Minimag - Hírek nemcsak szülőknek

Minimag - Hírek nemcsak szülőknek

Miért a Mikulás hozza az ajándékokat, és nem egy sarki róka?

Miért éppen a Mikulás hozza az ajándékokat?
A kérdés, amit minden szülő legalább egyszer feltesz magának, miközben épp a gyerekek csizmáját tisztogatja december 5-én este: miért épp egy fehér szakállas öregúr felelős az ajándékosztásért? Miért nem mondjuk egy sarki róka vagy egy varázslatos pingvin? Nézzük meg, hogyan vált a Mikulás az ajándékosztás hivatalos nagykövetévé – és közben fedezzük fel, hogy máshol kinek jutott ez a kényes, de irigylésre méltó szerep!”

Az egész Szent Miklóssal kezdődött

Kezdjük az alapoknál: Szent Miklós, a 4. században élt püspök, egy kis-ázsiai városkában (mai Törökország) dolgozott azon, hogy jó tetteivel szebbé tegye az emberek életét. Híres volt arról, hogy titokban segített a rászorulókon, például aranyérméket csempészett a szegény családok cipőjébe – ugye ismerős?

 

Szent Miklós mozaik, Nikolaikirche, Villach, Ausztria wikipedia
A történet évszázadokon átívelt, és Szent Miklós legendája végül Európa-szerte elterjedt. Az ajándékozó püspök képe azonban időközben nagy változásokon ment át. Az évek során vörös köpenyt és szánkót kapott, és végül az Északi-sarkra költöztették – valószínűleg az ingatlanárak miatt.
 

Miért pont a Mikulás?

De miért nem egy sarki róka vagy egy manó? Azért, mert a Mikulás figurája képes volt alkalmazkodni az idők változásaihoz, miközben megőrizte az ajándékozás örömét. Sőt, őt még a reklámipar is támogatta: a 20. században a Coca-Cola cég piros ruhás, mosolygós Mikulása egy egész generáció fejében rögzült. A sarki rókák PR-csapata sajnos nem volt ilyen hatékony.
 
Mikulás coca cola

Kitekintés más kultúrákra

Nem mindenhol Mikulás osztogatja az ajándékokat! Nézzünk néhány alternatívát:
 
  • Hollandia: Itt Sinterklaas hozza az ajándékokat, akit fekete ruhás segítője, Zwarte Piet kísér. Az ő szánkó helyett hajón érkezik, mert Hollandiában így szokás.
  • Olaszország: Befana, a kedves boszorkány, január 6-án látogatja meg a gyerekeket, és édességet hoz. (Igen, boszorkány. Képzeld el, ha nálunk egy boszorkány kopogtatna az ajtón édességekkel…)
     
  • Japán: Ott a karácsony nem vallási ünnep, hanem inkább romantikus alkalom, ahol a KFC-nél eltöltött vacsora számít a csúcspontnak.
     
Ezek az alternatívák csak tovább erősítik a Mikulás pozícióját mint az ajándékozás univerzális ikonja.

Ez is érdekelhet

Miért szeretjük a Mikulást?

Mert egyszerű, érthető, és képes összekötni a családokat. A gyerekek izgatottan várják, hogy mi kerül a csizmájukba (hála a Miniart.hu választékának, idén sem kell ötletért kapkodni), a szülők pedig kicsit visszacsöppennek a saját gyerekkoruk emlékei közé.

Játékajánló: Mit hozhat idén a Mikulás?

Ha már elmerültünk a Mikulás történetében, nézzünk néhány tippet, amivel feldobhatjuk az ünnepi készülődést vagyis a csizmákat:
 
mikulás ajándék tippek

Ez is érdekelhet

Összegzés

Bárhogyan is nézzük, a Mikulás az ajándékozás szimbóluma lett, akit nem érdemes leváltani – még egy sarki rókára sem. Az évnek ebben az időszakában talán az a legfontosabb, hogy kicsik és nagyok egyaránt átélhessék az ajándékozás örömét, miközben elmerülnek a karácsony varázslatos világában.
 
Picture of Bordás Andrea

Bordás Andrea

Minimag fő Mikulás szakértő

Ne maradj le rólunk

További cikkei

Nézz körül a webshopunkban

Kövess minket