos dolgok elég fontosak: tudniuk kell a tanítójuk nevét és azt, hogy azért van ott, hogy segítsen. Nagyon fontos, hogy a gyermeked tudja, hogy szóljon neki, ha szüksége van valamire, vagy ha szomorúnak vagy rosszul érzi magát.
Nyugtasd meg őt arról, hogy a nap folyamán bőven lesz idő ebédelni, uzsonnázni és a mosdóba is kimenni!
De ne vidd túlzásba a az infó áradatot– a gyerekek nem tudják feldolgozni a túl sok infót… mi sem, meglátod majd az első szülői értekezleten.
2. NE HIGGY A HYPE-NAK
Tudjuk, hogy csábító rózsás képet festeni, de ne ígérjünk túl sokat se! Ha ragaszkodsz ahhoz, hogy minden csodás lesz, és hogy rengeteg barátot szereznek majd, az azt jelentheti, hogy csalódásra készíted fel őt.
Kerüld az „és ezt már mondtam a suliról”-t: lehet, hogy az iskola a nap 24 órájában a fejedben van, de a leendő kisdiákodnak csak néha-néha van ideje gondolkodni rajta.
3. OLVASSATOK A SULIRÓL
Az iskolakezdés érzelmi kihívás – még a korukhoz képest magabiztosnak és „fejlettnek” tűnő gyerekek számára is. (de jó is, ha már az augusztusi 6. szülinapot követ a szeptemberi sulikezdés:..) Fontos, hogy megbeszéljük velük az idegesség és/vagy a fáradtság érzését – és azt is, hogy milyen szórakoztató dolgokat fognak átélni.
Nincs jobb módja egy téma felfedezésének, mint egy jó könyv, pl Finy Petra: Iskolások kézikönyve, Vadadi Adrienn: Leszel a padtársam?; Wéber Anikó: Marci iskolás lesz – Nagybetűs szint – Most én olvasok!
4. KEZDJETEK EL IDŐBEN SZOCIALIZÁLÓDNI
Ha ismersz olyan gyereket, aki ugyanabba az iskolába jár, még ha csak egy barátod barátján keresztül is, nagyon sokat segíthet, ha előzetesen időt szakítasz arra, hogy találkozzatok egy rövid sétára vagy játékra.
Vannak olyan gyerekek, akik nem ismerik egymást, és nagyon könnyen barátkoznak, de ha az te gyermeked hajlamos az ilyesmivel küszködni, taníts meg neki néhány hasznos mondatot az első nap előtt, mint például: „”Beszállhatok?„ vagy: »Akarsz játszani?«”. Már a „Helló” kimondásának gyakorlása is sokat segíthet.
5. ÁLLÍTSATOK BE JÓ ALVÁSI SZOKÁSOKAT
A megfelelő alvás most fontosabb, mint valaha – és a szundikálást mindenképpen ki kellene iktatnod.
A jó lefekvési rutin nagyon fontos – ha még nem vezettétek be a „fürdés, könyv, lefekvés” rendszert minden este ugyanabban az időpontban, akkor javasoljuk, hogy mielőbb vezessétek be.
Ez is érdekelhet
Segítség, iskolába megy a gyerekem! | Apa szemmel
Zárógondolatok
Az iskolakezdés: az az időszak, amikor a kis babáinkból hirtelen nagy, iskolába induló hősök válnak – legalábbis elméletben.
Valójában, ahogy te is, ők is valószínűleg egy kicsit idegesek.
Ne aggódj, mindannyian végigcsináltuk, és bár most talán kicsit káosznak tűnik, hamarosan rutinná válik majd minden.
Emlékezz: senki sem született szuperhős szülőnek, és a legfontosabb, hogy megőrizd a humorérzékedet (még akkor is, amikor harmadszorra keresed a gyerek tornazsákját).
Szóval vegyél egy nagy levegőt, dőlj hátra, és élvezd az utazást – mert hamarosan azon kapod magad, hogy a következő nagy mérföldkövet ünneplitek!
Bordás Andrea
Minimag főszerkesztő: két iskolás gyerekkel már végcsináltam:)