Képzeljük el: hópelyhek táncolnak az ablakon kívül, a fa fényesen csillog, a család nevetgél a kandalló mellett, és a levegőben süt a frissen sült süti illata. Na, most képzeljük el ezt úgy, hogy közben a nagynéni megjegyzi a plusz kilókat, a bátyád a politikailag inkorrekt vicceket ontja magából, és a keresztgyereked épp a karácsonyfát díszíti a legdrágább ajándékoddal.
Innen szép nyerni…
Miért is szeretik annyira az emberek a karácsonyt?
A válasz egyszerű: mert a társadalom ezt várja tőlünk. A karácsony az évnek az az időszaka, amikor mindenki boldognak kell lennie, a családi béke megőrzése a legfontosabb feladat, és az ajándékok mérete a szeretet mércéje. De vajon ez tényleg így van?
A pszichológia magyarázata szerint az ünnepeknek mélyreható hatása van az emberi lélekre.
Egyrészt erősíthetik a családi kötelékeket, másrészt viszont komoly stresszt és szorongást is okozhatnak. A karácsonyi időszakban gyakran felerősödnek a régi sérelmek, a különböző elvárások ütköznek, és a tökéletességre való törekvés gyakran kudarcba fullad.
Miért érezzük magunkat olykor úgy, mint egy pörgő ( és le nem álló) mosógép az ünnepek alatt?
A karácsony, bármennyire is a szeretet és a béke ünnepe, gyakran hoz magával egy adag stresszt és feszültséget. De miért van az, hogy olykor úgy érezzük magunkat, mint egy pörgő mosógép az ünnepek alatt?
Nézzük meg közelebbről azokat a tényezőket, amelyek ezt az érzést kiválthatják:
1. A tökéletesség illúziója:
- Szociális média nyomása: A közösségi média tele van tökéletesnek tűnő karácsonyi fotók: fedíszített lakás, pazar asztalok, boldog családok. Ez a tökéletesség iránti vágy gyakran eluralkodik rajtunk, és arra késztet, hogy mi is hasonlóan tökéletes ünnepet akarjunk teremteni.
2. A magas elvárások:
- Családi elvárások: Minden családnak megvannak a saját hagyományai és elvárásai a karácsonnyal kapcsolatban. Ezek az elvárások néha ütközhetnek egymással, ami feszültséget okozhat.
- Társadalmi elvárások: A társadalom is támaszt velünk szemben bizonyos elvárásokat: hogy legyünk vendégszeretőek, hogy adakozzunk, hogy boldogok legyünk.
- Saját elvárások: Mi magunk is támasztunk magunkkal szemben magas elvárásokat. Azt akarjuk, hogy mindenki jól érezze magát, hogy a karácsony felejthetetlen legyen.
3. A pénzügyi terhek:
- Ajándékok: Az ajándékok beszerzése jelentős anyagi terhet róhat a családokra. Gyakran nehéz megtalálni azokat az ajándékokat, amelyek mindenkinek tetszenek, és amelyeket meg is tudunk engedni magunknak.
- Ünnepi vacsora: A karácsonyi vacsora elkészítése és az ehhez kapcsolódó kiadások szintén jelentős költségekkel járhatnak.
- Utazás: Ha a családtagok távol élnek egymástól, az utazás is jelentős anyagi terhet jelenthet.
4. Az időhiány:
- Túlterheltség: Az ünnepi időszakban rengeteg feladat vár ránk: ajándékok vásárlása, sütés-főzés, takarítás, vendégek fogadása. Az időhiány miatt gyakran stresszesek és feszültek lehetünk.
- A tökéletes egyensúly keresése: Nehéz megtalálni az egyensúlyt a munkában, a családi életben és az ünnepi feladatok között.
5. A magány érzése:
- Egyedülálló emberek: Azok számára, akik egyedül töltik az ünnepeket, a karácsony még inkább felerősítheti a magány érzését.
- Családi problémák: A családi problémák, a veszteségek vagy a távolság is hozzájárulhatnak a magány érzéséhez.
Hogyan élhetjük át stresszmentesen az ünnepeket?
A válasz nagyban függ attól, hogy hogyan közelítjük meg ezt az időszakot.
1. Legyünk reálisak: Ne akarjunk mindent tökéletesre csinálni.
A tökéletes karácsony csak a reklámokban létezik. A valóságban a süti megéghet, az ajándék becsomagolása katasztrófa lehet, és a gyerekek ( is, meg mi is) sokkal többet veszekednek, mint máskor. Fogadjuk el, hogy a hibák hozzátartoznak az élethez, és ne akarjunk mindent tökéletesre csinálni. Egy kis káosz csak fokozza az ünnepi hangulatot, legalábbis a mesélni való történetek számát biztosan.
2. Kommunikáljunk: Beszéljük meg a családtagokkal az elvárásainkat és a határainkat.
A karácsonyi összejövetelek gyakran feszültségek forrásai lehetnek. Ha nyíltan beszélünk egymással az elvárásainkról és a határainkról, elkerülhetjük a félreértéseket és a konfliktusokat. Persze, a nagynéni megjegyzéseit nehéz lesz elkerülni, de legalább tudatosíthatjuk magunkban, hogy nem kell minden véleményre reagálnunk.
3. Priorizáljunk: Válasszuk ki azokat az ünnepi hagyományokat, amelyek a legfontosabbak számunkra.
Nem kell minden hagyományt követnünk, csak azért, mert mások is így tesznek. Válasszuk ki azokat a szokásokat, amelyek számunkra a legfontosabbak, és amelyek örömöt okoznak. Például, ha a sütéstől stresszesek vagyunk, rendeljünk be egy tortát. A lényeg, hogy jól érezzük magunkat, nem az, hogy mindenkivel megfeleljünk.
4. Legyünk önzők: Szánjunk időt magunkra is, pihenjünk és töltődjünk fel.
A karácsony nem csak az adásról szól, hanem a kapásról is. Szánjunk időt magunkra, olvassunk egy jó könyvet, fürödjünk egy meleg vízben, vagy csak egyszerűen pihenjünk. A karácsony nem egy maratoni futás, hanem egy alkalom arra, hogy feltöltődjünk. Nem véletlenül kérek lego-t karácsonyra:)
5. Ne felejtsük el a lényeget: A karácsony a szeretetről és az összetartozásról szól, ne hagyjuk, hogy a külsőségek elvonják a figyelmünket.
Az ajándékok, a díszek és az ünnepi vacsora csak a külsőségek. A lényeg az, hogy együtt legyünk a szeretteinkkel, és megmutassuk nekik, hogy mennyire fontosak számunkra. Ha a családtagok egymás a nyakába ugranak, az már fél siker.
Konklúzió, mert ilyen is van
A karácsony egy olyan időszak, amikor könnyű elfelejteni, hogy mi a fontos. Ne hagyjuk, hogy a tökéletességre való törekvés elvegye az ünnep örömét. Legyünk reálisak, kommunikáljunk, priorizáljunk, és ne felejtsük el, hogy a legfontosabb az, hogy együtt legyünk a szeretteinkkel. És ha valami nem sikerül úgy, ahogy terveztük, ne essünk kétségbe, hiszen a karácsony nem egy tökéletes produkció, hanem egy lehetőség arra, hogy együtt legyünk és élvezzük az életet.
Bordás Andrea
Minimag Főszerkesztő